Açık Radyo'da 42. Yayın Dönemi Başladı

s3_url_text: 
http://ia601301.us.archive.org/13/items/YYDTanitim20151026/YYDTanitim20151026.mp3
Arsiv s3 Media: 

Açık Radyo'da 42. Yayın Dönemi Başladı

26 Ekim 2015

 

Açık Radyo'nun 26 Ekim 2015- 24 Nisan 2016 tarihleri arasında geçerli olacak 42. Yayın Dönemi başladı. Yeni yayın dönemindeki yenilik ve değişiklikler şöyle:

 

Bu yeni yayın döneminde Açık Radyo’da 219 gönüllü programcı 147 farklı program yapacak. 41. Yayın Dönemi’yle beraber, Açık Radyo’da başından beri 1145 gönüllü programcı tarafından 1013 farklı program yapılmış olacak.

Bu yayın döneminde 12 yeni program başlıyor ve geçmiş yayın dönemlerinde yayınlanıp da ara verilmiş olan 11 program da tekrar başlıyor. Yeni yayın döneminde 12  yeni programcı aramıza katılırken, geçmiş yayın dönemlerinden tanıdığımız 18 programcımız da tekrardan Açık Radyo’da olacaklar.

 

42. Yayın Dönemi Yayın Akışı (pdf)

 

Yeni yayın dönemindeki yeni programlar ve değişiklikler şöyle:

 

İndirmek için: mp3, 18.9 Mb.

 

Haftaiçi Hergün

 

12.55:

Türkiye Hikâyelerini Anlatıyor: Hayatı Hakikiye Hikâyeleri (Yeni program)

Gece tekrarı 03.00'te.

 

Nâzım Hikmet’in 1939-1945 yılları arasında kaleme aldığı Memleketimden İnsan Manzaraları’nın 70. yaşı mutlu bir tesadüfle “Kâinatın tüm seslerine, renklerine ve titreşimlerine Açık Radyo”nun kuruluşunun 20. yaşına denk geldi. Bu destansı eserde 1908’den 1945’e kadar olan zaman diliminde üç yüzden fazla karakter üzerinden anlatılan Türkiye’nin hikâyesidir. Aradan 70 yıl geçtikten sonra, Açık Radyo ve Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi, “Türkiye Hikâyelerini Anlatıyor” sloganıyla herkesi kendi hikâyesini anlatmaya davet etti.

 

Bize ulaşan yüzlerce hikâye Murat Gülsoy, Güven Güzeldere, Ömer Madra ve İlksen Mavituna’dan oluşan seçici kurul tarafından ön elemeden geçirildi ve yazar, şair ve akademisyenlerden oluşan bir editör ekibi tarafından yayına hazırlandı: Deniz Altınay, Ömer Aygün, Nalan Barbarosoğlu, Enis Batur, Hakan Bıçakçı, Behçet Çelik, Feride Çiçekoğlu, Berna Durmaz, Sine Ergün, Mahir Ünsal Eriş, Hülya Ekşigil, Semih Gümüş, Hakan Günday, Meltem Gürle, Hikmet Hükümenoğlu, Sibel Irzık, Ercan Kesal, Melisa Kesmez, Ergun Kocabıyık, Adnan Kurt, Birgül Oğuz, Hatice Örün, Mahmut Temizyürek, Serhat Uyurkulak, Murat Yalçın.

 

Seslendirilen hikâyeler 26 Ekim’de başlayan yeni yayın dönemi boyunca hafta içi her gün 12:55-13:10 saatleri arasında Açık Radyo’da yayınlanıyor. Kaçıranlar için hikâyeler gece Açık Gazete programının tekrarından hemen sonra (3:00) yeniden yayınlanıyor. Ayrıca hikâyelere daha sonra Açık Radyo ve Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi sitelerinden erişilebiliyor. Hikâyelerin önümüzdeki sene bir kitap olarak yayımlanması da planlanıyor.

 

Pek yakında:

 

Aşırılıklar Gezegeni: 

Aşırı Kalkınma, Aşırı Nüfus, (Ş)aşırı Hedefler.

Bir Mesel, Bir Cümle, Bir Fotoğraf (Global Population Speak Out projesi)

Açık Gazete programı içinde okunacak.

 

Pazartesi

 

11.00:

Didik Didik Freud (Yeniden Program)

 

Hazırlayanlar: Serol Teber ve Şenol Ayla

 

Açık Radyo’nun efsanevî programlarından Didik Didik Freud, 20 yayın yılı vesilesiyle tekrar yayında.  Freud'un ailevi ve tarihi romanı 42. yayın dönemi boyunca Pazartesi günleri saat 11’de.

