Türkiye Hikâyelerini Anlatıyor: Hayatı Hakikiye Hikâyeleri

Türkiye Hikâyelerini Anlatıyor: Hayatı Hakikiye Hikâyeleri

27 Ekim 2015

 

Nâzım Hikmet’in 1939-1945 yılları arasında kaleme aldığı Memleketimden İnsan Manzaraları’nın 70. yaşı mutlu bir tesadüfle “Kâinatın tüm seslerine, renklerine ve titreşimlerine Açık Radyo”nun kuruluşunun 20. yaşına denk geldi. Bu destansı eserde 1908’den 1945’e kadar olan zaman diliminde üç yüzden fazla karakter üzerinden anlatılan Türkiye’nin hikâyesidir. Aradan 70 yıl geçtikten sonra, Açık Radyo ve Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi, “Türkiye Hikâyelerini Anlatıyor” sloganıyla herkesi kendi hikâyesini anlatmaya davet etti.

 

Bize ulaşan yüzlerce hikâye Murat Gülsoy, Güven Güzeldere, Ömer Madra ve İlksen Mavituna’dan oluşan seçici kurul tarafından ön elemeden geçirildi ve yazar, şair ve akademisyenlerden oluşan bir editör ekibi tarafından yayına hazırlandı: Deniz Altınay, Ömer Aygün, Nalan Barbarosoğlu, Enis Batur, Hakan Bıçakçı, Behçet Çelik, Feride Çiçekoğlu, Berna Durmaz, Sine Ergün, Mahir Ünsal Eriş, Hülya Ekşigil, Semih Gümüş, Hakan Günday, Meltem Gürle, Hikmet Hükümenoğlu, Sibel Irzık, Ercan Kesal, Melisa Kesmez, Ergun Kocabıyık, Adnan Kurt, Birgül Oğuz, Hatice Örün, Mahmut Temizyürek, Serhat Uyurkulak, Murat Yalçın.

 

Seslendirilen hikâyeler 26 Ekim’de başlayan yeni yayın dönemi boyunca hafta içi her gün 12:55-13:10 saatleri arasında Açık Radyo’da yayınlanıyor. Kaçıranlar için hikâyeler gece Açık Gazete programının tekrarından hemen sonra (3:00) yeniden yayınlanıyor. Ayrıca hikâyelere daha sonra Açık Radyo ve Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi sitelerinden erişilebiliyor. Hikâyelerin önümüzdeki sene bir kitap olarak yayımlanması da planlanıyor.

İlk Bölüm burada:

 

Doğa Gitmiş / Yazar: Gül Ali Editör: Birgül Oğuz / Okuyan Tilbe Saran

 

İndirmek için: mp3, 12.2 Mb.

26 Ekim 2015 tarihinde Açık Radyo’da yayınlanmıştır.

Türkiye Hikâyelerini Anlatıyor’un podcast servisine ulaşmak için tıklayın.