Gündem Çocuk Derneği'nden 18 Yaşın Altındaki Herkese Duyuru

Gündem Çocuk Derneği'nden 18 Yaşın Altındaki Herkese Duyuru

04 Haziran 2013

Pek çok yetişkin sizlerin Dünyada ve Türkiyede olup bitenler ile ilgili görüşleriniz olduğunun ve bu görüşlerinizi ifade etme hakkınız olduğunun farkında da değil, buna alışık da değil. Hükümet ve devlet idaresi de yetişkinlerce yapıldığından sizlerin eylemlerde ve alanda bulunmanızı kolayca anlamalarını beklemeyin.

Oy hakkınız olmasa da, yetişkinler alışık olmasa da siz ve sizin gibi pek çok arkadaşınız, günlerdir Türkiye'nin pek çok yerinde süren protestolarda kendilerini, kendilerine özgü pek çok sebeple ve yöntemle ifade ediyor. Hükümet ve devlet ise uluslararası sözleşmelere ve yasalara aykırı bir biçimde bu protestolara şiddetle, tazyikli su, biber gazı ve plastik mermi ile cevap veriyor. Yetişkinlerin protesto haklarını görmezden gelenler ne yazık ki sizleri hiç dikkate almıyorlar.

Bu çok haksız ve aptalca ve Küçük Prensin de dediği gibi biliyoruz ki

Büyükler hiçbir şeyi kendiliklerinden anlamıyorlar. Onlara hep bir şeyleri açıklamak zorunda olmak çocuklar için çok sıkıcı. 

Sevgili arkadaşlar,

Maalesef bu basit gerçeği büyüklere anlatma görevi yine size düşüyor. Bu konuda sizden öncelikle anlayış ve sabır bekliyoruz. Ayrıca protesto gösterilerine katılırken, yetişkinlerin size karşı göstermekten kaçındığı özeni sizin kendiniz için göstermenizi ve çok dikkatli olmanızı rica ediyoruz. Anayasal hakkınız olan protesto gösterilerine katılırken, polisin doğrudan hedefi olmaktan korunun.

Gözaltına alındığınız takdirde çocuk olmaktan kaynaklı haklarınızı kullanmak için aşağıdaki uyarıları dikkate almanızı rica ediyoruz.

Gündem Çocuk Derneği olarak her zaman yanınızdayız!

GÜNDEM ÇOCUK DERNEĞİ

 

GÖZALTINA ALINIRSANIZ:

-         Endişelenmeyin ve korkmayın.

-         Sizi gözaltına alan polise 18 yaşın altında olduğunuzu söyleyin.

-         Karakola götürülürken size kelepçe takmamalarını söyleyin. Yine de takarlarsa direnmeyin ve bu durumu avukatınızla vereceğiniz ifadenizde dile getirin.

-         Polise ifade vermeyin ve avukatla görüşmek istediğinizi söyleyin.

-         Avukat desteği almak ücretsizdir ve sizin hakkınızdır.

-         Avukatınızla görüşmeden önce asla, hiçbir şeye imza atmayın.

-         Ailenizin bilmesini istemiyor olsanız da avukatınız size yardımcı olacaktır.

ANKARA İÇİN ADLİ YARDIM HATTI:

0 312 416 72 26