Açık Radyo'da 32. Yayın Dönemi Başladı

Açık Radyo'da 32. Yayın Dönemi Başladı

25 Ekim 2010

Açık Radyo’da 32. Yayın Dönemi başladı. 25 Ekim  2010 günü başlayan yeni yayın dönemi 24 Nisan 2011’de sona erecek. Açık Radyo’nun bu yeni yayın döneminde yayınlanacak yeni programlar, saat ve programcı değişiklikleri kısaca şöyle:

 

32. Yayın Dönemi’nde Açık Radyo’da toplam 200 gönüllü programcı tarafından yapılan 134 değişik program yayınlanacak. Bu yeni yayın döneminde geçen yayın döneminden devam eden programların yanısıra 11 yeni program başlıyor. Daha önceki yayın dönemlerinde yayınlanmış ve bir süre ara veren 8 eski programımız da bu yayın döneminde yeniden başlıyor, biz de aramıza katılan 15 yeni programcımız ve aramıza dönen 11 eski programcımıza da “hoşgeldiniz” diyoruz.

 

Böylece bu dönem itibariyle, Açık Radyo’da başından beri 984 gönüllü programcı tarafından yapılan 870 değişik program yayınlanmış olacak.

Açık Radyo’nun bu yeni yayın döneminde yayınlanacak yeni programlar, saat ve programcı değişiklikleri kısaca şöyle: 

 

Pazartesi 10:30

 

Bilgi Çağının Hukuku

 

Avniye Tansuğ

 

Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı değişim ve ilerleme, hepimizin yaşamını ve ilişkilerini etkileyip değiştirmekte. Açık Radyo bu konuya “Internet ve Hukuk” programı ile mercek tutmaya başlamıştı. Program, üç yıl önce daha geniş kapsamlı olan “Bilgi Çağının Hukuku”na dönüştü. Sekiz yıldır Avniye Tansuğ tarafından hazırlanıp sunulan program bir dönem aradan sonra tekrar Açık Radyo’da

 

Pazartesi 14:30

 

Alla Turca

 

Ali Pınar ve Ersin Antep

 

Türkiye'den klâsik müzik yorumcuları ve bestekârlarını konu edinen bu program bir yayın dönemi aradan sonra tekrar bizlerle.

 

Pazartesi  15:35 (15 Günde 1 Rahmi Öğdül’ün Yolgeçen isimli programı ile dönüşümlü)

 

Açık Beyin

 

Nörofelsefe, Nöroekonomi, Nöropolitika, Nörosanat

 

Oğuz Tanrıdağ ve Hakan Gürvit

 

İnsan beyniyle ilgili bilinenlerden yola çıkılarak, insanın bireysel ve toplumsal düşünce ve davranışlarını yorumlama, ve bireysel ve toplumsal fenomenlerden yola çıkılarak bunun tersini yapma amaçlı ve içeriğinde son yıllarda gelişme gösteren nörofelsefe, nöroekonomi, nöropolitika, nörosanat bilgilerinin örneklenip tartışıldığı periyodik programımız yeni yayın döneminde 15 günde bir yayınlanacak ve süresi 1 saat olacak.

 

Salı 15:35

 

Makas Eller

 

Riot Grrrl'den bugüne kadın müzisyenler

 

Özge Gözke ve Haziran Düzkan

 

Program, popüler müzik alanında cinsiyet ayrımcılığı algısından yola çıkıyor ve bu ayrımcılığa karşı halen ve inatla müziğe devam eden ve politikayı ilham kaynaklarından biri olarak gören müzisyenleri duyurmayı amaçlıyor. Belli bir türe yer vermek yerine genel bir yelpaze oluşturup, elektronik müzikten popa, hip-hop’tan hardcore’a pek çok akımın geçmiş ve günümüzden temsilcilerinin tanıtılması amaçlanıyor. Öte yandan, toplumsal cinsiyet tartışmalarının müzikle eş zamanlı olarak ele alınması hedefleniyor ve dolayısıyla bu konudaki gündem de takip ediliyor.