 

14.00:

Hâmişten Sesler

 

Hazırlayanlar: Şenay Özden ve Özhan Önder

 

2011'den bu yana Suriyeliler'le birlikte yaşıyoruz. Yan yana 4 yılı geçtik, onların sayıları 2 milyonu geçti. Sürekli değişen yasal düzenlemelerden, Suriye'nin içinde olup bitenlere, yeni Suriye sanatı ve kültürel yaratıcılığından, sürgün ruh hallerine kadar her şeyin konuşulduğu bir program.

 

15.30:

Sanat – Hayat (Yayın günü, saati ve sııklığında değişiklik)      

15 günde bir Yolgeçen programı ile dönüşümlü olarak yayınlanacak.

 

Hazırlayan: Aslı Kırbaş

 

Kültür sanat ve tasarıma dair alternatif sohbetlerin yapıldığı Sanat Hayat programı 42. yayın döneminde Pazartesi günleri 15.30’da Yolgeçen programı ile dönüşümlü olarak 15 dünde 1 yayınlanacak.

 

Salı

 

7.20:

Yeni Ufuklar (Yeniden program)

 

Hazırlayan: UNDP Türkiye

Her kış dönemi olduğu gibi BM UNDP Türkiye ofisinin hazırladığı Yeni Ufuklar bu  yayın döneminde geri dönüyor.

 

Salı, Çarşamba ve Perşembe 10.00:

İklim İçin (Yayın günü, saati ve sııklığında değişiklik)   

 

Hazırlayanlar: Özgecan Kara ve Murat Can Tonbil

 

"İstanbul Forumu'ndan, Paris Zirvesi'ne yeryüzünün iklim güncesi" şiarıyla yola çıkan programda, Gezegenin başındaki en büyük tehdit olan küresel iklim değişikliğine dair haberler, analizler, yorumlar ve mücadele seslerine yer veriliyor. Bu sene 30 Kasım-12 Aralık tarihleri arasında Paris'te yapılacak olan ve gezegenin kaderini belirleyecek yeni bir iklim anlaşmasının çıkması beklenen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi'ne doğru tutulan bir iklim güncesi. Paris Zirvesi’ne doğru yaklaşırken programın frekansı da artıyor. 42. yayın döneminde Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri saat 10’da.

 

İklim İçin Programınının içinde yeni bir köşe: Batı Uuygarlığının Çöküşü: Gelecekten Bir Bakış

 

Naomi Oreskes ve Erik M. Conway’in sarsıcı iklim bilim kurgu risalesi. Bir Yeni Çin Halk Cumhuriyeti tarihçisinin 2393 yılında yazdığı tarihçede Batı Uygarlığının ekonomik, siyasi ve sosyal çöküşü, İklim İçin programının içinde Ömer Madra tarafından okunuyor.

 

 

14.00:

Koku (Yeniden program)

 

Hazırlayan: Vedat Ozan

 

Kokudan gelen ve kokuya giden şeylerin tartışıldığı Koku programı, Açık Radyo’nın 20. yayın yılı vesilesiyle tekrar yayında.

 

15.30:

Güncelleme (Yeniden program)

 

Hazırlayanlar: Merve Çağlar ve Yavuz Parlar

 

Yaz dönemi için ara verdiğimiz Güncel sanat programı Güncelleme, 42. yayın döneminde eski yeri ve saatinde.

 

 

19.00:

Aynanın İçinden (Açık Dergi’de yeni köşe)

 

Lewis Carroll’ın en önemli eserlerinden Alice Harikalar Ülkesinde’nin ardından şimdi de Aynanın İçinden Açık Radyo’da Tolga Korkut tarafından seslendiriyor. Yine Tomris Uyar çevirisi ve yine Can Çocuk Yayınları’nın desteğiyle.

 

19.30:

Tezahür (Açık Dergi’nin içinde yeni köşe)

15 günde 1

 

Hazırlayan: Gülin Dede Tekin

 

İstanbul tiyatro hayatı hakkında gündelik konuşmalar. Gülin Dede Tekin, iki haftada bir Açık Dergi’de tiyatro gündemini takip ediyor. Yeni oyunlar, tartışmalar ve sahne arkası...

 

 

19.30:

1 Kitap 1 Film (Açık Dergi’nin içinde yeni köşe)

15 günde 1

 

Hazırlayan: Mehlika Mete

 

Mehlika Mete “karşılaştırmalı analizleriyle” uzun bir aranın ardından aramıza dönüyor.

