Nisan 2011'de Açık Radyo

Nisan 2011'de Açık Radyo

05 Mayıs 2011

Açık Gazete’de:

 

“Barışı Kurmak” başlıklı uluslararası konferans hakkında konuşmak üzere Barış Girişimi sözcüsü Gençay Gürsoy, Nefret Suçları Konferansı üzerinde konuşmak üzere Sosyal Değişim Derrneği sözcülerinden Levent Şensever, Nükleer Santrallere Karşı Kadıköy Mitingi üzerinde konuşmak üzere Nükleer Karşıtı Platform sözcülerinden Özgür Gürbüz ve Erhan Karaçay, gazeteci ve yazar Emine Uşaklıgil, yeni yayımlanan Benim Cumhuriyetim adlı kitabı üzerinde konuşmak üzere Açık Gazete’de konuğumuz oldu.

 

Dünyada küresel iklim hareketinin yeni stratejisi hakkında bilgi vermek üzere 350.org’un kurucusu, aktivist Bill McKibben, ilk açıklamalardan birini, dinleyicisi olduğu Açık Radyo’ya yaptı. 22 Nisan Dünya Günü'nde de, Uluslararası Toprak Ana Hakları Bildirgesi çalışmaları üzerinde konuşmak üzere Bolivya BM Daimi Temsilcisi Pablo Solon’la görüştük.  Kuzey Denizi derinliklerinde sondajları yapmak üzere yol alan Leif Eiriksson petrol platformunun Çanakkale Boğazı'nda seyrini engellemek isteyen Greenpeace aktivistlerinden Buğra, olayı platformun üzerinden anlatmak üzere canlı yayındaydı.

 

Açık Dergi’de:

 

Geçtiğimiz ay yayımlanan ‘Yazısız’ albümü vesilesiyle basist Alp Ersönmez; İstanbul’da vereceği konser öncesi caz orkestrası şefi ve müzik teorisyeni Butch Morris; İngiliz nu jazz ekibi Nostalgia 77; son kişisel sergisi ‘Lütfen Arkaya Doğru ilerleyiniz’ vesilesiyle Nalan Yırtmaç; garajistanbul’da sahne ve imaj performasnlarından oluşan ‘temps d’image’ festivaliyle ilgili olarak Mustafa ve Övül Avkıran; “7. Kargart Performans Günleri” nedeniyle Tayfun Polat; İstanbul Film Festivali değerlendirmesi vesilesiyle Melis Behlil; Santral İstanbul’da gerçekleşen ‘Sürdürülebilir Enerji Haftası’yla ilgili olarak Sibel Çetingöz; yeni açılan sanat kurumu SALT’ı konuşmak üzere Araştırma ve Programlar Direktörü Vasıf Kortun; İş Sanat’ta gerçekleşen “Senfonik Yansımalar” konseri öncesi İstanbul Devlet Operası’nın şefi ve İş Sanat’ın müzik danışmanı Serdar Yalçın; 3 aylık kültür dergisi Yeni’nin bahar sayısı sonrasında derginin editörlerinden Cihat Taşçıoğlu; yeni oyunları “Artık..”ı konuşmak üzere “Atölye Tiyatro Topluluğu” oyuncuları ve DEPO’da açılan “Yanan Gözler” sergisi vesilesiyle fotoğrafçı Antoine Agoudjian Açık Dergi’nin Nisan ayında konuğu oldular.

 

Ayrıca, Nisan itibariyle başlayıp Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’da buluşmak üzere yola çıkan Büyük Anadolu Yürüyüşü kervanlarının meramına Açık Dergi’de de yer verdik. Doğu Karadeniz kolundan Saner Şen’e, Senoz Vadisi’nden Sinan Akçal ve Hikmet Çelik’e, Antalya Kervanı’ndan Tuğba Güral’a, Mezopotamya Kolu’ndan ise Dicle Tuğba Kılıç’a yürüyüş sırasında telefonla bağlandık.

 

Açık Dergi’nin köşelerinden “Çıplak Ayakla Dans”, “Müziğin Başka Türlüsü” ve “Kuranderde Kalanlar” yaz sezonunda kısa bir ara verdi, ama sonbahardan itibaren yine bizimle birlikte olacaklar. “Müziğin Başka türlüsü” köşesinin son programında Sumru Ağıryürüyen Refika Kadıoğlu’nu ağırladı.

 

Devam eden köşelerden “Yer6 Hafıza”nın bu ayki özel konukları; Kars’taki “İnsalık Anıtı” “asılan” sanatçı Mehmet Aksoy ve Mayıs ayında başlayacak “Yıkım 2011” sergisi öncesi Rafet Arslan; “Zamansız” köşesinin konukları Vasıf Kortun ve Rafet Arslan; “Kuranderde Kalanlar” köşesinin konukları Ayla Algan ile ‘Düğün’ oyununun oyuncularından Şebnem Sönmez ve oyunun yazarı Ayşe Bayramoğlu oldu.

 

Açık Dergi’nin yeni köşesi “Aşağı Yukarı Marsilya” Nisan ayında başladı. Radio Grenouille ve Açık Radyo birlikteliğinin nüvesi Marsilya belgeselinde, İlksen Mavituna, Eli Haligua ve Deniz Koloğlu Marsilya’nın kent sorunlarını, sorunlara çözüm üretmeye çalışan kolektifleri ve genel havasıyla Marsilya’yı aktarıyor.

 

Orman ve Civarindaki Faydalı İşler’de:

 

Esra Karaosmanoğlu ve Aykut Tankuter ile Only One Team  projesi ve “canlılığa, gezegene, insani değerlere saygı” üzerine konuştuk. 

 

Bilgi Cağının Hukuku’nda:

 

Doç.Dr. Mustafa Akgül ile özgur yazılım, 18. İnternet Haftası, erişim engellemelerini; Prof. Dr. Ahmet Erözenci ile bilgi edinme, sorgulayan birey, tıbbın felsefesi, tıp ve sanat ilişkisini; Doç. Dr. Savas Bozbel internet erişim engellemeleri, “İnternetin Güvenli Kullanımına Dair Usul ve Esaslar” taslağını konuştuk.

 

Toplumsal Dönüşümde Sosyal Girşimcilik’de:

 

TUSEV Program Direktörü Zeynep Meydanoğlu ve İletişim Koordinatörü Derya Kaya, MİKADO Uluslararası Sosyo- Ekonomik ve Kültürel Kalkınma Danışmanlığı kurucusu ve direktörü Serra Titiz konuğumuz oldular.

 

Fikr-i Takip’te:

 

Vural Genç'le Toplumsal Tarih'in 208. sayısında yeralan yazısı Şah İsmail'in Yağmalanan Hazinesi'ni konuştuk.

 

“Drakula İstanbul'da”da:

 

Elif Şendur ile Buffy the Vampire Slayer dizisinden bahsettik. İstanbul'a bir konferans icin gelen Glasgow Üniversitesi'nden Dr. Robert W. Maslen'i konuk ettik. Kendisiyle 20.yy'da fantastiğin tarihi uzerine konuştuk.