Işık Güner ile Botanik İllüstrasyonu Koleksiyonları Üzerine...

Botanitopya
-
Aa
+
a
a
a

Bitki ressamı Işık Güner yeniden konuğumuz oldu;  dünyanın önde gelen botanik illüstrasyonu koleksiyonları üzerine sohber ediyoruz bu kez: Bilimsel çizimlerin ve yayınların doğa tarihi müzelerinde, ulusal müzelerde ya da farklı kurumların özel koleksiyonlarında korunması ve sergilenmesi neden önemli? Peki, biz bu konuda ne durumdayız?

Botanik illüstrasyonu koleksiyonları
 

Botanik illüstrasyonu koleksiyonları

podcast servisi: iTunes / RSS

"Bir ressam olarak bu gibi koleksiyonlarda olması çok mutlu ediyor. Benden sonra da yaşayacak bir resim orada benden 200 sene sonra da var olacak. Tehlike altında olan bitkiler belki sadece burada görülebilecek, bu çok önemli bir şey."

"Resimli Türkiye Florası ile birlikte bizde de çok önemli bir bitki illüstrasyonu koleksiyonu oluşmaya başladı. Doğru yapılmış, o bitkiyi anlatan, canlı ya da herbarium'dan örneklerle çalışarak, bitkinin tüm karakteristiklerini ortaya koyan çalışmalar bunlar. Türkiye'nin bütün bitkilerini yapmak gibi bir hedefimiz var. Bu projeyle beraber, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi de yapılmakta olan bu resimlerden bir koleksiyon oluşturmaya başladı."

"Bitki ressamları olarak aslında bizim yaptığımız şey aslında bu bitkileri anlatmak. Böyle bir ilgi de var. Dijital olarak bilgiye kolayca ulaşabiliyorsunuz ama resmin orijinalini görmek bambaşka. Başka bir duyguyu açığa çıkarıyor."

 

Sohbetin ayrıntılarını podcast'ten dinleyebilirsiniz.

 

 

https://twitter.com/botanitopya

https://www.instagram.com/botanitopya/?hl=tr