Açık Radyo'da Şubat 2013

Açık Radyo'da Şubat 2013

04 Mart 2013

Açık Gazete’de:

 

Almanya’nın Birlik 90/Yeşiller eş başkanı politikacı Cem Özdemir'le Açık Gazete’de bir söyleşi gerçekleştirdik. Özdemir, bulutlu Almanya'nın güneş enerjisinde dünya lideri olmasındaki ‘açık sır’ı anlattı: “Taban baskısı ile siyasi iradeyi etkilemek. Güneşli Türkiye'nin güneş enerjisinde etkisiz kalmasının sebebi, siyasi irade eksikliği.”

 

Hrant Dink Vakfı tarafından organize edilen İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Konferansı'nda konuşmacı olarak İstanbul'da bulunan Prof. Noam Chomsky ile Açık Gazete için bir söyleşiye yer verdik. Söyleşide Noam Chomsky'e oldukça kısa ve temel bir soru sorduk: Dünya nereye gidiyor?

 

İletişim Yayınları'nın 30 yılı hakkında, yayınevinin editörlerinden Tanıl Bora ve Ekrem Buğra Büte ile konuştuk. Bora ve Büte ile, İletişim Yayınları üzerinden, yayıncılığın ne anlama geldiğini ve kuşaklararası sorumluk konularını ele aldık.

Açık Dergi’de:

"İstanbul'da Mekân Mahremiyetinin İhlali ve Teşhiri: Gerilimli Bir Tarihçe ve 41 Fotoğraf" kitabının müellifleri fotoğrafçı Engin Gerçek ve yazar Uğur Tanyeli; İletişim Yayınları’nın 30. yılını kutladığı Afişe Çıkmak kitabının yazarı Yılmaz Aysan; “6 Üstü Oyun Projesi”ni tasarımından sorumlu Yiğit Sertdemir; “Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi” oyununun yazarı Ebru Nihan Celkan ve “Evaristo” oyununun yönetmeni Nihal Koldaş; stüdyomuzda bir canlı performans için “Peygamber Vitesi” grubu; yeni kültür dergisi Ot ekibinden Alev Karaduman, Faruk Kaya ve Seçil Türkkan; Siemens Sanat’ta açılacak “Su İşleri” sergisini konuşmak üzere sanatçılar Egemen Tuncer ve Roel Heremans; Beyoğlu Sineması’nın kapanmaması için başlatılan atölye çalışmalarıyla ilgili olarak sinemanın kurucu ortaklarından Temel Kerimoğlu ve Baha Serter ile “Herkes için Mimarlık” ekibinden  Samim Magriso ve Hayrettin Günç; “63. Berlin Film Festivali”ni takip eden sanatçı ve sinema yazarı Aykan Safoğlu; “Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı”nın İstanbul’da başlayan gazetecilik seminerlerini kıonuşmak üzere Özge Mumcu ve Altyazı dergsinini yeni yüzünü konuşmak üzere Fırat Yücel konuğumuz oldu.

 

Geçtiğimiz ay, müzikte bir çığır açan, müzik teorisyeni, besteci, şef Butch Morris’i kaybettik. 2011 yılında bir konser için İstanbul’a gelen Burch Morris’le Açık Dergi için bir söyleşi yapmıştık. Tekrar dinlemek, dinletmek istedik. 

 

Açık Dergi Köşeleri’nde:

 

Filifu’dan Sesler’de: Güngör Dilmen’in “Midas’ın Kulakları” oyununu şubat ayı boyunca radyo tiyatrosu olarak yayınladık.

