Açık Radyo'da 41. Yayın Dönemi Başladı

Açık Radyo'da 41. Yayın Dönemi Başladı

27 Nisan 2015

 

Açık Radyo'nun 27 Nisan 2015'te başlayıp 26 Ekim 2015'te sona erecek olan 41. Yayın Dönemi başladı.

Bu yeni yayın döneminde Açık Radyo’da 215 gönüllü programcı 142 farklı program yapacak. 41. Yayın Dönemi’yle beraber, Açık Radyo’da başından beri 1133 gönüllü programcı tarafından 1001 farklı program yapılmış olacak.

Bu yayın döneminde 19 yeni program başlıyor ve geçmiş yayın dönemlerinde yayınlanıp da ara verilmiş olan 5 program da tekrar başlıyor. Yeni yayın döneminde 18 yeni programcı aramıza katılırken, geçmiş yayın dönemlerinden tanıdığımız 8 programcımız da tekrardan Açık Radyo’da dönüyorlar.

Açık Radyo 41. Yayın Dönemi Yayın Akışı

Yeni yayın dönemindeki yeni programlar ve değişiklikler şöyle:

 

Pazartesi

 

10:30 Zaman İçinde Aşk (Yeni program)

 

Hazırlayanlar: Ayşe Köse ve Selim Badur

 

“Zaman geçer, aşk değişmez...19. yüzyıldan günümüze, siyasi ve toplumsal çalkantılar arasında aşk ve halleri” şiarıyla yola çıkan programda; edebiyatta, sanatta, siyasette, gündelik hayattaki yansımaları inceleniyor.

 

14:00 Nasılsınız İyi misiniz? (Yeni program, 15 günde bir, Propolis programıyla dönüşümlü olarak)

 

Hazırlayanlar: Kemal Arıkan

Açık Radyo’nun kuruluş yıllarında yapılan program 20 yıl sonra tekrar yayında. Dr. Arıkan,  “Değer yargılarımız ve biz” şiarıyla yola çıkan programında, bunca zaman sonra toplumsal değer yargılarımızda neler değişti, nasıl değişti, ona bakıyor.

 

15:30 Bir Şey Daha Var (Tekrar program, 15 günde bir, Yolgeçen programıyla dönüşümlü olarak)

Hazırlayan: Nuh Köklü

Yakın zaman önce trajik bir şekilde kaybettiğimiz arkadaşımız Nuh Köklü’nün, 15 yıl önce yaptığı “Bir şey daha var” programını bu yayın dönemi tekrar yayınlıyoruz. Nuh Köklü bize 15 yıl öncenin İstanbul’unu çiziyor. Ara sokaklardaki, dar sokaklardaki, çıkmaz sokaklardaki İstanbul’a ve onun mahallelerine, sakinleriyle bir bakış atıyor.

 

16:30 Beyin Kültürü (Yeni program)Hazırlayan: Oğuz Tanrıdağ

"Tarihten, sanattan ve edebiyattan örneklerle Beyin" şiarıyla yola çıkan programda Oğuz Tanrıdağ, beyin araştırmaları çağında insanın yeni tanımını ele alıyor. Sosyal bilimlerin ve davranış bilimlerinin insan ile ilgili yaptığı tarifler, modern tekniklerle yeniden gözden geçiriliyor. Hayatın her alanına yayınlan bu bilgiler bir kültür biçimi haline geliyor. Program bu yeni Nörobilim kültürünün gündelik hayata yansımalarına bakıyor.

 

18:15 Ben Bugün Bişey Öğrendim (Açık Dergi’de yeni köşe / Haftaiçi her gün aynı saatte)

Hazırlayanlar: Doruk Yurdesin, Ozan Sezgin ve Rauf Kösemen

Ben Bugün Bîşey Öğrendim, birlikte öğrenme, sosyal öğrenme ya da öğrenme yoldaşlığı diyebileceğimiz bir kavrayışın sanal ortama tercüme edilmiş hali. Facebook’ta büyüyen ve 9000’i aşkın üyesiyle günde ortalama 25 gönderinin paylaşıldığı bir grup olan Ben Bugün Bîşey Öğrendim’de her üye kendi üslûbunu da katarak öğrendiklerini paylaşıyor.  Açık Dergi’de yer alacak olan program, bu gruptan derlenmiş bilgilerin hafta içi her gün saat 18.15’da 120 saniyelik seslere dönüştüğü bir radyo projesi.

 

19:30 Röportaj Yazarlığında 60 Yıl (Açık Dergi’de yeni köşe)

 

Okuyan: Adnan Acar

 

Büyük yazar Yaşar Kemal’in ölümünün ardından Mart ayında 2011 yılında Yapı Kredi yayınlarından yayınlanan Röportaj Yazarlığında 60 yıl kitabının okumasına başladık. 41. yayın döneminde devam ediyoruz.

