Açık Radyo'da Ağustos 2015

Açık Radyo'da Ağustos 2015

01 Eylül 2015

Ağustos 2015'te Açık Radyo'daki bazı konu ve konuklarımız şöyleydi:

Açık Gazete’de:

Açık Gazete’de, Artvin'de yaşanan sel felaketini takip etmeye devam ediyoruz. Hopa'ya bağlanarak gazeteci Mustafa Alp Dağıstanlı ile konuştuk. Felakatin şuursuzca devam eden doğa tahribatının bu tablodaki payı büyük.

 

Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Mert Kaya ile Brezilya'daki 2013 Haziran direnişini anlattığı “Aşk Bitti/ Acabou o Amor” isimli belgesel filmi üzerine konuştuk.

 

Açık Gazete’nin Açık Bilinç köşesinde, Aysu Uygur ve İlker Öztop ile insan genomu üzerindeki bilimsel calışmalardan bahsettik.

 

Prof. Dr. Hakan Gürvit ile Alzheimer araştırmalarındaki son gelişmeleri konuştuk.

 

Açık Dergi’de:

Açık Dergi’de, yapımı hukuksuz bir şekilde başlayan Yeşil Yol projesine karşı Fırtına Direnişi’nin Samistal Yaylası’nda 42 gündür devam eden nöbetini ve son gelişmeleri Çevre ve Ekoloji Avukatları’ndan Yakup Okumuşoğlu ile konuştuk. Okumuşoğlu: “Nöbeti son ana kadar bir an bile bırakmayacağız,” dedi.

Geçtiğimiz aylarda Kaş’ta açılan Mehmet Uluğ Müzik Akademisi’ni konuşmak üzere Ahmet Uluğ telefon konuğumuz oldu. 

 

Açık Dergi köşelerinde:İki haftada bir Perşembe akşamları yayınlanan Haldun Taner 100 Yaşında adlı köşemizde ise Eraslan Sağlam, yönetmen ve çevirmen Yücel Erten’i ağırladı.

 

Haldun Taner 100 Yaşında ile dönüşümlü olarak iki haftada bir yayınlanan, Mesut Varlık ve Gökhan Arslan’ın hazırlayıp sundukları İnceden Kültür’de bu ay Ayhan Aktar konuk oldu. Bülent Somay'ın derlediği Tarih, Otobiyografi ve Hakikat kitabı vesilesiyle, Osmanlı-Türkiye resmi tarih anlayışını ve "alaturka tarihçiliğin" açmazları üzerine konuştuk.

Perşembe akşamları 19:30’da yayına başlayan Festival Günlükleri’nde ise Ebru Dengiz ve Gökhan Yenileyen festivallerden konuşmaya devam  ettiler.

Cuma 19:00’da yayınlanan Cihan Uzunçarşılı Baysal'ın hazırladığı kent hakkı bölümümüz Kentin Tozu'nda gündem yine yoğundu, Kentin Tozu bu ay iki konuyu iki programda farklı boyutları ile ele aldı:

Akademik çalışmalarına devam etmekte olan Ekoloji kolektifi üyesi  Sinan Erensu ile Yeşil müşterekleri, Erensu’nun doktora konusu olan Dogu Karadeniz’deki ekoloji mücadeleleri üzerinden Türkiye'de dönüşen doğa, toplum, devlet ve sermaye ilişkileri üzerinden konuştuk. Erensu’nun konuk olduğu ikinci programda ise konumuz HES karşıtı mücadelenin ekonomi politiğiydi.

Kentin Tozu bu ayrıca, Sivriada ve Yassıada'ya yönelik projeleri mercek altına aldı. Adalar Savunması'ndan Ömer Süvari, Arkeologlar Derneği İstanbul Şube Başkanı Yiğit Ozarve TMMOB Mimarlar Odası ÇED Başkanı ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ÇED Genel Sekreteri Mücella Yapıcı konuklarımızdı. Tarihi, arkeolojisi, planları ve doğası ile Adalar'ı ve katil projeleri konuştuk.

Açık Dergi’de her Pazartesi akşamı Yaşar Kemal’in röportaj yazılarını Adnan Acar’ın, Sappho’nun kadim şiirlerini de Orçun Baştürk’ün müziği eşliğinde Vassiliki Papageorgiou ve Sumru Ağıryürüyen’in sesinden duymaya devam ediyoruz.

 

Cuma akşamları 19.30’da Turgut Yüksek ve Seyit Ali’nin hazırlayıp sunduğu, haftalık mizah yayınlarını konu edinen Tarama Ucu'nda bu ay Şenay Aydemir ve Cihan Kılıç konuklarımızdı.

 

Açık Dergi’de, Salı akşamları 19.30’da Levent Pişkin ve Karin Karakaşlı Göçmüş Kediler Bahçesi'nde çağdaş Türkçe şiir, Çarşamba akşamları 19:30’da Bürkan Özkan Albümün C Yüzü'nde plak kapakları üzerine konuşmaya devam ediyor.

 

Açık Deniz’de:

 

Beysun Gökçin’in hazırlayıp sunduğu Açık Deniz’de de üç hafta üstüste, had safhaya ulaşan kirlilik sorunu nedeniyle gündemde olan İstanbul’un Kadıköy semtindeki Kurbağlıdere’yi konuştuk. Konuklarımız Kadıköy Belediye Başkanı Aykut Nuhoğlu, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı'ndan Hüsne Altıok ve Ahsen Yüksek, kimyager ve yelkenci Seyhun Binzet, Defne Koryürek, Miiliyet gazetesi muhabiri Seray Yalçın ve gazeteci Serco Ekşiyan'dı. 

 

 

Açık Yeşil, Ekonomi & Ekoloji ve Yeşil Dalga programlarında Hopa’da meydana gelen sel felaketini konuştuk. Açık Yeşil'de anaakım medyada pek ilgi çekmeyen bir boyutunu, iklim değişikliği ile ilişkisini, Ekonomi Ekoloji'de Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Mert Güvenç'le, Yeşil Dalga'da TEMA Vakfı Rize İl Temsilcisi Nevzat Özer ve Artvin İl Temsilcisi Kübra Elif Bağrıyanık'la Doğu Karadeniz'deki şuursuzca devam eden doğa talanını ve kontrolsüz yapılaşmayı konuştuk.

 

Cuma Adlı Adamlar’da:

Halil Turhanlı ve İlksen Mavituna’nın, Slavoj Zizek'le yaptığı ve Encore Yayınları tarafından yayımlanan "Hiçten Az: Hegel ve Diyalektik Materyalizmin Gölgesi" başlıklı kitabından yola çıkarak ilerleyen uzun söyleşiyi iki bölüm halinde yayınladık.

 

 

Hikâyenin Kadın Hali’nde:

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Araştırmaları Forumu tarafından düzenlenen "Ortadoğu'da Toplumsal Cinsiyet ve Barış" başlıklı panelin konuşmacılarından olan, SOAS Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Bölüm Başkanı Nadje Al-Ali ile, yaklaşık bir yıl önce yaptığımız ve kadın, savaş, şiddet ve barış konularını konuştuğumuz söyleşiyi yeniden yayınladık.

 

 

Metropolitika’da:

 

Kadıköy'deki Kurbağlıdere'nin ıslah edilmesi çalışmalarını ele aldık. Kurbağlıdere'den çıkan atık çamurun Marmara Denizi'ne dökülmesinin bir çözüm olmaktan öte, Marmara Denizi için büyük bir ekolojik felaket demek.