Açık Radyo'da Şubat 2014

Açık Radyo'da Şubat 2014

01 Mart 2014

Şubat 2014'te Açık Radyo'daki bazı konu ve konuklarımız şöyleydi:

 

Açık Gazete’de:

Bekir Ağırdır’la ülkenin içinde bulunduğu uzun süreli siyasi kriz ve toplumsal kutuplaşma ortamında yaşadığımız tıkanıklığın arka planına, bu tıkanıklığı nasıl aşabileceğimize dair bir değerlendirme yaptık.

www.acikradyo.com.tr/arsiv-link?_mv=a&aid=32550&cat=100

 

Şeffaflık Derneği Genel Başkanı Oya Özarslan ile seçimler ve şeffaflık konusu üzerine konuştuk.

www.acikradyo.com.tr/arsiv-link?_mv=a&aid=32563&cat=100

 

 

Prof. Dr Orhan Şen ile kuraklık üzerine konuştuk.

www.acikradyo.com.tr/arsiv-link?_mv=a&aid=32579&cat=100

 

Prof. Dr. Savaş Bozbel ile yeni internet düzenlemeleri hakkında konuştuk.

 

Doç. Dr. Kerem Altıparmak ile interneti sansürleyen yasa üzerine konuştuk.

Açık Radyo programcılarından Prof. Dr. Selim Badur ile grip salgını üzerine de konuştuk.

 

Açık Gazete’nin içinde Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları (ÇEHAV) tarafından hazırlanan Ekoloji Hareketleri Gündemi’nde Can Atalay'la, 3. Havalimanı projesini, pek çok başka örnekte olduğu gibi burada da uygulanmayan yargı kararını konuştuk.

www.acikradyo.com.tr/arsiv-link?_mv=a&aid=32571&cat=100

 

Açık Dergi’de:

Antropolog, yazar ve Açık Radyo programcısı Ahmet Güngören’i geçtiğimiz haftasonu kaybettik. Açık Dergi’de Ahmet Güngören’i anmak için Açık Radyo’nun arşivinden onun sesine kulak verdik.

www.acikradyo.com.tr/arsiv-link?_mv=a&aid=32593&cat=100

 

Tarihi 600 yıla uzanan, İstanbul kültürünün önemli ve kıymetli bir parçası olan ve 1941’de yasaklanan, İstanbullu Rumlara ait bir ritüel olan ve bu sene de önümmüzdeki Pazartesi günü, 3 Mart’ta -eski ismiyle adıyla Tatavla’da şimdiki adıyla Kurtuluş’ta- yapılacak maskeli, kostümlü Tatavla Baklahorani Karnavalı’nı konuşmak üzere konuğumuz Hüseyin Irmak konuğumuzdu.

www.acikradyo.com.tr/arsiv-link?_mv=a&aid=32594&cat=100

 

Film yönetmeni, ilustratör Michel Gondry !f İstanbul 13. Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali nedeniyle İstanbul’daydı. “Uzun Boylu Adam Mutlu mu?: Noam Chomsky ile Canlandırma Bir Sohbet” adlı filminin gösteriminden önce kendisiyle yapılan söyleşiden bölümleri Açık Dergi’de aktardık.

www.acikradyo.com.tr/arsiv-link?_mv=a&aid=32578&cat=100

 

Açık Yeşil’de:

Türkiye’yi ve özellikle İstanbul’u çok yakında bekleyen kuraklık tehlikesinin ciddiyetini ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun kuraklık tehlikesi olmadığına dair ve “Biz A, B, C planlarımızı yaptık, İstanbul’u susuz bırakmayacağız,” şeklindeki aşırı kendine güvenli sözlerini değerlendirmeye çalıştık.

www.acikradyo.com.tr/arsiv-link?_mv=a&aid=32589&cat=100

 

Alla Turca'da:

42.İstanbul Müzik Festivali'ni Festival Direktör Yardımcısı Efruz Çakırkaya ile konuştuk.

