Fosil Yakıtlardan Kurtul

Ekonomi - Ekoloji
-
Aa
+
a
a
a

Konuğumuz Foça Çevre Platformu'ndan (FOÇEP) Bahadır Doğutürk'le, Aliağa başta olmak üzere tüm Türkiye'deki kömüre bağlı ekolojik yıkımı, buna rağmen devam etmesi planlanan kömür yatırımlarını, buna karşı süren ve 15 Mayıs'ta da Aliağa'dan başlayıp, yeni bir aşamaya gelerek devam edecek olan mücadeleyi konuştuk.

Ekonomi Ekoloji: 10 Mart 2016
 

Ekonomi Ekoloji: 10 Mart 2016

podcast servisi: iTunes / RSS

Aliağa'da1960’lı yıllardan başlayarak fosil yakıt kaynaklı kirlenmenin ülkemizdeki en sembolik alanlarından birine dönüşmüş durumda. 

Bundan sadece iki ay önce, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 195 ülke, Paris’te bir araya gelerek küresel ısınmanın 1.5 dereceyle sınırlanması konusunda anlaştılar. Anlaşmaya göre fosil yakıt teşviklerinin sonlandırılması gerekirken, başta Türkiye olmak üzere dünyanın dört bir yanında yeni projeler inşa edilmeye devam ediyor. Buna karşılık olarak da tüm dünyada fosil yakıtlara dur demek için her geçen gün büyüyen bir hareket var.

Türkiye'de de 15 Mayıs'tan itibaren, sanayi ve fosil yakıt kirliliği açısından en sorunlu bölgelerinden biri olan Aliağa’dan başlayarak tüm Türkiye’deki yeni kömür yatırımlarına dur demek için bir hareket başlıyor.

Ekonomi Ekoloji'de konuğumuz Foça Çevre Platformu'ndan (FOÇEP)  Bahadır Doğutürk'le Aliağa başta olmak üzere tüm Türkiye'deki kömüre bağlı ekolojik yıkımı, devam etmesi planlanan kömür yatırımlarını, buna karşı süren ve 15 Mayıs'ta da Aliağa'dan başlayıp, yeni bir aşamaya gelerek devam edecek olan mücadeleyi konuştuk.

Daha fazla bilgi için tıklayın: 

http://fosilyakitlardankurtul.org/

breakfree2016.org/