Mayıs 2011'de Açık Radyo

Mayıs 2011'de Açık Radyo

04 Haziran 2011

Açık Gazete’de:

 

Bilişim bilimci Doçent Mustafa Akgül’le, önümüzdeki Ağustos’ta hükümet tarafından tüm Türkiye’de yürürlüğe sokulması tasarlanan internet filtreleri, kelime ve yer/alan sağlayıcılarla ilgili sansür ve yasaklar üzerine; yazar Erkam Tufan Aytav’la, yeni yayımlanan Türkiye’de Öteki Olmak başlıklı kitabı ve “öteki” kavramı/algısı üzerine; Açık Yeşil programcımız ve Yeşiller Partisi eş sözcüsü Ümit Şahin’le, Ankara’ya girmeleri polis güçlerince engellenen Büyük Anadolu Yürüyüşü kervanlarının Gölbaşı’nda başlattıkları sivil direniş üzerine; Suriye’deki protesto ve isyan hareketlerini izlerken pusuya düşürülerek 23 gün boyunca işkencehanede gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakılıp sınırdışı edilen Cezayirli gazeteci Khaled Sid Mohand ile Suriye’deki isyan, rejimin kanlı cevabı ve olayların geleceği hakkındaki kanaati üzerinde; İspanya’da yüksek lisans öğrenimi gören İlke Toygür’le, Madrid’in Puerta Del Sol(idaridad) meydanında başlatılan, kısa zamanda İspanya’nın 50 kentine, sonra da Avrupa’nın birçok ülkesine yayılmaya başlayan “Gerçek Demokrasi Hemen Şimdi” hareketi üzerine; Profesör Ersin Kalaycıoğlu ile, kendisinin Profesör Ali Çarkoğlu ile birlikte yönettiği ISSP (Uluslararası Sosyal Araştırmalar Programı) Türkiye’de Çevre Araştırması 2010'un sonuçları, Türkiye’de genel çevre algısı, aktivizmi, destekçiliği vb. üzerine; BBC Türkçe servisi Müdür Yardımcısı ve Editörü Murat Nişancıoğlu ile, kemer sıkma ve tasarruf politikaları gereği yayınına son verilen BBC Türkçe servisinin 72 yıllık yayın serüveni üzerine –yayının son gününde– konuştuk.

 

Açık Dergi’de:

 

İlk romanı Yolgeçen Hanı vesilesiyle Pınar Selek, Müziğin Başka Türlüsüsü’nde gitarist Cenk Erdoğan, İsveç’te yaşayan müzisyen Hakan Vreskala, “Yıkım 2011” sergisini konuştuğumuz “Sürrealist Eylem Türkiye” ekibinden Rafet Arslan, Galata’nın muhtelif sokaklarına yayılan ‘Soft City’ sergisi nedeniyle serginin küratörü Nihan Çetinkaya, Sakıp Sabancı Müzesi’nde devam eden Karşıdan Karşıya: MÖ Üçüncü Bin’de Kiklad Adaları ve Batı Anadolu sergisini konuşmak üzere küratörler Nazan Ölçer ve Nicholas Stampolidis, DEPO’da açılan ve Cumartesi Anneleri’nin fotoğraflarını aktaran Kaybolan Biz”/“Em ên Wenda sergisiyle ilgili olarak sanatçı Veysi Altay, Eren Keskin, Leman Yurtsever ve Asena Günal, Bilgi Üniversitesi Kültürel Araştırmalar Enstitüsü tarafından yayımlanan 3 aylık dergi Kült’le ilgili olarak derginin yayın kurulundan Mesut Varlık konuğumuz oldu. Mayıs ayında gerçekleşen panellerden; Mimar Sinan Sosyoloji Bölümü’nün düzenlediği Bilge Karasu’yu Okumak sempozyumunu öğretim üyesi Doğan Yaşat’la, Kolektif Belleğin İzinde Sokak ve Toplumsal Hareketler sempozyumunu “BEKS” ekibinden Öndercan Muti’yle ve 4. Hrant Dink Anısına Atölye Çalışmaları’nı koordinatörlerden Sibel Irzık ve Pelin Başaran’la konuştuk.

 

Bol festivalli geçen Mayıs ayında; 14. Uluslararası Kukla Festivali’nin genel sanat yönetmeni Cengiz Özey, 1. Uluslararası Mizah Festivali ekibinden Ragıp İncesağır, Politik Oyunlar Festivali’nden koordinatör Mustafa Avkıran, 3. Genç Klasikçiler Müzik Festivali’nden Hande Akkan ve Hakan Dedeler, 1.Uluslararası Engelsiz Film Festivali’nin genel yönetmeni Burak Şenkal, 4. Documentarist Belgesel Günleri’nin koordinatörlerden Necati Sönmez, 26. İstanbul Amatör Tiyatro Festivali’nden Öykü Gürpınar ve 2. Feministival ekibinden Özge Kar Açık Dergi’deydi.

 

Dergi, Mayıs ayı boyunca “Büyük Anadolu Yürüyüşü” takibindeydi. Kervanların yola çıktığı dönemden itibaren çoğu kervanın katılımcılarından kısa görüşler alındı. Bir başka Açık Dergi dosyası ise “Aşağı Yukarı Marsilya” oldu. Marsilya’dan “Radio Grenouille”la Açık Radyo işbirliğinden doğan belgesellerin ikinci serisinde Marsilya’da kentsel dönüşümü, sanat kolektiflerinin çalışmalarını ve şehrin azınlık nüfusunu dört bölümlük bir belgesel kuşağıyla aktardık.

 

Orman ve Civarındaki Faydalı İşler’de: Dr. Haldun Orhun ile 19-22 Mayıs tarihlerinde İğneada'da gerçekleşen DASK DOGAY (Doğada Görüntü Avcılığı Yarışması) üzerine konuştuk.

 

Evrenin Suyuna Giden Tasarım’da: Hüseyin Hatemi ile İslam /dinler ve doğa üzerine konuştuk.

 

Sinefil'de: Gişe Memuru filminin yönetmen/senaristi Tolga Karaçelik, başrol oyuncusu Serkan Ercan ve filmin muziklerini besteleyen Cem Adıyaman konuğumuz oldu.

 

Fikr-i Takip’te: Mehmet Ö. Alkan'la 1 Mayıs İşçi Günü'nün Amerika'da başlayan tarihini ve Türkiye'deki geçmişini konuştuk.

 

Benim Anayasam'da: Kadınların yeni Anayasa'da görmek istediklerini eski KA-DER başkanı ve avukat Hülya Gülbahar'la konuştuk.

 

Alla Turca’da: Zeynep Oral ile Leyla Gencer – Tutkunun Romanı kitabı üzerine konuştuk.

 

Cingöz Recai'de: Yönetmen Ali Vatansever ile önümüzdeki günlerde çekimleri başlayacak olan ve daha çekilmeden ödül kazanan filmi El Yazısı üzerine konuştuk

 

Son olarak güzel bir haberle bitirelim: Mayıs 2011’de programcımız Tayfun Polat ve eşi Yeşim Tezgören'in oğulları Gece Mavi dünyaya geldi.