Açık Radyo'da Ocak 2014

Açık Radyo Bülteni
-
Aa
+
a
a
a

Açık Gazete’de:

Programcımız Prof. Mikdat Kadıoğlu ile endişe verici kuraklık haberlerini konuştuk.           

Açık Dergi’de:

Neriman Polat Ev Nöbeti başlıklı sergisini konuşmak üzere konuğumuzdu.

Polonezköy Tabiat Parkı’nı yapılaşmaya açacak imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak askıya çıktı. Polonezköy’ün imara açılması olasılığını, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı  ÇEKÜL’ün  bu konuda başlattığı kampanyayı ve Polonezköy’ün ahvalini ÇEKÜL’den Şirin Sıngın Yılmaz’la konuştuk.

Engelsiz Pedal Derneği’nden Samet Aksuoğlu ve Tülay Küçükşahin ve İbrahim Yılmaz konuklarımızdı.

Açık Dergi / Ermeni Edebiyatı Numuneleri’nde:

Hrant Dink’in Agos’ta 19 Ocak 2007’de yayımlanan son yazısını, bir kaç ay önce kaybettiğimiz Tuncel Kurtiz’in sesinden dinledik.

Açık Dergi / Kentin Tozu’nda:

3. Köprü inşaatının günlük yaşama etkilerini ve köylünün bu konudaki görüşlerini öğrenmek için Sarıyer Garipçe köyüne gittik:

Kuzey Ormanları Savunması’ndan Burcu Koç ve Onur Akgül ile Odayeri, Ağaçlı, Akpınar ve Yeniköy izlenimlerini konuştuk ve 3. Havalimanı projesi nedeniyle köylülerin ve doğanın imdat çığlıklarına kulak verdik.

Açık Yeşil’de:

Rusya’da Gazprom’un Kuzey Kutbu’ndaki petrol arama platformuna yönelik bir eylemde gözaltına alınan ve geçtiğimiz günlerde serbest bırakılarak Türkiye’ye dönen Greenepace aktivisti Gizem Akhan konuğumuzdu.

Bilgi Çağının Hukuku’nda:

İnternet erişimini kısıtlayacak yasal düzenlemeleri, 5651 sayılı İnternet Kanunu’na getirilmek istenen değişiklikleri, I. ve II. Torba Kanunu* İnsan hakları hukuku, demokrasi, ifade ve bilgiye erişim özgürlüğü açısından ele aldık. Konuğumuz Prof. Dr. Savaş Bozbel’di. 

Hikâyenin Kadın Hali’nde:

Konuğumuz Çiçek Tahaoğlu ile, uzun süredir Bianet'te yayımlanan, erkek şiddetini konu alan bir çetele diyebileceğimiz haberlere dayanan araştırması ve son bir sene içinde yaşanan 783 vakayı kullanarak hazırladığı infografik üzerinden Türkiye'de erkek şiddetini konuştuk.

Metropolitika’da:

Son zamanlarda gündemde olan, bazılarını henüz duymadığımız pek çok farklı projeden yola çıkarak, kent kararlarının alınış süreçlerini ve halkın bu süreçlere katılımı konusunu aşağıdaki konular üzerinden ele aldık ve bu vesileyle İstanbul Sözleşmesi'nden bahsettik.

Önce Sağlık’ta:

İTÜ İnşaat Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü, Yapı İşletmesi Anabilim Dalı'ndan Doç. Dr. Gürkan Emre Gürcanlı’yla, "Herkesin İşleneceğini Bildiği Bir Cinayetin Öyküsü: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliğine Sınıfsal Bir Bakış" başlıklı kitabından yola çıkarak işçi sağlığı ve iş güvenliği hakkında konuştuk.

Sinefil’de:

Ferahfeza filminin yonetmeni Elif Refig konuğmuzdu.

Su Hakkı’nda:

Kuraklık konusunu ele aldık.

ve

Artvin Arhavi halkı, bölgede yapılması planlanan Kavak Hidroelektrik Santrali’ne ve diğer 14 farklı HES projesine dur demek için bir araya geldi. Arhavi Sahillerini Koruma Platformu sözcüsü Hasan Sıtkı Özkazanç bu hafta Su Hakkı’nda konuğumuzdu.

Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam’da:

Yemezler adlı yeni kitabı vesilesiyle, İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi Bölümü'nden Doç. Dr. Yavuz Dizdar'ı ağırladık. Beslenme ve sağlık ilişkisine dair çok faydalı bir sohbet oldu.