Ermeni Konferansı Ertelendi

-
Aa
+
a
a
a

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, bugün başlaması beklenen, ''İmparatorluğun Çöküş Döneminde Osmanlı Ermenileri'' başlıklı konferansın ertelendiğini bildirdi. Konu ile ilgili Anadolu Ajansı'nın haberi şöyle:

"İSTANBUL (A.A) - 24.05.2005 -

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Rektörlüğü, ''İmparatorluğun Çöküş Döneminde Osmanlı Ermenileri'' başlıklı konferansın ertelendiğini bildirdi.

BÜ Rektörlüğü'nün yazılı açık lamasında, Bilgi, Boğaziçi ve Sabancı Üniversitesi'ine mensup öğretim üyelerinin ortak girişimiyle ve BÜ'ninevsahipliğinde bilimsel bir tartışma ortamı olarak tasarlanan konferansla ilgili olarak BÜ'nin ciddi ithamlarla karşı karşıya kaldığının üzüntüyle görüldüğü belirtildi.

Açıklamada, şöyle denildi:Henüz gerçekleştirilmemiş olan bir konferansın içeriğiyle ilgili peşin hükümler öne sürülmesinin, bir devlet üniversitesinin bilimsel özgürlüğünü zedeleyeceğinden kaygı duyuyoruz.

Bu şartlar altında ve toplantıyı 05; gerçekleştirmenin doğurabileceği sonuçlar karşısında toplantının ertelenmesinin daha uygun olacağına karar verdiğimizi Türkiye kamuoyuna bildiririz."

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Konferans ile ilgili olarak, dün (24 Mayıs 2005) konu ile ilgili açıklama yapmıştı. Adalet Bakanı cemil Çiçek'in aöıklaması ile ilgili Anadaolu Ajansı'nın haberi şöyle:

"ANKARA (A.A) - 24.05.2005

 

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Boğaziçi Üniversitesi'nde (BÜ) yapılacak ''Osmanlı Ermenileri'' konulu konferans ile ilgili olarak, ''Bu, Türk milletini arkadan hançerlemektir. Keşke Adalet Bakanı olarak dava açma yetkimi devretmeseydim'' dedi.

 

Cemil Çiçek, TBMM Genel Kurulu'nda, CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ ve AK Parti Aksaray Milletvekili Ramazan Toprak'ın, BÜ'de 25-26-27 Mayıs'ta düzenlenen Ermeni meselesiyle ilgili konferansa ilişkin gündem dışı konuşmalarını yanıtladı.

 

Çiçek, milletvekillerinin, milletin hissiyatını ve endişelerini dile getirdiğini, hükümet olarak da bu görüşlere katıldıklarını söyledi. Türk milleti kadar eli ve vicdanı temiz, alnı ak bir millet daha olmadığını ifade eden Çiçek, 'Onun için hiç kimseden bir endişemiz yoktur. Buna tarihimiz şahittir, buna arşivlerimiz şahittir'' diye konuştu.

 

Türk milletinin uzun süredir özlemini duyduğu iktidar muhalefet işbirliğinin böylesine bir milli meselede gündeme getirildiğini ifade eden Bakan Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

'Bu tarihi yanlışı, milletimize karşı yapılan soykırım iftirasını bertaraf adına, hem bu çatı altında müzakere yapıp bir karar alındı, hem de bunun gereği olarak şu an teker teker bütün ülkelerde çok yönlü bir çaba gösteriliyor. 'Bu yalandır, bu doğru değildir, gerçeklerin saptırılmasıdır' diye...

 

Şimdi milletçe, devletçe böyle bir yoğun çaba içindeyken bu çabaları arkadan hançerlemek ne anlama geliyor? Şimdi siz, o zaman falanca ülkenin parlamenterlerini nasıl ikna edeceksiniz. Bunlar pekala diyecek ki 'Siz, bizi ikna etmeyin, gidin Boğaziçi

Üniversitesi'nde, Boğaz'a bakarak bu yalanları söyleyenleri ikna

edin'. Dolayısıyla bu, Türk milletini arkadan hançerlemektir. Bunu açık olarak söyleyebilirim.''

