Açık Radyo'da Eylül 2014

Açık Radyo'da Eylül 2014

03 Ekim 2014

Eylül 2014'te Açık Radyo'daki konu ve konuklarımızdan bazıları şöyleydi:

20-21 Eylül’de NewYork’ta yapılan BM İklim Zirvesi’ni ve eş zamanlı olarak bütün dünyada, bugüne kadar yapılan en büyük iklim hareketi olan Halkın İklim Hareketi’ni Açık Radyo adına Ömer Madra NY’da izledi ve hafta sonu boyunca çeşitli programlarımızda telefon bağlantılarıyla bize izlenimlerini aktardı.

Ömer Madra NY dönüşünde de Halkın İklim Hareketi’ni konuşmak üzere çeşitli programlarımıza konuk oldu.

Açık Gazete’de:

Dünyanın önde gelen düşünür ve aktivistlerinden Profesör Richard Falk, Açık Gazete’de konuğumuzdu. Dünyanın temel sorunlarını ve bu sorunlarla başetmek için ihtiyacımız olan bakış açısını konuştuk.

Küresel Eylem Grubundan ve programcımız Nuran Yüce ile 20-21 Eylül'de İstanbul'da düzenlenen İklim Zirvesi hakkında konuştuk.

 

Açık Dergi’de:

 

Yazdan çıkarken Ekofest’teydik: Kaz Dağlarında gerçekleşen etkinlik dahilinde Mıhlı Çayına yapılmak istenen HES ve içme suyu barajına yönelik protestolara ve ekoloji atölyerine yer verdik. Yanı sıra Midilli-Ayvalık Barış Festivali’ne de bulaştık; Ayvalık Barış İnsiyatifi, Lesvos Workers Club üyeleri, Midilli muhaciri Şeytan Suat ve Ayşe Tütüncü ile Beral Madra’ya mikrofonumuzu uzattık. "Lesvos-Ayvalık arası bağları, farkları ve barışı konuştuk."

Türkiye’de hali hazırda bulunan ve de yapılması planan kömür santrallerini protesto etmek için kara sularımıza uğrayan Greenpeace Rainbow Warrior gemisinin kamarasında kaptan Pete Willcox’la buluştuk - kömürden neden hemen vazgeçilmeli?

 

Halkın İklim yürüşü  yakın takip: 21 Eylül’de 400.000 kişinin katılımıyla New York’da gerçekleşen Halkların İklim Yürüyüşü öncesi günbegün Ömer Madra ile canlı bağlantılar; Naomi Klein’ın yeni kitabı “That Changes Everything”, New School örgütlenme toplantları ve nihayetinde büyük yürüyüş.

 

Taksim İlk Yardım Hastanesi’nin 1 yıldır kapalı olması, hastanenin akıbetinin belirsizliği ve konunun mimari, sosyolojik boyutlarını, Cihangir Forumu ve İstanbul Kent Savunması örgütlenmesiyle Hastane’nin bahçesinde yapılan forumda tartışıldı, Dergi’de kayıtlara yer verdik.

 

İran müziği ve dansının sunulduğu ve bu sene ilki gerçekleşen Zar Müzik Festivali’ni kurucusu Saied Shanbehzade ve festivali İstanbul’da ağırlayan Gitar Kafe’den Onok Bozkurt ile konuştuk.

 

Fotoğraf sanatçısı Alberto Modiano ile “Zaman ve Mekan İçerisinde Musevilik” fotoğraf sergisini ve Modiano’nun fotoğraf serüvenini konuştuk. 

 

Açık Radyo’lu Deniz Koloğlu bu ay bize iki ses belgesiyle katkıda bulunda, ilki Bayramiç Kızıltepe’de bulunan Permakültür Köyü’nde Iraz ve Eren ile alanda yapılan söyleşiler Eylül başı yayındaydı, yanı sıra Koloğlu Yedikule Bostanları Girişimi'ne “sızdı”. Eylül ayı boyunca Pazar günleri gerçekleşen çocuk atölyelerinden birinde bostan sakinleri ve ilgilileri Aleksandar, İnanç, Mevlüt, Hakan, Vural'la yeninden Yedikule Bostanları’nın geleceğini konuştu.

4. Çanakkale Bienali 30 Eylül’de açıldı. Adalet Çavdar, Çanakkale’de Açık Dergi için Bienal’in küratör ekibinden Beral Madra ve Deniz Erbaş’la, Bienal’in engellilere ulaşması hakkında Ilgın Doğanay’la ve yanı sıra Bienal’e katılan sanatçılarla görüştü.  