 

Çarşamba 09:00

 

Nereye Doğru?: Cengiz Aktar’la Geleceğe Bakışlar

 

Açık Gazete’nin içinde yayınlanan Avrupa’ya Doğru köşesinin ismi değişti. Oldukça manidar…

 

Çarşamba 16:30 ( 15 Günde 1 Toplumsal Dönüşümde Sosyal Girişimcilik isimli program ile dönüşümlü)

 

Fikr-i Takip

 

Yazarlarıyla Toplumsal Tarih'te geçen ay

 

Peri Efe ve Ahmet Akşit

  

Açık Radyo dinleyicilerinin daha önceki yayın dönemlerinden hatırlayacağı “Saide Sana Biraz Tambur Çalayım’mı?” programını hazırlayan Peri Efe bu defa Ahmet Akşit ile birlikte yeni bir tarih programı hazırlıyor. Toplumsal Tarih dergisinde çıkan yazılar yazarlarıyla birlikte tartışılıyor.

 

Çarşamba 19:30

 

Dansimetre

 

Arkın Zirek

 

Çarşamba akşamları Açık Dergi’nin içinde 15 günde bir yayınlanacak bir dans köşemiz var. Köşede dans etkinliklerinin duyurusu yapılıyor ve olası konuklarla şehrin dans gündemi takip ediliyor.

 

Perşembe 13:05

 

Aheng-i Hengâme

 

Alper ve Esra Kaliber

 

Soul ve Psychedelic-soul, Funk ve Jazz Funk, Latin Funk, Afrobeat, Afrosoul, Mandinka, Ethio-jazz ve tüm bu müziklerin kesişme duraklarını kapsayan Aheng-i Hengâme bu yayın döneminde Perşembe günleri saat 13:05’de yayınlanacak.

 

Perşembe 18:40

 

Sumru Ağıryürüyen’le Müziğin Başka Türlüsü

 

Sumru  Ağıryürüyen

 

Creative Music Studio geleneğinin izinde yaratıcı müzik köşesi artık her Perşembe Açık Dergi’de.

 

Ayrıca Açık Dergi’de, bugüne kadar Haldun Dostoğlu’nun hazırladığı “Haftanın Sergisi” köşesini artık Derya Demir hazırlıyor.

 

Perşembe 20:00

 

Müzik İkiye Ayrılır

 

Güray Oskay ve Tanju Eren

 

Müziğin ‘iyi’ ve ‘kötü’ müzik olduğundan hareketle sadece iyi müzik çalmayı şiar edinen Güray, Tanju, Eren ve bazen de Osman her Perşembe belirledikleri tema üzerinden iyi müzik çalacaklar.

 

Cuma 09:00

 

Sezin Öney'le Seyyare: Türkiye ve Dünya Olayları Arasında Paralellikler, Karşılaştırmalar

 

Açık Gazete’de karşılaştırmalar üzerinden hareket eden yeni bir köşe. Alaycılığa kaçmadan olaylara ironik bir bakış açısından bakılıyor…

 

Cuma  13:05

 

Önce Sağlık

 

Hasan Meriç, Betigül Öngen ve Selim Badur

 

Her kış dönemi mikrofonlarımıza dönerek tıp ve sağlık gündemini aktaran bu program 32. Yayın döneminde yine bizlerle birlikte.

 

Cuma  14:00

 

Mutfaktan, Tabaktan, Sokaktan

 

Yeme içme öyküleri

 

Güzin Yalın

 

Yine Güzin Yalın’ın hazırladığı Kentin Adı; Yemeğin Tadı isimli program eski ismine döndü…

 

Cuma  19:15

 

Aks-i Müzik

 

Çağlar Tosunoğlu ve İpek Burcu Şaşmaz

 

Her Cuma artık sadece Türkiye’den değil tüm dünyadan müzik haberleri Açık Dergi’de…

 

Cuma 22:00

 

Geçtiğimiz dönem Cuma günleri saat 23:00’de yayınlanan ve  Efkan Kula ve Mert Emcan’ın hazırlayıp sunduğu Mint programı, bu dönem saat 22:00’de

 

Cuma 23:00

 

Geçtiğimiz döneme kadar Cuma günleri saat 22:00’de yayınlanan ve  Gürkan Vayis’in hazırlayıp sunduğu Blackout programı ise, bu dönem saat 23:00’de.

 

Cumartesi 09:00

 

Gitarissimo

 

Klasik Gitar

 

Muzaffer Çorlu

 

Klasik gitarla yapılan müzik üzerine bir Açık Radyo klasiği. Gitarissimo 32 yayın döneminde yine bizlerle birlikte..

 

Cumartesi 10:00

 

Drakula İstanbul’da

 

Edebiyat ve sinemada fantastik

 

Özgür Çiçek ve Irmak Ertuna-Howison

 

Edebiyat ve sinemada sıklıkla yer bulan fantastik cazibe unsurları üzerine bir program. Vampirler, büyücüler ve süper kahramanlar üzerine sohbetler Cumartesi sabahlarını renklendiriyor.