 

Altın Saatler’de:

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden İpek Akpınar’la İstanbul Sözleşmesi’ni konuştuk.

www.acikradyo.com.tr/arsiv-link?_mv=a&aid=32570&cat=100

 

Bilgi Çağının Hukuku’nda:

5651 Sayılı İnternet Kanunu’nu çeşitli boyutlarıyla konuştuk.

www.acikradyo.com.tr/arsiv-link?_mv=a&aid=32581&cat=100

http://www.acikradyo.com.tr/arsiv-link?_mv=a&aid=32564&cat=100

 

Ekonomi&Ekoloji’de:

Gazeteci, Radikal gazetesinden çevre muhabiri Serkan Ocak stüdyoda konuğumuzdu. Serkan Ocak'la hem Türkiye’de çevre gazeteciliğini konuştuk, hem de çevre ve ekoloji gündemini onun tecrübeleri üzerinden ele aldık.

www.acikradyo.com.tr/arsiv-link?_mv=a&aid=32573&cat=100

 

Libero'da:

Liverpool kentinin kırmızı ve mavi yakasını karşı karşıya getiren,

Liverpool FC ve Everton FC takımlarının arasındaki rekabetin tarihini,

1894'ten bugüne Merseyside derbisini konuklarımız Doruk Yurdesin ve Mert Emcan ile konuştuk. Futbol antrenörü Ümit Metin Yıldız ile kariyeri, özel hayatına dair ufak detayları ve ülke futbolunun hali üzerine konuştuk.

http://libero949.blogspot.com.tr

 

Kentin Tozu’nda:

Kuzey Ormanları Savunması'ndan ve HES’ler Kongresine Karşı Eylem Grubu’ndan konuklarımızla yaşadığımız "ekokırım" ve kentin direniş gündemi hakkında konuştuk.

www.acikradyo.com.tr/arsiv-link?_mv=a&aid=32541&cat=100

 

Macaristan’da geçtiğimiz Eylül ayında kabul edilen bir yasayla artık evsiz olmak bir suç sayılıyor. Hükümetinin uzun zamandır evsizlere karşı uyguladığı ayrımcı politikaya karşı, Macaristan’daki evsizlerle dayanışmak amacıyla bu haftasonu, 13-15 Şubat tarihleri arasında dünya çapında eylemler düzenleniyor. Kentin Tozu'nda bu konuyu ele aldık.

www.acikradyo.com.tr/arsiv-link?_mv=a&aid=32552&cat=100

 

Su Hakkı’nda:

 

13-15 Şubat 2014 tarihinde İstanbul'da gerçekleşen Baraj ve HES Fuarı'nı ve Orman ve Su İsleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun açılış konuşmasından bazı başlıkları, fuarın önünde devam eden protestoları, göstericilerin karşılaştığı polis şiddetini, su hakkı, susuzluk ve kuraklık ekseninde ele aldık.

www.acikradyo.com.tr/arsiv-link?_mv=a&aid=32561&cat=100

 

Türkiye'yi iyice etkisi altina alan kuraklıkla mücadelede yetkililerin önerdiği daha fazla irsaliye hattı ve baraj kurmak gibi su arzını arttırıcı yollar gerçekten de çözüm mü yoksa sorunun parçası mı?

www.acikradyo.com.tr/arsiv-link?_mv=a&aid=32585&cat=100

 

Toplumsal Dönüşüm için Sosyal Girişimcilik'de:

TÜSEV den Sevda Kılıçalp ve Ayşegül Ekmekçi ile  Ocak ayında Strasburg’da yapılan “ Avrupa Sosyal Girişimcilik Konferansı’nı konuştuk.

 

Yasaların Ruhu’nda:

Türkiye’de içinde bulunduğumuz şartlarda "hukukun üstünlüğü" açısından nerede bulunduğumuzu Prof. Dr. Turgut Tarhanlı ile konuştuk.

www.acikradyo.com.tr/arsiv-link?_mv=a&aid=32543&cat=100

Hepimiziin yaşamını derinden etkileyecek olan ve "İstihbarat devleti"nin ilanı diyebileceğimizsayılabilecek MİT Yasası’nı konuştuk. Devlet bu yasaya neden gerek duyuyor, teklif nasıl hazırlandı, Meclis komisyonlarından nasıl geçti, tasarının içeriği nedir?

www.acikradyo.com.tr/arsiv-link?_mv=a&aid=32595&cat=100

 

Yeşil Dalga’da:

Adım Adım koşucularının TEMA sorumlusu Gökben Utkun ve TEMA Vakfı'nın “Dünyayı Kurtaran Adım” projesinden Canberk Değerliyurt konuğumuzdu. Adım Adım girişimini, yardımseverlik koşusunun ne demek olduğunu, önümüzdeki pazar günü Antalya’da koşulacak Runtalya Maratonu’nunda destekleyebileceğiniz TEMA’nın Dünyayı Kurtaran Adım projesini konuştuk.

www.acikradyo.com.tr/arsiv-link?_mv=a&aid=32592&cat=100

 

***

Geçtiğimiz ay programcımız Sezin Öney'in babasını ve programcılarımızdan Ahmet Güngören’i kaybettik. Geride kalan yakınlarına sabır ve dayanma gücü diliyoruz.