Açık Radyo'da 37. yayın Dönemi Başladı

Açık Radyo'da 37. yayın Dönemi Başladı

29 Nisan 2013

 

 

Açık Radyo'nun 29 Nisan 2013'de başlayıp 27 Ekim 2013'de sona erecek olan 37. Yayın Dönemi başladı.

 

Açık Radyo'nun 37. Yayın Dönemi Yayın Akışı

 

Yeni yayın dönemindeki yenilik ve değişiklikler şöyle: 

 

Bu yeni yayın döneminde Açık Radyo’da 216 gönüllü programcı 145 farklı program yapacak. 36. Yayın Dönemi’yle beraber, Açık Radyo’da başından beri 1077 gönüllü programcı tarafından 940 farklı program yapılmış olacak.

Bu yayın döneminde 12 yeni program başlıyor ve geçmiş yayın dönemlerinde yayınlanıp da ara verilmiş olan 3 program da tekrar başlıyor. Yeni yayın döneminde 8 yeni programcı aramıza katılırken, geçmiş yayın dönemlerinden tanıdığımız 12 programcımız da tekrardan Açık Radyo’da dönüyorlar.

Yeni yayın dönemindeki yeni programlar ve değişiklikler şöyle:

 

Pazartesi

 

10:30 Bilgi Çağının Hukuku (Yeniden program)

 

Hazırlayanlar: Avniye Tansuğ ve Murat Lostar

35. Yayın döneminde ara verdiğimiz Bilgi Çağının Hukuku programı yine yayında. Bu dönem ekibe Murat Lostar eklendi. Avniye Tansuğ ve Murat Lostar “bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler insan ilişkilerini, hayatı ve hukuku nasıl etkiliyor?” sorusuna yanıt arıyorlar.

14:30 Opus 94 9 (Yeni program)

 

Hazırlayan: Berna Uzunoğlu

Dünya klasik müzik tarihinin dâhî bestecilerinin en önemli kabul edilen eserlerine, dönem sırasıyla yer verilecek bir program.

17:00 Dünyanın Cazı (Programcı değişikliği)

 

Pazartesi günleri Dünyanın Cazı programını hazırlayan Korhan Ogan yurtdışına yerleşirken yerini Caz Atak programının yapımcısı Nejat Emrah Yörük’e devretti.19:30 Sanatalk (Açık Dergi’de yeni köşe)

Hazırlayanlar: Ruşen Aktaş ve Sarah-Neel Smith

Çağdaş sanat üzerine bir sohbet programı olan Sanatalk köşesi Ocak ayından beri  yayındaydı; program bu dönemde de devam ediyor.

 

Salı

 

18:40 Hani bi’ film vardı ya (Açık Dergi’de yeni köşe)

Hazırlayan: Çiğdem Rençber

Şubat ayında başlayan köşede, gündemden yola çıkarak dinleyiciye film önerileri sunuluyor.

19:30 İyimser ve Şen Bilgin Denis Diderot 300. Yaşında  (Açık Dergi’de yeni köşe)

Hazırlayan: Evren Asena

Ansiklopedistlerin pîrlerinden filozof ve “hezarfen”  Denis Diderot’un doğumunun 300. yıldönümü  vesilesiyle onun hayatı, eserleri ve yaşadığı dönemin kültür-sanat-düşünce hayatı üzerine bir köşe.

 

24:00 Öteki Caz (Gün ve saat değişikliği)

 

Hazırlayanlar: Şevket Akıncı, Volkan Terzioğlu, Korhan Erel, Robert Reigle

Pazar günleri 16:00’da yayınlanan bu özgür caz ve özgür doğaçlama programı yeni yayın döneminde Salı geceleri yayınlanıyor.

Çarşamba

19:30 Jane Austen’le Âdab-ı Muaşeret (Açık Dergi’de yeni köşe)

Hazırlayanlar: Özgür Çiçek ve Irmak Ertuna-Howison

Gurur ve Önyargı romanının yayımlanışının 200. yıldönümü vesilesiyle Jane Austen’in hayatı, eserleri ve dönemin kültür dünyası üzerine bir program.

