Karaman Maden Ocağındaki Faciadan 1 Yıl Önce

s3_url_text: 
http://ia600402.us.archive.org/33/items/Ekoeko12Aralik2013/Ekoeko20131212.mp3,http://ia600402.us.archive.org/3/items/YD12Aralik2013_222/YD20131212.mp3

Karaman Maden Ocağındaki Faciadan 1 Yıl Önce

12 Aralık 2013

Ermenek'teki faciadan  neredeyse 1 yıl önce iki ayrı programda, Konya Karapınar’da yapılması düşünülen termik santralin ve bölgedeki büyük linyit rezervinin çıkarılıp kullanılmasının risklerini ve bölgenin ekosistemine, bütün Konya Havzası'nın yeraltı su kaynaklarına ve tarıma etkilerini konuşmuştuk. TEMA Vakfı'nın Konya Karapınar Termik Santrali hakkında yayımladığı uzman raporunu ele almıştık.  TEMA Vakfı Bilim Kurulu Üyesi  ve İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Metarlurji Fakültesi  Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Duman, burada kömür çıkarmaya devam etmenin "ısmarlama felaket" olduğunu söylemişti:

 

12 Aralık 2013

Konya Karapınar’a bölgedeki büyük linyit rezervini kullanacak bir termik santral yapılması planlanıyor. TEMA Vakfı, geçtiğimiz hafta Konya Karapınar Termik Santrali hakkında bir uzman raporu yayımladı.

Bugün iki ayrı programımızda Konya Karapınar’da yapılması düşünülen termik santralin ve bölgedeki büyük linyit rezervinin çıkarılıp kullanılmasının bölgenin ekosistemine ve bütün Konya Havzası'nın yeraltı su kaynaklarına ve tarıma etkilerini konuştuk.

Raporda Karapınar'a yapılacak olası bir termik santral inşası sırasında çıkarılacak kömürün yeraltı su seviyesinin altında olduğu belirtildi.

Bu durum; işletmenin hayata geçmesi halinde Karaman-Ereğli-Karapınar Bölgesi'ne ait tüm yeraltı suyunun çekilmesi ve bölgede tarımda istihdam edilen 60.000 kişinin tarımsal ve içme suyu ihtiyacının risk altına girmesi demek!

Eğer proje hayata geçerse, 30 yıl sonunda termik santralden çıkan küller 10 metre yükseklikte yığılsa bile 5.220 futbol sahası kadar yer kaplayacak.

TEMA Vakfı Konya Karapınar Kapalı Havzası Termik Santral Etkileri Uzman Raporu'nun tamamına ulaşmak için tıklayın.

Ekonomi&Ekoloji:

İndirmek için mp3, 24.2 Mb.

Yeşil Dalga:

TEMA Vakfı Bilim Kurulu Üyesi  ve İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Metarlurji Fakültesi  Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Duman konuğumuzdu.

İndirmek için mp3, 27.7 Mb.

12 Aralık 2013 tarihinde Açık Radyo’da yayınlanmıştır.

Ekonomi Ekoloji’nin ve Yeşil Dalga’nın podcast servisine ulaşmak için tıklayın.