Açık Radyo'da Ekim 2011

Açık Radyo'da Ekim 2011

01 Kasım 2011

Ekim ayında Açık Radyo’daki konuklarımızdan ve konuştuğumuz konulardan bazıları şöyleydi:

 

Açık Gazete’de:

 

Buğday Derneği kurucularından Güneşin Aydemir’le, 18. Dünya Organik Tarım Kongresi’nin Ekim 2014’te Türkiye’de yapılmasına karar verilmesi üzerine “ön bilgilendirme ve değerlendirme” yaptık; Yeşil Parti’den Alper Tolga Akkuş ve Sibel Richter ile Yeşil Ev ve civarındaki sokaklarda düzenlenen Alternatif Medya Şenliği hakkında konuştuk, program hakkında bilgi aldık; İstanbul Milletvekili Melda Onur’la F-tipi cezaevlerinde yaşam şartlarını, mahkûmların haklarını, vegan mahkûm Osman Evcan’ın durumunu ve Türkiye’de ekoloji mücadelelerinde son gelişmeleri konuştuk, Yeşil Düşünce Derneği’nden Mahmut Boynudelik ve Heinrich Böll Vakfı’ndan Özgür Gürbüz ile, İstanbul’da düzenlenen Yeşil Ekonomi Konferansı’nın amacı ve içeriği üzerine sohbet ettik; BBC Türkiye muhabirlerinden Zeynep Erdim, depremden sonra Van, Erciş ve diğer şehir ve köylerdeki son durum hakkında gözlemlerini aktardı; Gazeteci Dilay Yalçın New York’daki #OccupyWallStreet Wall Street’i İşgal hareketinden izlenimlerini (soğuk ve karla başetme hazırlıklarını, OWS Journal gazetesini, halk kütüphanesini, Patti Smith’in ziyaretini vb) yerinden aktardı.

 

Açık Dergi’de:

 

Diyarbakır’da gerçekleşen “Mezopotamya Sosyal Forumu”nu konuşmak üzere Ercan Aktaş ve Kürşat Kızıltuğ, Tezer Özlü Konferansı’nın düzenleyenlerden Ahmet Ergenç ve Selhan S. Endres, Oğuz Atay’ın öyküleri üzerine yazılanlarlardan oluşan "Korkuyu Beklerken Gelenler” kitabının editörü Hilmi Tezgör, Yeni çıkan “Rainbow” albümü vesilesiyle Enzo İkah, Avrupa’da ayaklanan gençlerin Türkiye’de yansımasının olup olmadığını konuşmak üzere Aysim Türkmen, Wall Street İşgali’nin son durumunu aktarmak için gazeteci Dilay Yalçın, “idans” performanslarından olan “Show Must Go On”un projenin asistanları Dina Ed Dick ve Burcu Barakacı; “Inhabitants”ın projenin koordinatörü Yiğit Daldikler, Yeşil Gazete’nin gerçekleştirdiği “Alternatif Medya Şenliği’nden bahsetmek üzere Sevil Turan ve Durukan Dudu, kişisel “Filmekimi” seçkisini aktaran sinema yazarı Cüneyt Cebenoyan, Beşiktaş’ta gerçekleşen “Mümkünler Alanı” isimli ses ‘müdahalesini’ konuşmak üzere sanatçı Raquel Friera, İş Sanat’ın yeni sezonunuyla ilgili olarak Meriç Soylu , Gitarcafe’nin yeni sezonunu öğrenmek için Onok Bozkurt ve Nazlı Naz Alatlı Açık Dergi’de konuğumuz oldu.

 

Radyo’nun 34. yayın döneminde Açık Dergi’ye yeni köşeler katıldı. Volkan Ağır ve Utku Gökerküçük’ün hazırladığı “Efektif Pas” Pazartesi akşamları saat 19.30’da; Mesut Varlık’un hazırlayıp sunduğu “Matbuat Dünyası” ise Salı akşamları 19.30’da. “İran’dan Sesler” ise  2 ay boyunca Salı günleri saat 18.30’da Dergi’de olacak.

 

Açık Yeşil’de:

 

Mühendis İsmail Küçük ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) Türkiye’de ilk kez yayınladığı kapsamlı HES Raporunun içerdikleri ve Türkiye’nin en önemli sosyal çatışma konularından biri olmaya aday HES projeleri ve yerel direnişler üzerinde konuştuk.

 

Cuma Adlı Adamlar'da:

 

Halil Turhanlı ve Ömer Madra, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi ve Rethinking Marxism dergisinin yayın kurulu üyeleri Yahya Madra ve Ceren Özselçuk'u konuk ettiler. Konuklar, birlikte yazdıkları üç makaleyi temel alarak psikanaliz ve Marksizm üzerine başlayıp, buradan yola çıkarak Ortadoğu'dan başlayan ve Eylül ortasında başlayan Wall Street'i İşgali eylemini ve ardından binden fazla şehir ve kasabaya yayılan isyan dalgasını konuştular.

Inside / Outside’da:

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Başkanı Joss Lagendijk’i ve gazeteci, Uluslararası Kriz Grubu Türkiye ve Kıbrıs Projesi Direktörü Hugh Pope’u konuk ettik.

Balık Gözü'nde:??

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De'den Levent Şensever ve İzmir Hukuk Bürosu’ndan Avukat Ayşegül Altınbaş konuğumuz oldular. 

Hikâyenin Kadın Hali’nde:

Hikâyenin Kadın Hali’nde, KAMER'den Nebahat Akkoç’a ve VAKAD'dan Zozan Özgökçe'ye, son olarak da Çiğdem Mater'e telefonla bağlanarak, depremin ardından yaşananları bir de kadın gözüyle konuştuk.

Cingöz Recai’de:

Ahmet Ümit konuğumuz oldu.

Orman ve Civarındaki Faydalı İşler’de:

Adım Adım koşucusu Dr. Aylin Savacı ile Armador ile  Likya Ultramaratonu ve bağış kampanyasını konuştuk. Deniz Postacı ve Sinem Çakır ile  Ekolojik Anayasa ile başlayıp doğa, insan, dile dair sohbet ettik.

Yolgeçen’de:

Vizyona henüz girmiş "Türk Pasaportu" filmi üzerine film ekibiyle konuştuk.

Toplumsal Dönüşümde Sosyal Girişimcilik’de:

ABD’den Ted Levinson konuğumuz oldu. Kadir Has Üniversitesi Sosyal Girişimcilik Akademisi eğitimcilerinden Ayşegül Güzel ve Ozan Sönmez ile Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Yöneticisi Serdar Dinler konuğumuz oldu.

Hayal Tacirleri’nde:

İKV Uzmanı, aynı zamanda son bir senesini Madrid’de geçirmiş olan İlke Toygür ile küresel ekonomik krizin İspanya’da ve Portekiz’de yarattığı sosyo-ekonomik etkileri ve bu etkilerin TR-AB ilişkilerine nasıl yansıdığını konuştuk.

Fikr-i Takip’te:

Taner Timur ile Toplumsal Tarih'in 215. sayısındaki kapak yazısı 'Ortaçağ ve Tarih yazıcılığı' üzerine konuştuk. BOYTAM'ın kurucusu Hakan Gürüney ile Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkezi'ni, müzeyi, müzecilik anlayışını konuştuk.