Türkiye'nin Kömür Israrı

Ekonomi - Ekoloji
-
Aa
+
a
a
a

Geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük özel kömür şirketi Peabody Energy iflasını açıkladı. 30 Mart 2016 tarihi itibariyle ise Belçika artık enerji üretiminde kömür kullanımına son vererek kömür defterini kapatan yedinci AB ülkesi oldu. Dünyada hal böyleyken Türkiye kömür bağımlılığından vazgeçmeye hiç niyetli görünmüyor. Pelin Cengiz, Çanakkale İDA Dayanışma Derneği Başkanı İlhan Pirinçciler ile hem dünyadaki gidişatı ve Türkiye'deki tersine gidişatı hem de Çanakkale bölgesi özelinde kömür meselesini konuştu.

Getty Images
Ekonomi Ekoloji: 14 Nisan 2016
 

Ekonomi Ekoloji: 14 Nisan 2016

podcast servisi: iTunes / RSS

Geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük özel kömür şirketi Peabody Energy ABD'de iflas koruma başvurusunda bulunarak iflasını açıkladı. Peabody Energy 2012 yılından beri kömür sektöründe, iflas eden, üretimini durdurmak zorunda kalan, kapanan ellinci şirket. Ocak ayında da ABD'nin ikinci büyük kömür şirketi olan Arch Coal iflasını açıklamıştı. 30 Mart 2016 tarihi itibariyle ise Belçika artık enerji üretiminde kömür kullanımına son vererek kömür defterini kapatan yedinci AB ülkesi oldu. İngiltere 2025 yılında kömürü tamamen terk edeceğini açıkladı.

Dünyada hal böyleyken Türkiye kömür yatırımlarına son sürat devam ediyor ve kömür bağımlılığından vazgeçmeye hiç niyetli görünmüyor. Bu hafta Ekonomi & Ekoloji'de Pelin Cengiz, Çanakkale İDA Dayanışma Derneği Başkanı İlhan Pirinçciler ile hem dünyadaki gidişatı ve Türkiye'deki tersine gidişatı hem de Çanakkale bölgesi özelinde kömür meselesini konuştu.