 

 

Çarşamba

14.00:

Biyomimikri (Yeni program)

 

Hazırlayan: Zeynep Arhon

 

Biyomimikri (“Biyo”= hayat, “mimikri”= benzetim) doğadan öğrenen; doğanın formlarını, süreçlerini ve sistemlerini örnek alarak çözümler tasarlayan yeni bir inovasyon disiplini. Nilüfer yaprağından yağmur suyu altında temizlenen yüzeyler yaratmayı öğrenmek, termit yuvasından pasif soğutmayı öğrenmek, ovadan döngüsel ve atıksız üretimi öğrenmek, mercan topluluğundan işbirliği stratejilerini öğrenmek... Gezegende yaşayan (en az) 10 milyon canlı türünün her biri, belli problemlerin üstesinden gelmede uzman. Biyomimikri uzmanlara dönüp sormak, başarı stratejilerini anlamak ve bu stratejiler doğrultusunda çözümler tasarlamaktan ibaret. “Doğadan Gelen İnovasyon” şiarıyla yola çıkan program; Türkiye’nin yavaş ilerleyen sürdürülebilir gelişim yolculuğunu biraz olsun hızlandırabilecek bu yeni yöntemi bir araç olarak sunmayı hedefliyor. 

 

16.30:

Gözlem Odası (Yeni program)

15 günde 1

 

Hazırlayanlar: Ömer Çıracıoğlu ve Ufuk Ceylan

 

“İnsan ve diğer tüm şeylere tasarımcı bakışı” şiarıyla yola çıkan bir tasarım programı

 

17.00:

Dünyanın Cazı (Yeni programcı)

 

Hazırlayan: Akın Eldes

 

Haftaiçi hergün 17’de yayınlanan Dünyanın Cazı programı ekibine bu yayın dönemi müzisyen Akın Eldes dahil oluyor. Çarşamba günleri Dünyanın Cazı, Akın Eldes’den sorulacak.

 

19.00:

Ermeni Edebiyatı Numuneleri (Açık Dergi’de yeniden köşe)

15 günde 1

 

Hazırlayanlar: Paylin ve Yetvart Tomasyan

 

Paylin ve Yetvart Tomasyan ile iki haftada bir Ermenice Edebiyat sularında olacağız.

 

19.00:

Çıplak Ayakla Dans (Açık Dergi’de yeniden köşe)

15 günde 1

 

Hazırlayanlar: Duygu Güngör ve Mihran Tomasyan

 

Duygu Güngör ve Mihran Tomasyan yeni sezonda aramıza geri dönüyorlar. Geçen sezon 20. yüzyıl dans tarihini didikleyen dostlarımız, bu sezon İstanbul’daki Dans Stüdyoları Tarihi’ni konuşmak için kolları sıvadı. 15 günde 1 ve tabii güncel dans sahnesinden son gelişmelerle beraber.

 

19.30:

Pazar İlavesi - 1936'dan günümüze 80 yıllık bir zaman tüneli (Açık Dergi’de yeni köşe)

 

Hazırlayan: Didem Özbek

 

Güncel Sanat çalışmalarıyla tanıdığımız ve takip ettiğimiz Didem Özbek, işini radyoya taşıyor. Sait Faik’in 1936 tarihli “Bir Karpuz Sergisi” öyküsünden hareketle, serginin, sergilemenin mahiyeti radyoda araştırılacak. Her Çarşamba 19:30’da.

 

 

Perşembe

 

15.30: Hikâyenin Kadın Hali (Yeniden programcı)

 

Hazırlayanlar: Ayşegül Altınay, Çiğdem Mater, Özlem Yalçınkaya, Aslı Odman, Pınar Öğünç, Burcu Karakaş ve Çiçek Tahaoğlu

 

Hikâyenin Kadın Hali ekibine, geçtiğimiz yayın dönemlerinde yayınlanan Cadı Postası ekibi Burcu Karakaş ve Çiçek Tahaoğlu da katıldı.

 

19.00:

Müziğin Başka Türlüsü (Açık Dergi’de yeniden köşe)

15 günde 1

 

Hazırlayanlar: Sumru Ağıryürüyen ve İlksen Mavituna

 

Geçtiğimiz altı ay boyunca kulağımıza Sapfo’yu fısıldayan Sumru Ağıryürüyen İlksen Mavituna ile bu sezon yeniden Açık Dergi’de buluşuyor; müziğin başka türlüsü için.

 

 

21.00:

Türlü (Yayın günü, saati ve sıklığında değişiklik)

 

Hazırlayanlar: Ahmet Ali Arslan ve Ozan Sarohan

 

Türkiye müziğinin en eski arşiv kayıtlarından, günümüz müziğine uzanan bir yelpazede; bağlantılar, yenilikler, enstrümanlar, şiirler, gariplikler ve geleneklerin ele alındığı Türlü bu yayın döneminde Perşembe günleri 21’de. Ekibe Ozan Sarohan da katıldı.

