Bakan kibarca 'istifa edin' dedi

Bakan kibarca 'istifa edin' dedi

22 Kasım 2005

21 Kasım 2005

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, İsviçre maçı öncesi ve sonrası yaşanan olayları eleştirerek, "Centilmenlik ve sportif başarı bizim spor camiasından beklediğimiz iki önemli husustur. Biz devlet olarak, hükümet olarak hiçbir sportif başarı ve organizasyonu, Türkiye'nin saygınlığından ve prestijinden daha önce görmeyiz" diye konuştu.

Bakan Şahin bir soru üzerine, "Sporla meşgul olanlar, Türkiye'yi spor yönüyle tanıtanlar, Türkiye'yi küçük düşürücü, saygınlığına gölge düşürücü şekilde hareket edemezler" ifadesini kullandı.Hiçbir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ülke için 'cehenneme hoşgeldin' benzetmesi yapamayacağını ülkeyi şiddetle özdeşleştirecek bir görüntü veremeceğini belirten Şahin, "Hiç kimse Türkiye muhaliflerine 'bakın demedim mi' malzemesi veremez. Hiçbir federasyonumuz ihmalleri nedeniyle Türkiye'yi sportif suçların çokça işlendiği bir ülke gibi gösteremez" dedi."TEFTİŞ KURULU'NA İNCELETECEĞİM"Futbol federasyonunu Olağanüstü Genel Kurul'a davet etme yetkisi bulunduğunu belirten Şahin, "İsviçre maçı öncesi ve sonrasında başarılı bir yönetim sergilenmediğini düşünüyorum. Başbakanlık Teftiş Kurulu'ndan soruşturma isteyeceğim, inceleteceğim. Henüz bir başvuru yapmadım. Delilleri kurula göndererek bir rapor isteyeceğim ve ona göre karar vereceğim" şeklinde konuştu.Şahin, Teftiş Kurulu raporu hazırlanmadan önce TFF yönetimi ile bir araya gelmek konusunda herhangi bir kararının bulunmadığını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelerek fikrini ve düşüncesini alma imkanı bulacağını söyledi. "KARARIN OBJEKTİF VERİLMESİNİ İSTİYORUZ"Blatter'in erken açıklama yaptığı konusunda hala aynı düşünceyi taşıdığını belirten Şahin, "Tüm gözler onların üzerinde olacaktır. "Türkiye'nin ceza almasını gerektirecek kadar turnuvalardan uluslararası organizasyonlardan men cezası beklemiyorum. Burada kişisel hatalar var, bu hatalar değerlendirilerek bir karar verilir. Bu İsviçre için de geçerlidir. Kararın objektif olarak verilmesini istiyoruz" dedi.

Futbolcularla ilgili değerlendirmeyi yapmanın kendisinin görevi olmadığını vurgulayan Bakan Şahin, onlarla federasyonun ilgili kurulları ilgileneceğini, kendisinin görevinin federasyonla ilgili olan bölüm olduğunu söyledi. Şahin Spordan Sorumlu Bakan olarak, FIFA ve UEFA ile veya onların yöneticileri ile ilgili temasta bulunmasının mümkün olmadığını kaydetti.Türkiye'de 43'ü özerk, 52 federasyon bulunduğunu ve yönetimlerinin 2004 yılı Aralık ayında değiştiğini hatırlatan Şahin şöyle konuştu:"Federasyon başkanlarına mazbatalarını verirken bir cümle kullanmıştım, 1 yıl sonra seçilen yeni yönetimlerin değerlendirmesini yapacağız, Başarısız federasyonlarla devam etmek zorunda değiliz, yerine başarılı olanlar ve buna inanlar gelir demiştim. Tüm federasyonlarımızın 1 yıllık performanslarını ölçtürüyorum. Başarılı olanlar varsa devam eder, başarısız federasyonların başkanları ve yönetimleri ile asla devam etmek istemiyorum. Yasaların bana verdiği yetkiyi, yasaların öngördüğü usüllerle kullanarak gerekli girişimleri ben yapacağım" Bütün federasyonlara kendi durumlarını kendilerinin değerlendirmesi çağrısında bulunan Şahin, "Tablo olumluysa kararı ona göre verin, değilse centilmenlik gösterip yolu açın. Aksi taktirde bunu ben yapmak durumundayım" ifadesini kullandı.

http://www.ntvmsnbc.com/news/350637.asp

Kategori: