Bir Film ve 20 Eylül Halkın İklim hareketi İçin Çağrı

Bir Film ve 20 Eylül Halkın İklim hareketi İçin Çağrı

15 Eylül 2014

İklim Değişikliği’ni görmezden gelmeye devam edersek neler olabileceğinin altını çizen ve 20-21 Eylül’deki dünya çapındaki, yeryüzünün gördüğü en büyük iklim yürüyüşüne davet eden bu filmi mutlaka izleyin. Ancak, bu filmi izledikten sonra kayıtsız kalmanız mümkün olmayabilir. O zaman siz de yapabileceğiniz en iyi şeyi yapıp, bulunduğunuz yerde harekete geçebilirsiniz. 

cc listesinden Türkçe seçeneğini seçerek filmi Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz.

 

21 Eylül’de bütün dünya liderleri, BM Genel sekreteri Ban Ki-moon’un çağrısıyla New York’ta tarihi bir iklim zirvesi için bir araya geliyorlar. Bu zirveyle eş zamanlı olarak 21 Eylül 2014 Pazar günü başta New York olmak üzere tüm dünyada ve İstanbul’da da yeryüzünün gördüğü en büyük iklim yürüyüşü yapılıyor: Halkın İklim Yürüyüşü / Peoples Climate March.

Biz de 20 Eylül Cumartesi günü saat 17:00’de, tüm dünyayla birlikte iklim konusunda artık laf değil eylem istiyoruz demek için İstanbul’da, Tünel’de buluşuyoruz.

 

200 binden fazla insanın New York sokaklarında olması ve “laf değil, eylem” için yürümesi bekleniyor. 700’den fazla kuruluş bu tarihî eyleme destek veriyor. Uzun bir zamandır ilk defa işçi sendikalarından 20 kadarı da destekçiler arasında. Aynı tarihlerde dünyanın belli başlı bütün ülkelerinde ve Türkiye’de ve İstanbul’da da irili ufaklı sayısız şehirde de gösteri ve eylemler düzenleniyor.

 

20 Eylül’de sesimizin gerçekten gür çıkması için, her yerde, herkesin katılımına ihtiyaç var. Sizin de harekete geçmenize ihtiyaç var. Artık Laf Değil Eylem zamanı!

 

İstanbul için Küresel Eylem Grubu’ndan Çağrı:

Küresel Eylem Grubu'nun, 20-21 Eylül’de, tüm dünyadaki büyük iklim hareketi ile aynı zamanda, İstanbul’da yapılacak olan ve nasıl bir dünya istediğimizi konuşacağımız "İklimi değil sistemi değiştireceğiz!, Onlar bir avuç biz milyarlarız" başlıklı iklim zirvesi için yaptığı çağrının videosunu izleyin.

350.org’dan Bill McKibben’ın Türkiyeli İklim Aktivistlerine Mesajı:

"Hafta sonunda, umudum o ki, yüzbin insanın New York sokaklarında çağlayanlar gibi aktığını gösteren görüntüleri göreceksiniz. Bu kavga için gerçek gücü muhtemelen sokaklardan toplayacağız. Biraz Açık Radyo’ya kulak vererek oralardan haber alabiliyorum. Orada bir sürü insan şaşırtıcı işler yapıyor. Belki en şaşırtıcı olanı da bu küresel eksen değişimi hareketi!.. Büyük bir hareketin büyük bir parçasını oluşturuyorsunuz." Mesajın tamamını dinlemek için tıklayın.

Sayılarla Halkın İklim Yürüyüşü

ve okumak için ek malzeme:

Gezegenin Tarihi Günleri / Gökşen Şahin

10 Derste Gezegenimiz ve Biz / Ömer Madra