Açkı 3 - Müze Patlaması

-
Aa
+
a
a
a

18 Aralık tarihli New York Times’ta Stephen Kinzer’in bir makalesine göre, ABD’de 11 Eylül felaketine karşın kültüre akan parada bir kısıtlama yok!

Örneğin Alabama / Obile’de, Meksiko Körfezi’ne birkaç mil ötede 15 milyon dolarlık bir müze inşaatı sürüyor. İnşaatı planlanan ve süren diğer müzeler Florida’da "Norton Museum of Art" (20 milyon dolar) North Carolina ve Georgia’da üç müze (150 milyon dolar), Tennessee’de, Alabama’da Mississippi’de, Louisiana’da ve Virginia’da...

İspanya’nın mütevazı limanı Bilbao’yu bir turist cennetine dönüştüren Frank Gehry, Missisipi’de Biloxi’de "The Ohr-OKeefe Museum"un tasarımını yapıyor; müze 2004’de bitecek ve 16 milyon dolara malolacak. Savannah’da mimar Moshe Safdie, "Telfair Museum of Art" 118 milyon dolara 2004’e bitirecek. North Carolina’da Durham’da yeni "Nasher Museum of Art" 2003’de açılacak 15 milyon dolara mal olacak. Güneyde "Tampa Museum of Art"ın 46 milyon dolarlık ek inşaatı sürüyor. 50 mil ötede Raleigh’de ise "The North Carolina Museum of Art"ın 180 bin m2’lik sergi salonlarına 89 milyon dolar harcanması düşünülüyor. Atlanta’nın ünlü "The High Museum"u, 1983’te açılmış ve mimarı Richard Meier’e ödül kazandırmış; şimdi, 100 milyon dolarlık bir ek yapı için para toplanıyor. Toplam 569 milyon dolarlık bir harcama; kuşkusuz ki bu, silah sanayii yanında devede kulak kalır, ama yine de göz ardı edilemeyecek bir yatırım. Burada, ABD’nin çeperde kalmış zengin kentlerinin kültürel kalkınması ve küresel kültür ağına katılması politikası söz konusu… Fransa, İtalya ve Britanya bu işi 80’li yıllarda yapmaya başlamıştı!

Kinzer’in"It's Museum Time Down South; From Virginia to Louisiana, a Building Boom for Culture" başlıklı yazısı burada; ne yazık erişimi ücretli.

ABD’de Modern Sanat

Sanat müzelerine & sanal sergilere linkler

Articles, Essays and News Indexed by Art Museum, Gallery or Center Name

Milestones in American Art

Wadsworth Atheneum Museum of Art

Mark Hardens’s Artchive

American Masters: Abstract Expressionism