Evren Özesen

Merhaba, 

Açık Radyo'nun Ankara'dan bir dinleyicisi ve destekçisiyim. 

Açık Radyo'da sigara ile ilgili neden bu kadar çok (başka herhangi bir radyo/tv'den belirgin bir sekilde fazla) spotu yayınlandığını gerçekten merak ediyorum. Bu durumun acaba bazı vergi indirimleri falan mı sağladığını düşünmeye başladım. 

Sigara kullanmıyorum. Evimizde de sigara kullanan yok. Başta annem olmak üzere çok sayıda akrabamı ve bazı yakınlarımı kanser sebebiyle kaybettim. Ve evimizde gün boyu açık olan bir radyoda sürekli ve bu kadar sık "kanser, ölüm", "ölüm saçıyor" gibi cümleleri tuhaf seslendirmelerle duymak inanın bizim ve çocuklarımız için hiç hoş değil. Artık kamu spotları başladığında sesi kısıyoruz. Bazen de tekrar açmayı unutup sevdiğimiz programları kaçırıyoruz. Bu konuda ailece Açık Radyo'dan gerçekten şikâyetçiyiz. Umuyorum bu mesaj ilgili kişilere iletilir. 

Sevgiler, selamlar...

Evren Özesen

Merhaba Sayın Evren Özesen,

Rahatsızlığınızı ifade ettiğiniz şağıdaki mailiniz bana ulaştı. Zorunlu kamu spotu yayınlarını tamamen mevzuata bağlı olarak yapmak durumundayız. Spotlar ve yayın süresi RTÜK tarafından bildiriliyor, ve biz de bu doğrultuda yayın yapıyoruz, yapmak zorundayız.

İlgili maddeyi aşağıda bulabilirsiniz. Bundan daha fazla yayın yapmıyoruz, ancak diğer radyolardan daha çokmuş gibi durmasının nedeni bizim daha az sayıda reklam kuşağımızın olması olabilir.  Diğer radyolar kadar sık kuşak açmadığımız için bu 90 dakika reklam yayını çok yoğun geliyor muhtemelen. Biz de bu durumdan pek memnun olmasak da yapabileceğimiz bir şey yok ne yazık ki...
Sevgi, saygı ve selamlarımızla,

Yeşim Öztarakçı