Cüneyt Tekin

Selamlar, 20 senedir radyonuzun bilfiil dinleyicisiyim. Bugün 1 saattir arbesk çalıyor. Seneler önce denk gelmiştim yine bu tür bir rezilliğe ama Ömer bey telefonla arayıp, programı yapanlara kızmıstı. Zaten butun radyolar arabesk çalıyor neden siz de çalıyorsunuz? Yazık değil mi gençlerin zihinlerine, yazık değil mi onları yeterince arabesk olan bir ülkede üzüntüye, kaygıya sürmeye. Arabesk dinlemek istesem arabesk FM dinlerim. 1 Kayıs günü işçi ve emekçi bayramı. Eline saz alıp akşama kadar uyusturucu kullanıp müzik yapan arabeskçilerin değil. Teessüf ederim.

Cüneyt Tekin

Selamlar Cüneyt Bey,

1 Mayıs Bisiklet Zinciri programında konu "arabesk" idi. Programda sadece bir adet (Orhan Gencebay / Kaderimin Oyunu) arabesk (yaygın kullanım şekliyle) çalınmıştır.

7.yy Lapanya'sından 17.yy Fransa'sına dek nasıl bir form olduğu da konuşulmuş ve bu kapsamda Maren Mareis ve Debussy'nin bestelerine yer verilmiştir. Kaldi ki, sömürü niteliğinde kullanılan bazı muziklerin (mutlaka arabesk olması da gerekmez) neden insanları çabuk etkiledigi norokognitif müzikoloji açısından ele alınmıştır.

Sanırım programı baştan sona dinleyemediğiniz için, programın sizi kızdıran yerlerine denk gelmişsiniz ve belki de parçalarla ilgili konuşulan bilgilere de pek kulak kabartma şansınız olmamış.

Ama hakkınız var bu kadar bu tarz müzik çalan radyo varken insan "burada olmasın bari" diyebilir. Pek olmaz da zaten. Ama bilim bu, 'kâinatın tüm seslerine, titreşimlerine ve renklerine' objektif bakmaz ise belki de neden bazı müzikleri dinlememek daha hayırlıdır pek bilemeyiz.

Saygılarımla.

Muzaffer Çorlu

Muzaffer beyin uzun uzun açıklamaları için çok teşekkür ederim. Çok nazik bir beyfendi belli ki.

Sadece şunu iletir misiniz Muzaffer beye: 

Muzaffer bey ben kızmadım. Şaşırdım sadece, kızacak bir durum yok  ki. Üzülmeyin sakın. Sizin arabesk dinlemenizi anlıyorum ama...

Lütfen arabesk çalmayın, dünyada 1 milyon çeşit müzik ve türevi var. Gelişmemiş dinlerin ve toplumların daha gelişmemiş halklarının yaşadığı acıları ve sorunları dilemek istiyorsanız gelin yerinde dinleyin. Tüm Türkiye'yi ve son kalan radyo kanalını bulaştırmayın. Bu konuda eminim bizlerin sizden çok söz hakkı olmalı. Bütün bunları biz yaşıyoruz. Sadece ricada bulunduk.

Teşekkurler.

Cüneyt Tekin

Merhaba,
Mesajınız için teşekkürler.

Birçok yanlış anlamayı içerdiğini düşündüğüm çift ünlemli "Şikâyet!!" mektubunuz hakkında program yapımcısı dostumuz değerli akademisyen (nörokognitif müzikoloji doktoru) Muzaffer Çorlu, konuyla ilgilenebilecek herkes için gayet özlü ve net bir açıklama getirdiği için fazla ek söze gerek yok. Dolayısıyla, kendi payıma küçük bir düzeltme yapmakla yetineyim: "Ömer... seneler önce ... telefonla arayıp, [arabesk programı] yapanlara kızmıştı" şeklindeki ifade, herhangi bir gerçekliğe tekabül etmiyor; zira:
1) Açık Radyo, bilinen anlamda "patronlu" bir radyo değil, bağımsız bir topluluk radyosu.
2) Radyonun programcıları ve çalışanları da bağımsız, sorumlu insanlardan oluşuyor.
3) Sonuç olarak, Açık Radyo öyle yayına bir telefonla müdahale edilen ve bu emrivakiye uyulan bir kurum hiç olmadı ve umarız olmayacak da.

Saygılarla,

Ömer Madra

Açık Radyo yayın yönetmeni ve programcısı

Teşekkürler Ömer bey açıklamayı daha da açtığınız için. 1 saat aralıksız arabesk çalmayın lütfen dediğim için, 3 sayfa mail gelmesi korkuttu gerçekten beni. Sizleri kızdırmak istememiştim sadece çok uzun yıllardır dinliyorum. İyi çalışmalar. 

Cüneyt Tekin