Berfin Baştuğ

Merhaba Ömer Bey,

Ben Berfin, Boğaziçi'nde son sınıf psikoloji öğrencisiyim. Kendimi şanslı bir jenerasyonun üyesi gibi hissediyorum sayenizde çünkü doğduğumdan beri Açık Radyo yanımdaydı. Beraber kreşe ve ilkokula gittiğim annemin arabası Açık Radyo'ya ayarlanmıştı onunla yolculuk ederdim. Okula o arabayla gitmeyi bıraktığımda Açık Radyo'ya da ara verdim ta ki lisede yeniden dinlemeye başlayana kadar. Lise sonda dört yıl matematik-fen okusam bile  son anda alan değiştirip türkçe-matematik sınavına girme konusunda beni cesaretlendiren, aslında nelerden hoşlandığımı bana gösteren, çok da parlak olmayan eğitim sisteminde bana pırıl pırıl bir müfredat sunan hep açık radyonun eşsiz programları oldu.Üniversiteyi bitirirken de geriye dönüp baktığımda derslerden öğrendiklerimin  Açık Radyo'dan (açık gazeteden, açık bilinçten, açık beyinden, bisiklet zincirinden, sanat uzun ilham sonsuzdan, Tosun Terzioğlu programlarından, açık sofradan, ve ismini hatırlayamadığım nice değerli programdan) öğrendiklerimin yanında ne kadar az olduğunu hissediyorum. Bu duyguyu sık sık hissedip bir coşkuyla bir şeyler yazmak istiyordum sonra utanıp kendimi bundan vazgeçiriyordum. Ama şu an Portekiz'de bir yaz stajı yaparken iki saat geride olsak da, o kadar erken uyanmak zorunda olmasam da, heyecanla 6'da kalkıp açık gazetede ne konuşulacak merağıyla radyoyu dinlemeye başladığımda hem Açık Radyo'ya ne kadar bağımlı olduğumu hem de sanırım artık utanmadan size koca bir teşekkür etme vaktinin geldiğini hissettim. Benim gibi Açık Radyo ile büyüyen çocukların olduğunu biliyorum ve bu beni çok mutlu ediyor ve bu radyonun bu şekilde devam etmesi de yeni yaşıma girerken dilediğim dileklerimden birisi. Ve mümkünse ben de bir şekilde yardımcı olmak istiyorum. Mesela bazen duyuyorum bazı haberleri çevirebilirsek paylaşırız gibi şeyler söylüyorsunuz, işte o tür haberleri çevirebileceğimi düşünüyorum ya da başka gerekli ihtiyacınız olan şeyler varsa onları da yapabileceğimi düşünüyorum. Bana bu kadar çok şey katmış bir oluşuma bundan sonra ben de bir şeyler katmak istiyorum.

Güzel günler diliyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Berfin Baştuğ

Merhaba sevgili Berfin,

Yirmibeşinci yayın yılımızı bitirmemize şunun şurasında 4 ay birşey kalmışken aldığımız en güzel mektuplardan biri oldu seninki. İçimiz ısındı. Bütün o güzel sözler için içtenlikle teşekkür ederiz. (Biz teşekkür ederken hiç utanmıyoruz, bak.)

Günümüz de geleceğimiz de esas olarak sizden, yani gençlerden ve hatta çocuklardan soruluyor artık. Sanki hepimiz "uzatmalar"ı oynamaktayken, "dar zamanda kısa paslaşmalar"ın önemi her zamankinden büyük. Selam verdiğin anda borçlu çıktığını düşünmezsin inşallah: Haber, analiz, makale... Elimize sık sık çevrilmesi elzem görünen yazılar geçiyor; biz de onları ya kendi aramızda, ya da eşimize dostumuza rica ederek halletmeye çalışıyoruz. Önerin için çok teşekkür eder, çok yakında arkadaşlarımızın ilk iş siparişlerini (assignment) eline ulaştıracağını sana bildirmekten mutluluk duyarız.

Sevgiler, selamlar

Ömer