 

Matbuat Dünyası’nda: “Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi”nin kurucuları Nevzat Doğan ve Nazlı Bülay Doğan, Yargu kitabının yazarı Ezel Akay ve Düzenboz öykü kitabının yazarı Başar Başarır;

 

Kuranderde Kalanlar’da: Oyuncular Laçin Ceylan, Zişan uğurlu, Gülce Oral, Görkem Kasal ve Arda Çetinkaya;

 

Çıplak Ayakla Dans’ta: korograf ve dansçı Aslı Bostancı ile jonglör Gökhan Nasıf;

 

Müziğin Başka Türlüsü’nde: Muvaffak (Maffy) Falay ve Ahmet Altınel;

 

Kentin Tozu’nda: “İstanbul Metropolitan Planlama”nın kurucusu Prof. Huseyin Kaptan ve Afet Yasasını konuşmak üzere TMMOB SPO İstanbul Şubesi yönetim kurulu üyesi Kıvanç Kutluca konuk oldu.

 

Bir'de:

 

İrem Verdön konuğumuz oldu. Hayatı, tohumları ve 17 Şubat Bodrum tohum takas şenliğini konuştuk.

 

Bilgi Çağı’nda:

 

Teknoloji markalarının üreticilerinin ve biz tüketicilerin de adaletli ve etik bir üretim tüketim mekanizmasının işlemesinde üzerimize düşen sorumluklar var mı, biresysel tercihlerimiz bir fark yaratabilir mi, sorularına eğildik.

 

Ekonomi & Ekoloji’de:

 

350.org’un Global Power Shift (Küresel Eksen Değişimi) koordinatörü Mahir Ilgaz konuğumuzdu. Hem 350.org hareketini ve önümüzdeki Mayıs ayında İstanbul’da yapılacak ve sonra da tüm dünyaya yayılacak olan Küresel Eksen Değişimi buluşmasını, hem de bütün dünyadaki iklim mücadelesini konuştuk.

 

Hikâyenin Kadın Hali’nde:

 

LİSTAG / LGBTT Aileleri İstanbul Grubu’ndan Metehan, Günseli ve Pınar’la, hem if İstanbul kapsamında nihayet seyirciyle buluşacak “Benim Çocuğum” belgesel filmini hem de LISTAG’ın beş yıllık öyküsünü konuştuk.

 

Orman ve Civarındaki Faydalı İşler'de:

 

KORUNCUK (Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı) Bireysel ve Kurumsal Kaynak Geliştirme Sorumlusu Pelin Kara ile Bolluca Çocuk Köyü ve vakfın çalışmaları üzerine sohbet ettik.

 

Önce Sağlık’ta:

 

Konuğumuz Uzman psikolog Ceyda Yılmazçetin Eke ile, bu çağda anne ve babalık yapmaya çalışan herkesin kafasını meşgul eden önemli bir meseleyi, özellikle ergenlik çağında bilgisayar, internet ve mobil telefon ve online uygulamaların kullanımı konusunda sağlıklı olanla olmayanı nasıl ayırt edebileceğimizi, çocuklarımızın sağlığı ve güvenliği için nelere dikkat etmemiz gerektiğini konuştuk.

 

Söz Küçüğün’de:

 

Başka Bir Okul Mümkün (BBOM) oluşumundan iki gönüllü konuğumuz vardı. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında ilki açılacak olan BBOM okullarının eğitim modelini, prensiplerini, farklarını, önceliklerini konuştuk. 

 

Su Hakkı’nda:

 

TEMA Vakfı Çevre Politikaları Koordinatörü ve iklim projeleri sorumlusu Gökşen Şahin’le iklim krizini ve iklim kriziyle doğrudan bağlantılı olan su krizini konuştuk.

 

Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam’da:

Tabiat Kanunu İzleme Girişimi’nden ve WWF Türkiye Doğa Koruma Müdürü Buket Bahar Dıvrak’la, Meclis’in gündeminde bulunan Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanun Tasarısı’nı gerek hazırlanma süreci, gerekse içeriği açısından ele aldık.

 

Toplumsal Dönüşümde Sosyal Girişimcilik'de:

 

Boğaziçi Üniversitesi GETEM Direktörü Engin Yılmaz konuğumuz oldu. NTV Yeşil Ekran Editörü Ayzen Atalay'ı ağırladık.

 

 

Bültenimizi güzel bir haberle noktalayalım: Programcılarımız Yıldıray Karakiya ve Banu Aksoy'un oğulları Tayga doğdu.