   

Adalet Bakanı Çiçek, üniversitelerin özerk ve özgür kuruluşlar olduğunu belirtirken, 'Ama dünyanın hiçbir yerinde özerklik ve özgürlük 'sorumsuzluk' olarak anlaşılamaz. Bunu çok net olarak ifade ediyorum ki bu konferans büyük bir sorumsuzluktur, büyük bir ciddiyetsizliktir' dedi.

 

'Eğer bilim adına, tarih adına gerçek aranmak isteniyorsa, farklı düşüncelerin o konferansa çağrılması gerektiğini' ifade eden Adalet Bakanı Çiçek, şöyle devam etti:

 

'Neden orada tek yanlı bir propaganda gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Bugün İsviçre ve diğer bazı ülkelerde 'Türkler soykırım suçunu işlememiştir' demek özgürlüğü tanınmaz iken bununla ilgili kırmızı bültenler çıkarılırken, Türkiye'de şu günlerde TCK konuşacağız... Birçok cemiyetler, dernekler var ya, 'Bu ülkede özgürlük yok' diyorlar ya, bu ülkede milleti arkadan hançerleme, bu millete iftira etme özgürlüğü var. Bunu, herkesin görmesi, anlaması lazım. Evet, bu büyük bir sorumsuzluk ve ciddiyetsizliktir.''

   

   

Bakan Çiçek, özerk kuruluşları göreve davet ederken de 'Hükümet olarak bir yetkimiz olsaydı gereğini yapardık. Keşke Adalet Bakanı olarak dava açma yetkisini devretmeseydim. Şimdi YÖK ne yapacak merak ediyorum. BÜ ne yapacak onu merak ediyorum. Biz de merak ediyoruz. Milletimiz de merak ediyor. Bu sorumsuzluk, bu ciddiyetsizlik, bu millete küfretme, bu milletin nüfuz cüzdanını taşıyanların bu milletin

aleyhine propaganda yapma, hıyanet etme dönemini artık kapatmamız

lazım. Çünkü milletin vicdanı rahatsız oluyor' diye konuştu.

   

TBMM Genel Kurulu'nda gündem dışı konuşma yapan CHP İstanbul Milletvekili Şükrü Elekdağ, BÜ'deki konferansta, ''bilimsellik kisvesi altında' aslında Ermeni tezinin propagandasının yapıldığını ileri sürdü. Elekdağ, ''Hazin olan, bu hain projeye Boğaziçi Üniversitesi'nin alet edilmesidir'' dedi.

 

BÜ'nün birkaç kişinin maşası haline getirilmesini kınadığını ifade eden Elekdağ, YÖK ve diğer üniversite rektörlerini, bu konudaki görüşlerini açıklamaya davet etti.

 

AK Parti Aksaray Milletvekili Ramazan Toprak ise gündem dışı konuşmasında, Ermenistan, Fransa ya da herhangi bir Avrupa ülkesinde Ermeni meselesi konusunda Türk tezinin savunulduğu bir konferans yapılamayacağını söyledi. Konferansı, 'Akıllara ziyan yaklaşım' diyenitelendiren Toprak, YÖK'ün böyle bir yaklaşım karşısında 'kılını

bile kıpırdatmadığını' ifade etti.

 

'Eğer bu konferanstan Türk tezini çürüten, Ermeni tezini savunan bir sonuç ortaya çıkarsa bunda BÜ Rektörü kadar YÖK Başkanı'nın da sorumluluğu olacaktır' diyen Toprak, adli ve siyasi organları da sorumlular hakkında gereğini yapmaya çağırdı."

 

Boğaziçi Üniversitesi'nin Konferans ile ilgili daha önce yayımladığı basın bildirisi.

Konu ile ilgili günlük gazetelerde bugün (25 Mayıs 2005) çıkan birkaç yorum:  

"Memlekette demokrasi var" diyecek kimse kalmadı mı? (Radikal, İsmet Berkan)

Ermeni konferansı ve bilimsellik (Radikal, H. Bülent Kahraman)

 

Korktuğum başımıza geldi (Hürriyet, Ertuğrul Özkök)Hatırlamak ve unutmak (Yeni Şafak, Ali Bayramoğlu)

 

Konferans ile ilgili olarak erteleme kararından önce yapılan tartışmalar hakkında bir haber.