Gerçeklik Terörü

s3_url_text: 
http://ia600301.us.archive.org/31/items/GerceklikTerr-Soylesi20.04.12/GerceklikTerr-20120420.mp3

Gerçeklik Terörü

25 Nisan 2012

Periferi Kolektif’in Yıkım/Destruction 2011 sergisiyle beraber açtığı  tartışma, ‘Gerçeklik Terörü’ başlıklı yeni etkinliklerle devam ediyor. 

Rafet Arslan ve Alper T. İnce’nin koordine ettiği uluslararası katılımlı sergiler, 4 Mayıs’ta, 3 ayrı mekânda, Depo, Mars ve Asfalt Kadıköy’de açılıyor.

Açık Dergi’de Emre Zeytinoğlu, Rafet Arslan, ve Murat Germen’le ‘Gerçeklik Terörü’ kavramını derinlemesine konuştuk:

Dinlemek için:

İndirmek için: mp3,  46.1 Mb.

Geçtiğimiz yılın en çok ses getiren sergilerinden Yıkım/Destruction 2011’i oluşturan ekip,  17’si yurtdışından toplam 65 sanatçının katılımıyla; çok farklı disiplinleri, sanatçı ve yapıtları yine bağımsız, hamisiz, sponsorsuz kolektif bir duruş ile yan yana getiriyor.

Gerçeklik Terörü; gerçeğe dair son kalıntıların gündelik hayattan silindiği bir dünyada sanat ve hayata karşı sorgulayıcı, şiirsel ve yıkıcı bir dil ve estetik oluşturmayı amaçlamaktadır. Sanat ile piyasanın, medya ve sansürün, politika ve pornografinin iç içe geçip oluşturdukları sahte gerçekliklere karşı bir varoluş mümkün mü?

Gerçeklik terörü, güncel sanat pratiklerinin şiirsel yıkıcı üslubu ile sizleri inançlarınızı sorgulamaya, içinde yaşadığınız ve gerçek olarak varsaydığınız dünyayı yadırgatmaya ve tüm karamsarlığına rağmen yeni gerçekliklerin, yeni olasılıkların, başka dünyaların kapılarını aralamaya çağırıyor.

20 Nisan 2012 tarihinde Açık Radyo’da Açık Dergi programında yayınlanmıştır.

Açık Dergi Söyleşileri’nin  podcast servisine abone olmak için tıklayın.