Açık Radyo'da Ekim 2012

Açık Radyo'da Ekim 2012

01 Kasım 2012

Geçtiğimiz ay Açık Radyo'da neler oldu? Konuklarımızdan ve konularımızdan bazıları şöyleydi:

 

Açık Gazete'de:

 

Yunan gazeteci Spiros Vretos ve tercüman Nerina Köseoglou ile Yunanistan'da son dönemde Altın Şafak (Hrisi Avgi) adlı neo nazi partisinin ve nasyonalizmin kaygı verici yükselişi, polis teşkilatı ile işbirliği vb. üzerinde konuştuk; Gazeteci İsmail Saymaz ile yeni yayımlanan Polisin Eline Düşünce Sıfır Tolerans adlı kitabında ele alınan vak'aları, olayları ve kolluk kuvvetleri ile işkence arasındaki girift bağlantıyı konuştuk; Asker Hakları İnisiyatifi'nden Kerem Çiftçioğlu ve Yiğit Aksakoğlu ile silahlı kuvvetlerde görev yaparken hakları ihlal edilen askerleri, kötü muameleleri, intihar sayılarını ve askerlik yapanların hangi hakları nasıl savunabileceklerini konuştuk; sanatçı Banu Cennetoğlu ile  Avrupa'da “kaydedilmiş” mülteci ölümlerinin Liste'sini reklam panolarında sergileyerek -başka Avrupa şehirlerinden sonra- İstanbul'da da kamusal alana müdahalede bulunmasının arka planını, amaçlarını ve dünyada mülteci/göçmen sorunlarını konuştuk (Açık Dergi’de Liste hakkında SALT’ta yapılan söyleşiden bir bölüm dinledik.); 2012 toplantısı İstanbul'da yapılan Avrupa İletişim Konferansı'nın (ECREA) bu yıl ana teması: "Sosyal Medya ve Global Sesler" idi. Açık Radyo'nun da bir atölye çalışması ve bir de panel oturumu ile aktif biçimde yer aldığı toplantıyı, Konferans Başkanı Prof. Nurçay Türkoğlu ve radyolar üzerine ayrı (ve paralel) bir proje yürüten akademisyen İgor Vodiç ile konuştuk; Uluslararası Gazeteciler değişim Programı (IJP) bursiyeri olarak 2 ay boyunca Açık Radyo ekibine dahil olan FunkEuropa Köln radyosu ve Phoenix TV kanalı programcısı Elif Şenel ile bu iki aylık "yurtdışı" macerası ve Açık Radyo izlenimleri üzerinde sohbet ettik, Mercator Stiftung - Sabancı Üniversitesi İPM araştırmacısı Seçil Paçacı Elitok ile, halen üzerinde çalıştığı "Avrupa İlerleme Raporu'nda Göç" olgusu üzerinde sohbet ettik.

 

Açık Dergi’de:

 

Kültür endüstrilerinin merkezi konumundaki yerlere göç etmek zorunda kalan kadın sanatçıların deneyimlerini eserleriyle aktardığı “Kim Gitti Geride Ne Kaldı” projesini konuşmak üzere “Uçan Süpürge” proje koordinatörü Özlem Kıral, “Ayıp Şehir” sergisi vesilesiyle foto muhabir Ali Öz, Sakıp Sabancı Müzesi’nde açılan “Monet’nin Bahçesi” sergisini konuşmak üzere müze müdürü Dr. Nazan Ölçer, Yunanistan ve Türkiye’den 16 medya sanatçısının bir araya gelerek çektikleri “Kuzey Ege’den Hikayeler” video projesinin koordinatörü Ali Yurtsever ve katılan medya sanatçılarından olan Sibil Çekmen, TANDEM projesini konuşmak üzere proje koordinatörü Serra Özhan Yüksel, “6. İdans”a konuk olan “Radyo Müezzin” performansının müellifi Berlinli belgesel tiyatro ekibi “Rimini Protokol”den oyunun direktörü Stefan Kaegi, “Gola Sanat ve Ekoloji Derneği”nin düzenlediği “Karadeniz Müzik ve Sanat Festivali”ni konuşmak üzere Kutay Derin Kuay , “Hulda”gemisinin başlayan ikinci seyahatini konuşmak üzere İlhan Koman’ın oğlu Ahmet Koman ve torunu Piri Koman, Glasgow’lu gitarist/besteci/şarkı sözü yazarı Gareth Dickson, geçtiğimiz aylarda yayınlanan Şarkıdaki Şiir kitabının yazarı Hilmi Tezgör, Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleşen “Yusuf Atılgan Sempozyumu”nu konuşmak üzere  Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Ahmet Ergenç, yayın hayatına yeni başlayan Tembelhayvan Yayınları’nın yayın danışmanı Cihat Taşçıoğlu, “Yahudi Kültürü Avrupa Günü” etkinliklerini konuşmak üzere Avi Albohayre, “Beden Müziği Festivali”ni düzenleyen KeKeÇa (Kendi kendini çal) ekibinden Tugay Başar ve ikincisi gerçekleşen Lüfer Bayramı’nın müsebbibi “Fikir Sahibi Damaklar”ın kurucusu Defne Koryürek , Altıdan Sonra Tiyatro’nun Alman tiyatro topluluğu Lokstoff! ile birlikte Stuttgart ve İstanbul’da ortaklaşa gerçekleştirdikleri ve kentsel dönüşüme dair bir oyun olan sokak tiyatrosu “Yokuş Aşağı Emanetler”in yönetmenleri Yaman Ömer Erzurumlu, Wilhelm Schneck ve oyuncu Kathrin Hildebrand Ekim ayının “Açık Dergi” konuklarıydı.

