Yarım Derecelik Hayati Fark

Yarım Derecelik Hayati Fark

10 Aralık 2015
350.org
Ekonomi & Ekoloji’de BM İklim Konferansı’nı izlemek üzere Paris’te bulunan, 350.org’dan Mahir Ilgaz’a bağlandık. Mahir Ilgaz, görüşmelerin sonuna yaklaşırken elimizde olan taslak metnin ana hatlarına ve sonuç metnine dair ne bekleyebileceğimize ilişkin bilgiler verdi.
10 Aralık 2015 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.

Ekonomi & Ekoloji’de BM İklim Konferansı’nı izlemek üzere Paris’te bulunan, 350.org’dan Mahir Ilgaz’a bağlandık. Mahir Ilgaz, görüşmelerin sonuna yaklaşırken elimizde olan  taslak metnin ana hatlarına ve sonuç metnine dair ne bekleyebileceğimize ilişkin bilgiler verdi.

Şu ana kadar ortaya çıkan taslak metin üzerinden en önemli ve kritik tartışma, sonuç metninde yer alacak hedefin 1,5 derece mi 2 derece mi olacağı üzerine. Mahir Ilgaz, “Aradaki yarım derecelik fark kâğıt üzerinde çok büyük bir fark gibi görünmese de aslında pek çok ada ülkesinin sular altında kalarak yaşanmaz hale gelmesi anlamına geliyor,” dedi.

Sivil Toplum 1,5 derece konusunda yoğun baskı yapıyor. 350.org bu konuda “Bekleyecek Başka Bir Ömrümüz Yok” başlığıyla bir kampanya başlattı.

Mahir Ilgaz Sivil toplumun katılımının çok kısıtlı olduğuna özellikle dikkat çekti.

Mahir Ilgaz, İklim Zirvesi'nin resmi görüşmeler dışında, olağanüstü polisiye önlemlere rağmen sokakta devam eden eylem ve aktiviteler hakkında, herşeye rağmen umut veren izlenimlerini aktardı. Bu cumartesi günü sivil toplumun "son söz bizim" demek için 12 Aralık'ta yapılacağı duyurulan büyük eylem hakkında bilgi verdi.

İndirmek için: mp3, 21.4 Mb.

Ekonomi & Ekoloji’nin podcast servisine ulaşmak için tıklayın.