 

 

Salı

 

10:00 İklim İçin (Yeni program)

Hazırlayanlar: Özgecan Kara ve Murat Can Tonbil,

"İstanbul Forumu'ndan, Paris Zirvesi'ne yeryüzünün iklim güncesi" şiarıyla yola çıkan programda, Gezegenin başındaki en büyük tehdit olan küresel iklim değişikliğine dair haberler, analizler, yorumlar ve mücadele seslerine yer veriliyor. Bu sene 30 Kasım-12 Aralık tarihleri arasında Paris'te yapılacak olan ve gezegenin kaderini belirleyecek yeni bir iklim anlaşmanın çıkması beklenen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi'ne doğru tutulan bir iklim güncesi.

 

12:00 Amistad  (Yeni program)

Hazırlayan: Selahattin Çolak

 

Bir süredir gayr-ı resmi olarak Salı öğlen kuşağını Volkan Artunç’tan devralan Selahattin Çolak, öğle kuşağının ruhuna uygun siyahî müziklerle bu yayın dönemi resmi olarak yayında.

 

15:30 Sanat Hayat (Program sıklığında ve saatinde değişiklik)

Hazırlayan: Aslı Kırbaş

 

"Kültür, sanat ve tasarıma dair alternatif sohbetler" şiarıyla yola çıkan programda Aslı Kırbaş, kültür sanat dünyasından insanları ağırlıyor. Bu yayın döneminde Salı günleri saat 15.30’da haftada bir ritmi ile yoluna devam ediyor.

 

16:30 Hemzemin (Yeni program)

 

Hazırlayanlar: Damla Özlüer ve Rauf Kösemen

 

“Daha iyi bir sosyal fayda iletişimi için; fikirler, tartışmalar, örnekler…” şiarıyla yola çıkan programda her hafta sosyal fayda iletişimi ekseninde bir konu başlığını tartışmaya açılıyor. Başlık önce teorik olarak ele alınıyor, ardından dünyadan ve Türkiye'den örneklerle pratik karşılıkları konuşuluyor.

 

18:30 Lesvos’lu Lirik Şair Sapfo Aramızda (Açık Dergi’de yeni köşe)

 

İlk bölümünü ve programcılarıyla tanıtımını 12. Radyo Şenliği’nde yaptığımız programda, Orçun Baştürk’ün özgün müzikleri eşliğinde Vassiliki Papageorgiou’nun modern grekçe’ye çevirileri ve sesi ile, Sumru Ağıryürüyen’in sesinden kadim Yunan edebiyatının büyük sesi Sapfo’nun şiirlerini dinleyeceğiz.

 

19:30 Göçmüş Kediler Bahçesi (Açık Dergi’de eski köşeye yeni isim)

 

Hazırlayanlar: Karin Karakaşlı ve Levent Pişkin

 

Pulbiber Mahallesi, Meymenet Sokak, Göçmüş Kediler Bahçesi adıyla başlayan ve temel meselesi şiir olan program, bu yayın döneminde ismini daraltıp konusunu genişletiyor. İçerik kapsamına öykü ve romanı da katıyor.

 

Çarşamba

15:30 Fransız Lokantası (Program gününde değişiklik / 15 günde bir Emeğin Gündemi programıyla dönüşümlü olarak)

Hazırlayanlar: Marie Munhoven, Steven Riff, Adrien Licha ve Gökşen Şahin Licha

 

Fransız sanatı, muziği, edebiyâtı, sosyal bilimleri ve tarihi üzerine sohbetler edilen Fransız Lokantası bu yayın dönemi Çarşamba günleri yoluna deva ediyor.

 

19:00 Yayınlanışının 150. yılında "Alice Harikalar Ülkesinde" (Açık Dergi’de yeni köşe / Temmuz ayından itibaren)

Okuyan: Tolga Korkut

 

Lewis Carroll’un kült eseri Alice Harikalar Ülkesinde, Temmuz 1865’de yayınlanışının ardından tam 150 yıl sonra Açık Radyo’da.

 

19:30 Albümün C Yüzü (Açık Dergi’de yeniden köşe)

Hazırlayan: Bürkan Özkan

 

Funk’tan Columbia Records’a, Bitches Brew’dan son dönem elektronikaya albüm kapakları. “Müziğin elbisesi” albüm kapaklarının incelendiği bir program

 

20:00 Vegan Logic (Yeni program)

Hazırlayan: Zülal Kalkandelen

 

Deneysel, alternatif seslere daha eğilimli duran, popülere de sırtını dönmeyen, lâkin ‘her zaman iyi müzik’ şiarını benimseyen bir müzik programı.