 

22.00:

Grounded (Yayın günü, saati ve sıklığında değişiklik)

 

Hazırlayan: Duygu Ateş

 

“Etiketlerden bağımsız müziğin serbest dolaşımı” şiarıyla yayınlanan Grounded, bu yayın dönemi Perşembe geceleri 22’de.

 

 

Cuma

13.00:

Önce Sağlık (Yeniden program)

 

Hazırlayanlar: Betigül Öngen ve Selim Badur

 

Kış yaklaşıyor ve havalar her defasında daha da kestirilemez oluyor. Önce Sağlık, her sefer olduğu gibi, bu kışın tekinsiz havalarında da nöbette.

 

14.00:

Öykülerle Yeni Köylüler (Yeni program)

 

Hazırlayan: Anday Ataman

 

“Türkiye’den ve dünyadan kırsala dönüşün öncüleri” şiarıyla yola çıkan programda, ekoyerleşkelerden öyküler, vizyon ve aktüel projeler yerinde ya da yerinden insanlarla kurulan bağlantılarla konu ediliyor.

 

Cumartesi

 

20.00:

Her Şeyin Blues’u (Yeni program)

 

Hazırlayan: Alper Yılmaz

 

Kendisi de blues şarkıcısı olan Booker White, bugün blues olarak bildiğimiz müzik biçimini tanımlarken şöyle diyor: Blues, eski kölelik günlerindeki bir katırın arkasında doğdu ve onun arkasında yürüyor. Programda bu katırın arkasında, Amerika’nın tüm güney eyaletlerinde aynı anda ortaya çıkan bu müziğin, Missisipi Delta’sından Alabama’ya, Georgia’dan Louisiana’ya, Texas’tan Chicago’ya ve diger yerlere izini sürüyoruz.

 

 

Pazar

 

10.30:

Andersen’den Masallar (Yeniden program)

                

Hazırlayan: Tomris İncer

 

Programcımız, dostumuz Tomris İncer’i kaybettik. Usta oyuncu İncer’in 10 yıl önce Açık Dergi içinde okuduğu Andersen’den Masallar bu yayın döneminde Pazar sabahları 10.30’da.

 

20.00: The Big Easy (Yayın günü, saati ve sıklığında değişiklik)

 

Hazırlayan: Aylin ve Varol Ünel

 

New Orleans müziğinin ve kültürünün işlendiği The Big Easy bu yayın döneminde saat 20’de.

 

21.00:

Zamanlar Değişirken (Yeni program)

 

Hazırlayanlar: Mahir Ilgaz, Güven Güzeldere ve Altuğ Güzeldere

 

“Bob Dylan şarkılarıyla yarım yüzyıl” şiarıyla yola çıkan programda Dylan’ın yaşamı, şarkıları üç Dylan sever tarafından didik didik edilecek.

 

01.00: Mixed Folder (Yeni program)

 

Hazırlayan: Elçin Özsoy

 

“Türlerden bağımsız bir müzik programı” şiarıyla yola çıkan programda her hafta bir karışık kaset hazırlıyoruz.

 

 

Teşekkür ederiz:

 

Bu dönem yayınına ara veren programlar (Yayın akışı sırasıyla)

 

Erguvani İstimbot

Propolis

Nasılsınız İyi misiniz?

Bir Şey Daha var

Kurşun Asker

Şeytan Arabası

Fransız Lokantası

Şehrin Azizleri

Kick Out the jams

Bu Şehr-i İsyanbul ki

İstanbul Kazan Biz Kepçe

Soul Sendikası

Melomania

 

Açık Dergi’nin içinde:

 

Kırk Yılda bir 1975

Göçmüş Kediler Bahçesi

Alice Hairkalar Ülkesinde

Haldun Taner 100 yaşında

Festival Günlükleri

 

 

Bu dönem programlarına ara veren programcılar (Yayın akışı sırasıyla)

 

Cüneyt Cebenoyan

Maria Sezer

Kemal Arıkan

Nuh Köklü

Cem Kum

Cem Ozil

Eser Epözdemir

Karin Karakaşlı

Levent Pişkin

Esra Ertan

Aydan Çelik

Marie Munhoven

Steven Riff

Adrien Licha

Gökşen Şahin Licha

Ebru Dengiz

Gökhan Yenileyen

Ege Çubukçu

Clint Willey

Tanyeri Erkman

Murat Belge

Özlem Altınkaya

Dirk Vermeiren

Ansel Mullins

Banu Savaş

 

 

Bize sesini verenler:

 

Tilbe Saran, Tolga Korkut, Banu Savaş, Deniz Koloğlu, Barış Demirel ve İlksen Mavituna

 

Teknik Ekip: Ömer Şahin, Barış Demirel, Selahattin Çolak