Ayrıca bu ay?Açık Dergi'nin köşelerinden İnceden Kültür'de: Mesut Varlık ve Gökhan Arslan; Osmanlı ve Cumhuriyet Döneminde Sakatat Kültürü’nü konuşmak üzere Pelin Dumanlı’yı konuk ettiler.?Yanı sıra İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Kenan Çayır ile yeni eğitim-öğretim döneminin açılması vesilesiyle eğitim politikaları ve toplum mühendisliği üzerine konuştular.

 

Cihan Uzunçarşılı Baysal'ın hazırladığı kent hakkı bölümümüz Kentin Tozu'nda: BM Gıda Hakkı Özel Raportörü Hilal Elver, TMMOB ZMO İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık Kurucu Başkanı ve Genel Başkanı Abdullah Aysu ile Gıda Hakki, tarım ve hayvancılık politikalarında neoliberal dönüşüm ve sorunlar, uluslararası hukuk mekanizmaları konu edildi.?

 

Kentin Tozu'nda, yanısıra Kobane'den İŞİD zulmünden kaçanların sesine kulak vermek üzere Suruç ve Eğrice köyü ile telefon bağlantısı kuruldu. Ayrıca 1. derece doğal ve tarihi sit alanı Validebağ Korusu'na yönelik yapılaşma tehdidini ve yakınlarda dernekleşen Validebağ Gönüllülerinin

mücadelesini Denek Başkanı Arif Belgin anlattı.

 

 

Müziğin Başka Türlüsü'nde: son projeleri ve müzik serüveni  ile Vassiliki Papageorgiou ve Mayıs ayı içerisinde yayınlanan albümü “Bir Parça Ay Biraz Kuş” vesilesiyle Çağıl Kaya konuğumuzdu.

 

Volkan Ağır ve Utku Gökerküçük'ün hazırladığı Efektif Pas'ta: Bu ay - Cumhuriyet Gazetesi Voleybol Yazarı Alev Anakök, Dünya Kadınlar Voleybol Şampiyonası'nı değerlendirmesi ve Dünya Kadınlar Basketbol Şampiyonası yer aldı. (aylık programın geri kalanı için tıklayın:efektifpas.com)

 

Simon Johnson'un hazırladığı That Radio'da: Çağdaş sanat ve moda fotoğrafçısı,  “International Centre Photography Infinity” ödüllü tek Türkiyeli sanatçı Ahmet Polat konuk oldu - “afro-türkler”i konu alan ve şu an Hollanda’da gösterilen fotoğraf projesi  Dark Moon/ Esmeray üzerine konuştular.

 

Açık Yeşil'de:

Geçen sene, Filipinler’de yaşanan ve bütün bir adayı yerle bir eden korkunç kasırgayla aynı günlere denk gelen Varşova İklim Zirvesi’nde yaptığı etkileyici konuşma ile, dünya iklim adaleti mücadelesinde ilham ve umut verici, çok önemli bir yer alan, Filipinler’in iklim müzakerecisi, diplomat aktivist Yeb Sano konuğumuzdu.

Bilgi Çağının Hukuku’nda:

Avniye Tansuğ, İstanbul’da yapılan BM Internet Governance Forum (IGF) / İnternet Yönetişim Forumu toplantısını ve toplnatıda sunulan Freedom House’un hazırladığı “The Struggle For Turkey’s Internet” (Türkiye’nin İnternet Mücadelesi) başlıklı raporunu, Freedom House Türkiye temsilcisi ve raporun yazarlarından Bilgi Üniversitesi Medya Bölümü Başkanı Prof. Aslı Tunç’la konuştu.

Ekonomi & Ekoloji’de:

Catherina de Medici konuğumuzdu. 350.org’un, tüm dünyada, her alanda fosil yakıtlara yapılan yatırımın geri çekilmesi amacıyla yürütülen Divesment hareketi ve 21-22 Eylül’de tüm dünyada yapılacak olan küresel eylem günü, Halkların İklim Hareketi (People’s Climate March) hakkında konuştuk.

Sinefil’de:

İstanbul Modern Sineması'nın yoneticisi ve Yüzyıllık Aşk sergisinin küratörlerinden, Açık Radyo programcısı Müge Turan konuğumuzdu.