Haftanın kitabı // Roald Dahl Hakkında Bazı "Müthiş Sırlar"

Haftanın kitabı // Roald Dahl Hakkında Bazı "Müthiş Sırlar"

21 Nisan 2016

Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nı ilk okuduğumuzda, eminim hepimiz, çikolata fabrikasına giriş imkanı veren “altın bilet”ten bir tane de bizim payımıza düşseydi keşke diye düşünmüşüzdür. Bir çikolata ırmağına ya da bir vanilyalı şekerleme dağına, ceviz odasına kayıtsız kalmak pek mümkün değil ne de olsa!

“Altın bilet”e sahip o şanslı çocuklardan biri olamadık belki ama, şimdilerde, Roald Dahl’ın dünyasına adım atabileceğimiz bir “altın kitabımız” var. Yakın bir zaman önce Can Çocuk Yayınları tarafından -altın rengi bir kapakla- yayımlanan Benek Tozu ve Diğer Müthiş Sırlar kitabı, hem Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nın daha önce gün ışığı görmemiş bir bölümünü hem de yaratıcısı Roald Dahl’ın hayat hikayesine dair ilginç anekdotlar içeriyor. Roald Dahl tatillerde ne yapardı, masasının üzerinde hangi ilginç eşyalar vardı, lakabı neydi, okul yıllarında karnesinin durumu nasıldı gibi... Üstelik, çikolata fabrikasından bazı tariflere ulaşmak da mümkün! Kitaptaki bir başka “tarif” de yazarlığa dair; Roald Dahl’a göre, bir yazarda olması gereken nitelikler şunlarmış:

•    Renkli bir hayal gücünüz olmalı.
•    İyi yazabilmelisiniz. Yani demek istediğim, okurun zihninde canlanacak sahneler yaratabilmelisiniz.
•    Gayretli olmalısınız. Başka bir deyişle, işinize dört elle sarılmalı ve asla pes etmemelisiniz.
•    Mükemmelliyetçi olmalısınız. Yani tekrar tekrar yazıp, elinizden gelenin en iyisini yapana kadar tatmin olmamalısınız.
•    Güçlü bir özdisiplininiz olmalı.
•    Keskin bir mizah anlayışınızın olması çok işinize yarar.
•    Alçakgönüllü olmalısınız. Yazdıklarının muhteşem olduğunu düşünenlerin başı belada demektir.

Benek Tozu ve Diğer Müthiş Sırlar, aslında bir armağan kitap. Bu yıl 13 Eylül’de, 100. doğum yılı kutlanacak Roald Dahl’ın okurlarına  bir hediye. Bu yıl içinde alacağımız diğer bir hediye de, bizi sinema salonlarında bekliyor. Roald Dahl’ın Charlie’nin Çikolata Fabrikası gibi unutulmaz eserlerinden biri olan Koca Sevimli Dev kitabından uyarlanan aynı adlı film, Türkiye’de de 1 temmuzda gösterime girecek.