24:00 Suyun Kalabalığı (Yeni program)

Hazırlayan: Orçun Baştürk

Müzisyen gözüyle müzik

Replikas ve Kırıka gruplarından tanıdığımız müzisyen Orçun Baştürk’ün hazırlayıp sunduğu program, eski ve yeni bağımsız gruplardan, rock müziğinin alt türlerine, caza, dünya müziğine ve çağdaş müziğin diğer tarzlarına uzanan geniş yelpazede bir müzik seçkisi sunacak.

Perşembe

14:00 Yasaların Ruhu (Yayın sıklığında değişiklik)

Hazırlayanlar: Ayşe Çavdar ve İştar Gözaydın

“Adalet arayışından, sosyal mühendisliğe” altbaşlığını taşıyan bu programda yasaların va’zettiği kuralların ötesinde, onları oluşturan toplumsal ve siyasal tahayyülün deşifre edilmesi amaçlanıyor. 36. Yayın döneminde 15 günde 1 ritmiyle yayınlanan program bu dönem haftada 1 yayınlanıyor.

16:30 Toplumsal Dönüşümde Sosyal Girişimcilik (Saat değişikliği / 15 günde bir Evrenin Suyuna Giden Tasarım ile dönüşümlü olarak yayınlanacak)

 

Hazırlayan: Hülya Denizalp

Perşembe günleri 14:00’de yayınlanan Toplumsal Dönüşümde Sosyal Girişimcilik programı bu dönem Evrenin Suyuna Giden Tasarım programı ile 15 günde 1 dönüşümlü olarak yayınlanıyor.

19:00  Sadece Sesini Duyduk (Açık Dergi’de yeni köşe)

Hazırlayan: Eray Düzgünsoy

Güncel müzik sahnesinden örneklere yer verilen bir program.

19:30 Hagop Baronyan’ın İzinde İstanbul ve Ermeniler (Açık Dergi’de yeni köşe)

Hazırlayanlar: Paylin ve Yetvart Tomasyan 

Yazar Hagop Baronyan’ın “İstanbul Mahallelerinde Bir Gezinti” kitabından yola çıkarak, İstanbullu Ermenilerin ve İstanbul’da gündelik yaşamın tarihini anlatan bir program.

20:00 Caz Orkestrası (Yeni program)

Hazırlayan: Hülya Tunçağ

Dünden Bugüne Büyük Caz Orkestraları

Caz müziğini sanat yapan ögelerin en yoğun biçimde buluştuğu büyük orkestraların (big band), tarihsel gelişimleri içinde anlatıldığı bir program, radyoda caz programlarının yetkin yapımcılarından Hülya Tunçağ tarafından hazırlanıp sunuluyor.

Cuma

13:00 Türlerarası (Gün ve saat değişikliği)

Hazırlayan: Eraslan Sağlam

Edebiyattan heykele, operadan mimariye 8 koldan sanat seyahati

Eraslan Sağlam’ın sanatın tüm kollarını kapsayan programı yeni yayın döneminde Cuma günleri saat 13:00’te yayınlanıyor.

19:30 Tarama Ucu (Açık Dergi’de yeni köşe)

Hazırlayanlar: Turgut Yüksel ve Ömürden Bakaçhan

Gündemin Çizgili Taraması

34. yayın döneminde O Esnada Başka Bir Yer programını hazırlayan ikili, bu yayın döneminde Açık dergi içinde mizah dergileri üzerinden bir gündem taraması yapıyor.

Cumartesi

14:00 Sandıktaki Sesler (Gün ve saat değişikliği / 15 günde bir Fîzan Expresi ile dönüşümlü olarak yayınlanacak)

Hazırlayanlar: Ariana Ferentinou ve Niyazi Dalyancı

Anadolu'da Rum müziği, Yunan Şarkısının Yüz Yılı

Cumartesi günleri 16:00’da yayınlanan Sandıktaki Sesler yeni dönemde saat 14:00’da Fîzan Ekspresi programı ile dönüşümlü olarak yayınlanıyor.