 

Cumartesi 14:00 (15 Günde 1  Dünyanın Müziği ile dönüşümlü olarak)

 

Fizan Ekspresi

 

Farsî dünyanın müziği

 

M. Bülent Kılıç

 

Programda, İran, Afganistan ve Tacikistan coğrafyalarının müzikleri tanıtılıyor. Halen o coğrafyada yaşayan ve eyleyenlerin olduğu kadar, evlerini terkedip sürgünde yaşamak zorunda kalan müzisyenlerinkini de...

 

Programın amaçları arasında, bu çerçevede hoş, ilgi çekici, tatlı şarkılar dinletmeye ek olarak bu şarkıları, bu müzikleri yapanların kimler olduğunu, ne tür merhalelerden geçtiklerini, ülkelerinde nasıl algılandıklarını ya da ne tür güçlüklere göğüs gerdiklerini anlatmak da var… Bunları yaparken de bütün bu coğrafyanın kültürüne, yönetim biçimine vb. ilişkin küçük bilgiler vermek, küçük göndermeler yapmak. Ayrıca, şarkı sözlerini bir iki sözcükle de olsa çevirmek ve şarkının temasından -havasından dinleyenleri haberdar etmek. Bir dönem aradan sonra bu sevilen program tekrar bizlerle birlikte.

 

Cumartesi 15:00

 

Müziğin Rengi

 

Dünyadan İlginç Müzikler

 

Reha Uz

 

Açık Radyo dinleyicilerinin iyice aşina olduğu “Müziğin Rengi” bir yıl aradan sonra yine “dünyadan ilginç müzikler”le bizlerle.

 

Cumartesi 02:00

 

Dip Gürültü

 

Arşivden Koridora Yayılan Sesler

 

Songül Söğüt

  

Açık Radyo arşivinden koridora yayılan sesler Açık Radyo arşiv sorumlusu Songül Söğüt tarafından hazırlanan bir seçkiyle artık dinleyicilere de sunulacak.

 

Cumartesi 03:00

 

Program İptal

 

Radyonun Yapıbozumu

 

Çoğunluğunu Açık Radyo “ses işçilerinin” oluşturduğu program ekibinin amacı, buldukları ve de hemen konuverdikleri gecenin bu kör saatinde, herhangi bir şeyin “sesli” halini ve sesin her türevini, olabilecek her şekilde bir araya, üst üste, yan yana, arka arkaya... getirmek; ses kolajı, canlı radyo tiyatrosu, “dublaj sanatı”, canlı müzik performansı, bilinen ve bilinmeyen halleriyle “müzik” gibi başlıklar ancak ipucu olabilir, aslında Cumartesi gecesi sabahı 3’de Açık Radyo’dan ne duyulacağı hiç belli olmaz.

 

Hiçbir iddiaları yok ama dinletecekleri çok şey var. Yani en azından onlar öyle söylüyor. “Program İptal” çoktan kült statüsüne erişti. En azından Açık Radyo emekçileri arasında.

 

Pazar 13:00

 

Ma’nın Tınısı

 

Geçtiğimiz döneme kadar Cumartesi günleri saat 15:00’da yayınlanan ve  Hakan Ünseven’in hazırlayıp sunduğu Ma’nın Tınısı programı, bu dönem Pazar günleri saat 13:00’da yayınlanıyor.

 

Pazar 20:00

 

Bongopod

 

Afrika Müzikleri

 

Nihal Güven

 

Başta Sahra Altı olmak üzere çeşitli Afrika ülkelerinden gelenekselden çağdaşa müzik örnekleri sunuluyor. Programın ismi Tanzanya argosunda başkent Dar es Salaam ve ülkenin geneline atfedilen Bongoland ve popüler bir müzik türü olan Bongo Flava’ya gönderme yapıyor.

 

Pazar 21:00

 

Manyetik Bant

 

Bir ayağı garajda bir punk-rock programı

 

Artemis Günebakanlı

 

Alternatif Rock, grunge, punk, post-punk ve ska tarzlarını içeren bir müzik programı başlıyor. Bu türlerin belli başlı isimlerinin, daha az tanınan sanatçı ve alt türler ile harmanlandığı programda bu şekilde türler arası etkileşimler de inceleniyor.