Gezegenin Gelceği

s3_url_text: 
http://ia800504.us.archive.org/11/items/GezegeninGelecegi1Haziran2010/GG20100601.mp3
Arsiv s3 Media: 

Gezegenin Gelceği

02 Haziran 2010

1 Haziran 2010

 

Dinlemek için:


İndirmek için: mp3, 6 Mb.

 

Petrol kirliliği suçlusu BP, Meksika Körfezi'nde büyük bir çevre felaketine dönüşen petrol sızıntısını önlemek için yürüttüğü kuyuyu çamur ve çimentoyla tıkama girişimi de başarısızlıkla sonuçlandı. Şirket yetkililerinden Doug Suttles, şimdi yeni bir seçenek üzerinde çalıştıklarını ve bir kaç gün içinde de yeni stratejiyi uygulayacaklarını söyledi. Başarısızlığa uğrayan ve ''tepeden öldürme'' olarak adlandırılan yöntemde yoğunlaştırılmış çamur ve çimentoyla sızıntının olduğu kuyuyu tıkamak devredışı bırakmak hedefleniyordu. BP, operasyon kapsamında kuyuya 30 bin varil çamur ve çimento pompaladıklarını, bunun dakikada 80 varil anlamına geldiğini, ancak başarılı olamadıklarını söylüyor. Şimdi uygulayacakları seçenek ise denizaltı robotları kullanılarak sızıntıya neden olan boruların kesilerek üzerlerinin kapatılması esasına dayanıyor. BP, yeni seçeneğin yaşama geçirilmesinin en az dört gün süreceğini, başarılı olacağına inandıklarını, ama garantisinin de bulunmadığını söylüyor. Teknisyenlerin üzerinde durdukları bir başka nokta da, kuyuya ulaşacak iki alternatif delik kazılarak halihazırdaki basıncın hafifletilmesi. Böylece sızıntının kontrol altına alınmasının kolaylaştırılması.  Ancak bu da zaman alacak bir çaba. Bu arada çevre felaketi devam ediyor, halk isyana doğru gidiyor.

 

Iowa Üniversitesi’nden Profesör Leslie Dennis’in liderliğinde bir grup araştırmacını yaptığı büyük ölçekli bir araştırma, ABD'de bir çeşit deri kanseri olan melanoma sayısının çoğalmasının arkasındaki olası risk faktörünün tarım kimyasallarının olduğunu ortaya çıkardı. ABD'de tarım işçileri üzerinde yapılan araştırmaya göre tarım ilaçlarına tekrar tekrar maruz kalmak cilt kanseri riskini artırıyor. 55,000 kişi üzerinde yapılan araştırmada 50 çeşit tarım ilacından hangilerine maruz kaldıklarının detayı istendi. Buradan çıkan sonuçda bulunan belli başlı tarım ilaçlarının  kanser oranları ile ilişkileri karşılaştırıldı.  İki mantar ve iki böcek ilacı olmak üzere altı kimyasalın insanın hayatı boyunca 50’den fazla maruz kalmasının deri kanseri riskini iki katına çıkardığı sonucuna ulaşıldı.  2008 yılında AB Parlementosunun yayınladığı bir çalışmada çiftlikte yaşayan çocuklar ve tarlada çalışanların çocuklarında görülen kanser vaka oranının yükseldiğini ortaya koymuştu.

 

Greenpeace iklim değişikliğine dikkat çekmek için  Sonuçlar (Consequences), NOOR Sergisini Sunuyor. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, benzersiz “NOOR, Sonuçlar” (Consequences) sokak fotoğraf sergisi Galatasaray Meydanı’nda açılıyor. Uluslararası çapta tanınmış dokuz belgesel fotoğrafçı, sergilenen bu 100 fotoğrafta, iklim değişikliğinin yerküremizdeki yıkıcı etkilerini belgeliyorlar: açlık, hastalık, çatışma, zorunlu göç, geçim sıkıntısı ve insan hakları biçiminde milyonlarca insan tarafından deneyimlenen günlük gerçekleri. NOOR’un “Sonuçlar” (Consequences) sergisi fotoğrafçılıkta yaratıcılığın bir vitrini ve iklim değişikliğinin nedenlerine ve insani sonuçlarına tanıklığın bir kaydı. 2009 yılının sonbaharında NOOR fotoğraf ajansı tarafından üretilen bu görsel röportaj gelecekte ne olacağını değil, bugün ne olduğunu gösteriyor; kritik olan bu sorunların acilen ele alınması gerektiğini vurguluyor. NOOR’un “Sonuçlar” (Consequences) fotoğraf projesi ilk olarak Aralık 2009’da Kopenhag'da Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi sırasında sergilendi ve şimdilerde hem iç hem dış mekânlarda gösterilmek üzere dünya çapında bir dizi sergi turunda. NOOR (www.noorimages.com) tarafından gerçekleştirilen sergi İstanbul’da Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi’nin organizasyonu Greenpeace, Beyoğlu Belediyesi, Hollanda Krallığı Başkonsolosu tarafından desteklenmektedir. Sergi 20 Haziran’a kadar halka açık olacak ve Kültürler arası Sanat Diyalog Günü açılış faaliyetini oluşturacak. 5 Haziran Saat 17.00’de açılış töreni gerçekleştirilecektir.

 

Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye rüzgâr enerjisi sektörü 2010 yılı başından beri %25 büyüdü. TÜREB'in açıkladığı verilere göre sene başında 801 megawatt olan rüzgâr enerjisi gücü Mayıs ayı itibari ile 1,029.85 megawatta ulaştı. TÜREB'in verilerine göre kurulum çalışmaları  devam etmekte olan ve toplam büyüklüğü 492.35 megawatt olan 11 proje bulunuyor. Ayrıca toplam büyüklüğü 644.45 megawatt olan 17 ayrı proje için ise çalışmaların yıl içinde başlaması bekleniyor.

 

Rüzgârla ışıldayan yeşil ve barış dolu bir gelecek için sağlıcakla kalın!

 

Dr. Uygar Özesmi - Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü

Gezegenin Geleceği'nin eski sayılarına ulaşmak için tıklayın.