İnce bir kesik: Haftanın kitabı Cinai Tuhaflıklar

-
Aa
+
a
a
a

Arayı iyi değerlendirmek adına, baştan sona bir anda okumaktansa, Cinai Tuhaflıklar'ı belirli aralıklarla ele almalı; kitaptaki hikâyelerin yapısına da uygun böylesi bir yaklaşım.

Bir yılı geride bırakmak üzereyken ya da şimdilerde olduğu gibi yeni yılın hemen başlarında çok sayıda listeyle karşılaşmak kaçınılmaz oluyor. Yılın en sevilen filmleri, dizileri, en çok dinlenen albümler gibi yılın öne çıkan kitapları da söz konusu listelerin popüler başlıklarından... Listeler oluşturulurken objektif değerlendirmelerin yapılmadığına dair alışıldık eleştiriler bir yana, işin eğlenceli bir tarafı da her zaman için var. Üstelik bir hafıza tazeleme ve genel olarak yorumda bulunma, karşılaştırma yapma imkânı da sunuyorlar. Örneğin, bundan birkaç yıl öncesine kadar Türkçede bir roman 'egemenliği' söz konusuydu; yayıncılar, yakın çevrelerindeki hikâye yazarlarına 'artık' bir roman beklediklerini açıkça söylüyorlardı. Oysa 2020'de görünen o ki, hikâye kitapları ön plana çıkmış (SanatKritik.com tarafından hazırlanan 'yılın edebi dökümü'ne göre). Geçmiş yılların dökümlerine aşina olanlar böylesi bir eğilimi zaten fark etmişlerdir eminim. Yine, Ömür İklim Demir gibi hikâyeleriyle tanınmış bir ismin bu yıl ilk romanını yayımladığını görüyoruz ama tersinden örnekler de var. İlk göze çarpan yazar, Armağan Tunaboylu; 2020'nin son haftasında, Cinai Tuhaflıklar isimli bir hikâye kitabı yayımlandı.

Yıldız Cinayetleri, Resim Cinayetleri, Konsey Cinayetleri, Karakol Cinayetleri ve Park Cinayetleri. Merkezinde Metin Çakır karakterinin yer aldığı beş roman kaleme aldı Armağan Tunaboylu şimdiye kadar. Takipçilerini 'üzmeyen' bir çizgide ilerlemeyi başaran Metin Çakır Polisiyeleri'nin 'üzen' tarafı ise, düzensiz yayımlanması. Zaman zaman iki kitap arası beklenenden fazlaca açılınca, özletiyor kendisini Metin Çakır! Her ne kadar Cinai Tuhaflıklar'daki hikâyelerde Metin Çakır karakteri boy göstermese de, bu hikâye kitabının 'araya girmesi' yine de sevindirici. 

Arayı iyi değerlendirmek adına, baştan sona bir anda okumaktansa, Cinai Tuhaflıklar'ı belirli aralıklarla ele almalı; kitaptaki hikâyelerin yapısına da uygun böylesi bir yaklaşım. Genel olarak, 'soğuk yenen' intikam hikâyeleri anlatmış Armağan Tunaboylu. Şöyle ince bir kesik atıyor adeta kısa kısa hikâyeleriyle; falçatasını ustalıkla kullanan Metin Çakır'ı tanıyanların tahmin edebileceği bir kesik!

CİNAİ TUHAFLIKLAR

Armağan Tunaboylu

Maceraperest Kitaplar, 2020, 123 s.