Yolların kesişmesine bir çağrı

-
Aa
+
a
a
a

Behçet Çelik üretken bir yazar. Şimdiye kadar yayımlanan öykü ve romanlarının yanı sıra çeşitli yayınlardaki/platformlardaki/sempozyumlardaki –çoğunlukla edebiyat– yazılarıyla da ismine sıkça rastlamak olası. İşte, elimizdeki "Dünyaya Baktığımız Yol" isimli yeni kitabında, son on yılda yazdıklarından bir derleme yer alıyor.

Behçet Çelik

Orhan Kemal’den Refik Halid’e, Sevgi Soysal’dan Nezihe Meriç’e, Suat Derviş’ten Behçet Necatigil’e uzanan geniş bir alanda edebiyatımızda önemli bir yeri olan isimler ve onların metinleri hakkındaki yazıları bir araya getirilmiş Behçet Çelik'in. Yalnızca yerli yazarlarla ilgili yazıların tercih edildiği fark edilmiştir; belki de diğer coğrafyalar, başka bir kitabın konusu olacaktır...

Edip Cansever'in bir dizesinden esinle, adına da yansıtıldığı gibi, dünyaya bir yoldan bakılıyor bu kitapta; bir pencereden mesela ya da yüksek bir mevkiden değil! Diğer bir deyişle, yolun kendisi de işin içine katılmış. "Dünyaya yoldan bakıyorsak ya da dünyaya baktığımız bir yoldan söz edebiliyorsak, evet, gene dünyada değilizdir, gene bakmaktayızdır ona, ama aynı zamanda yoldayızdır, yolundayızdır, varacağımız meçhul ya da mümkündür, ama bu değildir zaten mesele. Edebiyattan bizi bir yere ulaştırmasını değil, yola düşürmesini bekleriz. Oradan dünyaya bakabilmeyi." 

Elbette durup biraz dinlenilen duraklar, hatta varılan bazı yerler var, ama aslen birlikte yol almaya davet ediyor Behçet Çelik. Hem kendi edebi yolculuğunun bir parçası olarak hem de okurla bir araya gelme ihtimalini göz önünde bulundurarak: "Okurken ve sonrasında bu yazıları yazarken ileri sürdüklerimin, daha farklı, yeni ve esinlendirici başka düşünceleri tetiklemesini, saçaklandırmasını arzu ederim. Bir anlamda yollarımızın kesişmesine bir çağrı olsun bu kitap. Bizim dünyaya baktığımız yol ile bu yazıları okuyacak olanların dünyaya baktıkları yolların –belki de kesişme değil, çatallanması, iç içe geçmesi, paralel ya da kâh kesişe kâh ayrıla alabildiğine uzaması."  

 

Künye

Behçet Çelik

Dünyaya Baktığımız Yol

İletişim Yayınları, 2021,  302 s.

Dünyaya Baktığımız Yol kitap kapağı