'Gezegeni Kurtarma Seferberliği'

s3_url_text: 
http://ia601602.us.archive.org/9/items/AcikYesil20Subat2013/AcikYesil20130220.mp3
Arsiv s3 Media: 

'Gezegeni Kurtarma Seferberliği'

22 Şubat 2013

 

17 Şubat 2013, Washington DC, Beyaz Saray'ın önü.

Dinlemek için:

İndirmek için: mp3, 31 Mb.

20 Şubat 2013 tarihinde Açık Radyo’da yayınlanmıştır.

Geçtiğimiz hafta sonu Washington DC’de yapılan, yüzlerce sivil toplum örgütünün biraraya geldiği, Beyaz Saray’ın önünde onnbinlerce kişinin toplanarak, iklim krizi konusunda harekete geçmesi için Başkan Obama’ya çağrıda bulunduğu büyük bir eylem yapıldı.

Bir başka Açık Radyo programcısı Gökşen Şahin'in deyimiyle 'gezegeni kurtarma seferberliği'ne dönüşen bu harekete yer verdik. Gökşen Şahin, Marksist.org'da yayınlanan yazısında şöyle diyor:

"Bu eylem 50.000 kişinin toplanması ile ABD tarihinin en büyük sivil itaatsizlik eylemlerinden biri oldu. Bu hareket hep bir ağızdan tek bir şey söylüyor: 'Artık iklim değişikliği bir çevre hareketinin de ötesinde bir varoluş mücadelesi ve varoluş mücadelemizi politikacıların sözleriyle geciktiremeyiz. Şimdiye kadar söylediklerinizi duyduk, şimdi yaptıklarınızı görmek istiyoruz.'

ABD'den başlayan bu değişime gözlerimizi kapatamayız. Çünkü ABD'den başlayan bu mücadele, şimdiden dünyaya yayılacağını hissettiriyor. Uluslararası iklim müzakerelerinde tükenen umut, sokakta yeniden doğuyor." Yazının tamamını okumak için tıklayın.

Biz de bu hafta Açık Yeşil’de hem bu eylemi konuştuk, hem de geçen hafta kaldığımız yerden* Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanun Tasarısı konusundaki gelişmeleri konuştuk. Bu kanun tasarısı meclisten geçerse ne olacak?

Açık Yeşil'in podcast servisine ulaşmak için tıklayın.

 

* Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanun Tasarısı önümüzdeki günlerde Meclis'in gündemine geliyor. Açık Yeşil’de, gerek katılımcılıktan uzak hazırlanma süreci ve gerekse içeriği açısından pek çok sivil toplum kuruluşu ve toplumun büyük bir kesimi tarafından büyük endişeyle karşılanan kanun tasarısını ele aldık. Bu kanun tasarısı meclisten geçerse ne olacak? Geçen hafta yayınlanan Açık Yeşil’i dinleyin.

Facebook: https://www.facebook.com/TabiatKanunuIzlemeGirisimi