 

Açık Dergi köşelerinde:

 

Efektif Pas’ta: cinsel yönelimi nedeniyle hakemlikten med edilen ve Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) açtığı dava geçtiğimiz günlerde sonuçlanan Halil İbrahim Dinçdağ;

 

Matbuat Dünyası’nda: ÇEVBİR üyesi ve çeviribilim hocası Çağlar Tanyeri, Noktürn yayınlarından çıkan Yitik Baykuş başlıklı şiir kitabı vesilesiyle Azad Ziya Eren ve Noktürn Yayınları'nın yayın yönetmeni ve şair Harun Atak;

 

Zamansız’da: Galeri Mana’da açılan “Yansıma Üzerine Düşünceler” karma sergisindeki çalışması vesilesiyle Hera Büyüktaşciyan;

 

Müziğin Başka Türlüsü’nde: Korhan Erel ve John Cage özel programının konuğu Semih Fırıncıoğlu;

 

Kentin Tozu’nda: Yıldız Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünden Doç. Dr. Asuman Türkün, Derbent konut hakkı sözcüsü Köksal Doğan ve Fener-Balat-Ayvansaray acele kamulaştırmasını konuşmak üzere avukat Hilal Kuey.

 

Açık Yeşil'de:

 

Yurttaş ve aktivist Özcan Albayrak ile Sakarya Karasu ilçesinin Darıçayırı beldesinde inşa edilmek istenen çimento fabrikasının çevresel ve ekolojik tahribatına karşı, fabrikanın yapılmasına karşı çıkan köylülerin mücadelesini konuştuk; Avukat Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu ve aktivist Tolga Öztorun ile hayvan haklarını, bu hakların korunması için yapılan ve yapılabilecek mücadeleleri konuştuk. 

 

Ahtapotun Bahçesi’nde:

 

Ahtapotun Bahçesi’nde Ulaş Özdemir’le Neşet Ertaş’ı andık, abdallık geleneği üzerine konuştuk. 

 

Alla Turca'da:

 

Opus Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Milliyet Sanat Yazarı Kemal Küçük ile besteci Ulvi Cemal Erkin'i konuştuk;

 

Bilgi Çağının Hukuku’nda:

 

Yar. Doç. Dr. Nilgün Başalp’la Kişisel Verilerin Korunması, Dünyada ve Türkiye'deki durum ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hakkında konuştuk. Anayasa Hukuku Profesorü, Bülent Tanör'ün anınısına, 2007 yılı Kasım ayında, eşi Sayın Öget Öktem Tanör ile yaptığımız söyleşiyi tekrar yayınladık: bilgicagininhukuku.blogspot.com/

 

Ekoloji Hareketleri Gündemi’nde: Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları'yla (ÇEHAV) Türkiye’de öevre mücadelsinin hukuksal boyutunu konuşmaya devam ettik.

 

Fikr-i Takip'te:

 

Saro Dadyan'la Toplumsal Tarih'in 225. sayısında yer alan “Osmanlı Ermenilerinin Tarihindeki En Büyük Filantrop: Kazaz Artin Amira Bezciyan” başlıklı yazısı etrafında Ermeni kilisesini, yönetimde merkezde önemli yerler tutan aileleri, padişahla ve cemaatle ilişkilerini konuştuk.

 

Zafer Toprak ile Toplumsal Tarih'in son sayısında çıkan "Türkiye'de Çağdaş Tarihçilik ve Eric Hobsbawm" yazısı dolayısıyla Eric Hobsbawm'u ve Türkiye tarihçiliğini konuştuk.

 

Hikâyenin Kadın Hali’nde:

 

Geçtiğimiz ay yapılan seçimde İstanbul Barosu başkan adaylarından Avukat Filiz Kerestecioğlu’nu konuk ettik. 

 

Metropolitika’da:

 

Aykut Köksal’la Taksim Projesi’yle başlayıp, kentte yaşanan, kentliyi ilgilendiren, ama kentlinin katılamadığı değişimi konuştuk.

 

Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam’da:

 

Sürdürülebilir Yaşam kitapları yayımlayan Sinek Sekiz Yayınevi’nden yeni çıkan “Tohum ve Gıdanın eleceği Üzerine Manifestolar” adlı kitabı konuşmak üzere İrem Çağıl konuğumuz oldu.  

Maalesef bültenimizi bu ay da üzücü bir haberle noktalıyoruz: Programcımız Nur Deriş'in annesi vefat etti.