16:00 Humma Min Wahna Min / Onlar Kim, Biz Kimiz?! (Yeni program)

Hazırlayan: Necati Sönmez

Arap Devrimi ve Müzik

2011 başlarında patlak veren Arap Devrimleri, hedef aldığı rejimleri henüz kökten yıkamadıysa da, toplumsal yaşamda pek çok duvarı yerle bir etmeyi başardı. Sosyal yaşamda ve zihinlerde yaşanan köklü değişim, resimden sinemaya sanatsal alanlara da sirayet etti. Direniş ruhunun etkisini en çok gösterdiği alanlardan biri de müzik oldu. Devrim şarkıları dilden dile dolaşmaya,muhalif müzisyenlerinin sesleri daha gür çıkmaya başladı. Programda bu süreç, müzik üzerinden izleniyor.

17:00 Music Of The World İstanbul (Gün ve saat değişikliği)

Hazırlayanlar: Kutay Derin Kuğay ve Refika Kadıoğlu

‘Tokyo’dan Barcelona’ya müzik ve ötesi’ altbaşlığını taşıyan program yeni yayın döneminde Cumartesi günleri saat 17:00’da yayınlanıyor.

18:00 Connections  (Saat değişikliği)

Hazırlayan: Tim Hallam

60’lar 70’ler pop müziğinin birbiriyle bağlantılı eserlerine yer verilen programın 3 senedir ikâmet ettiği zaman dilimi 17:00’den 1 saat ileriye taşındı.

01:00 13 Melek (Saat değişikliği)

Hazırlayan: Yiğit Atılgan

Zamanın ruhundan bağımsız sesler

Haftalık temalar üzerinden ilerleyen 13 Melek adlı müzik programı yeni yayın döneminde saat 1:00’da başlıyor.

03:00 Metamorfoz (Yeniden program)

Hazırlayanlar: Ezgi ve Çağrı Akyurt

32. yayın döneminde ara verdiğimiz türler arası müzik programı Metamorfoz, 2.5 yıl aradan sonra bu dönem tekrar başlıyor.

Pazar

10:30 Sörf Çantası (Yeniden program)

Hazırlayan: Çiğdem Öztabak

Sörf müziği ve kültürü üzerine olan bu programa 34. yayın döneminde ara verilmişti; Sörf Çantası 1 yıl aradan sonra bu dönem tekrar yayınlanıyor.

16:00 Orpheus’un Peşinde (Yeni program)

Hazırlayan: Zeynep Arıca

Olimpos'tan Öykülerle Müziğe Yolculuk

Yunan mitolojisindeki tanrıları, tanrıçaları ve kahramanları konu alan hikâyelerden esinlenmiş pek çok klasik müzik eseri bulunmakta. 15 yaşındaki piyanist Zeynep Arıca’nın hazırlayıp sunduğu Orpheus’un Peşinde programında bu müzik eserleri ile birlikte, eserlerin esinlendiği öykülere yer veriliyor.

 ***

37. Yayın Dönemi’nde yayınına ara veren programlarımız şöyle:

Dünyanın Müziği – Tansu Aksu

Es – Gülenay Pema Antep

Inside – Outside – Ekrem Eddy Güzeldere

Mikrodalga – Begüm Kozak

Orman ve Civarındaki Faydalı İşler – Zeki Yemez

Önce Sağlık – Hasan Meriç, Betigül Öngen ve Selim Badur

Psychoacoustics – Osman Kaytazoğlu, Berk Gökberk ve Barış Karakaş

Tempo – Rafaella Spinazze

What's That Noise - Orkun Tunç

Şimdilik ayrıldığımız programcılarımıza teşekkür ederiz.

Bize sesini veren Cemre Pamucak, Bartu Yaşin, Erkin Gören, Mesut Varlık ve Tuğba Sağlam’a teşekkür ederiz.

Teknik ekibimize (Didem Gençtürk, Ömer Şahin, Volkan Ağır) teşekkür ederiz.