 

21:00 Alçak Basınç (Yeni program)

 

Hazırlayan: Harun İzer

 

Popüler kültürün kıyısında kenarında yeşeren alternatif ve yenilikçi müzik akımlarının, “alternatif pop”un, liste başı olmayan “hit” şarkıların, kitlelerin de beğenebileceği deneysel müziklerin bir karması. En yenilere olduğu kadar arada en eskilere de, en sıkı elektronik ritimlere, en gitarlı müziklere ve en “çağdaş besteciler”e de yer veren bir program. Türkiye’de bu anlamda üretilen güzel müzikleri de es geçmeden tabii.

 

Perşembe

14:00 Günün ve Güncelin Edebiyatı (Yeni program)

Hazırlayan: Seval Şahin

 

Günümüz edebiyatının yazarlarının ve onların eserlerinin konu edildiği bir program. Her programda bir yazarın ele alındığı programda, yazarın bir eseri detaylandırılıyor.

 

19:00 Haldun Taner 100 Yaşında  (Açık Dergi’de yeni köşe / 15 günde bir)

 

Hazırlayan: Eraslan Sağlam

 

Türkiye tiyatro sanatının duayenlerinden Haldun Taner’i doğumunun 100. yıl dönümünde yapıtlarından örneklerle derinlemesine söyleşiler ve soruşturmalarla anıyoruz: “Bir sanatkâr asla ayı değildir.”

 

19:30 Festival Günlükleri (Açık Dergi’de yeni köşe)

 

Hazırlayanlar: Ebru Dengiz ve Gökhan Yenileyen

 

Avrupa başta olmak üzere, dünyadaki önemli müzik festivalleri hakkında, bilgi ve izlenim ve eleştirilerin aktarılacağı programda, festivallerde yer alan isimlere, verilen ödüllere ve ayrıca, festival şehrinde kamp yapmayanlar için yararlı pratik bilgilere de yer veriliyor.

 

21:00 Şehrin Azizleri (Yeniden program)

Hazırlayan: Ege Çubukçu

 

Hip-hop ve rap kültürü programı Şehrin Azizleri yaz dönemi için geri dönüyor.

 

Cuma

13:00 Bu Şehr-i İstanbul ki (Tekrar program)

Hazırlayanlar: Tanyeri Erkman ve Murat Belge

 

Açık Radyo’nun ilk yayın döneminde yayınlanan kült programı Bu Şehr-i İstanbul ki, 20 yıl sonra tekrar yayında. İstanbul’un geçmişine 1995 yılından bir bakış.

 

 

14:00 İstanbul Kazan Biz Kepçe (Yeni program)

Hazırlayanlar: Özlem Altınkaya ve Murat Güvenç

 

Servet Muhtar Alus’un ‘İstanbul Kazan Ben Kepçe’ kitabı rehberliğinde eski İstanbul’a bugünden bir bakış. Geçmişin izlerinde gezinirken İstanbul kazanının bugünkü çeperine de bakılıyor.

 

Pazar

17:00 Modernin Sesi (Yeniden program)

Hazırlayan: Aykut Köksal

 

Bahar Ayini'nin ilk seslendirmesinden yüz yıl sonra, Aykut Köksal, Stravinski'nin tüm yapıtlarını ele almış, uzun bir program dizisinde Açık Radyo dinleyicileriyle buluşturmuştu. 41. yayın döneminde bu dizi yeniden Açık Radyo'da

 

 ***

41. Yayın Dönemi’nde yayınına ara veren programlarımız şöyle:

Yayın akışı sırasıyla:

Korsan YayınSöz KüçüğünRadyoda ArkeolojiRadyo Aktif SerpintiTesti KırılmadanErmeni Edebiyatı NumuneleriSon Buzul ErimedenGüncellemeCadı PostasıÖnce SağlıkBirinci Tekil ŞahısGece ServisiAkdenizden EzgilerLaf Söyledi Bal Kabağı

Şimdilik ayrıldığımız programcılarımıza teşekkür ederiz: 

Yayın akışı sırasıyla:

 

Başak Tunçer

Serhat Koç

Şevket Uyanık

Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi

Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi

Volkan Artunç

Merve Çağlar

Yavuz Parlar

Levent Kurnaz

Ali Rıza Tiryaki

Ahmet Ergenç

Yetvart Tomasyan

Paylin Tomasyan

Utkan Çınar

Müge Turan

Necati Tüfenk

Burcu Karakaş

Çiçek Tahaoğlu

Mehmet Said Aydın

Yinon Muallem

Betigül Öngen

Güzin Yalın

 

Ayrıca, 41. Yayın Dönemi program jingle’larında bize sesini veren:

 

Burcu Kuğu, Cem Uslu, Deniz Koloğlu, Firuze Engin, Güray Dinçol, Sena Taşkapılıoğlu, Turgut Yüksel

 

Teknik Ekip:

Ömer Şahin

Volkan Ağır