Açık Radyo'da 31. Yayın Dönemi Başladı

Açık Radyo'da 31. Yayın Dönemi Başladı

26 Nisan 2010

Açık Radyo’da 31. Yayın Dönemi başladı. 26 Nisan 2010 günü başlayan yeni yayın dönemi 24 Ekim 2010’da sona erecek. Açık Radyo’nun bu yeni yayın döneminde yayınlanacak yeni programlar, saat ve programcı değişiklikleri kısaca şöyle:

 

31. Yayın Dönemi’nde Açık Radyo’da toplam 205 gönüllü programcı tarafından yapılan 143 değişik program yayınlanacak. Bu yeni yayın döneminde geçen yayın döneminden devam eden programların yanısıra 14 yeni program başlıyor. Daha önceki yayın dönemlerinde yayınlanmış ve bir süre ara veren 4 eski programımız da bu yayın döneminde yeniden başlıyor, biz de aramıza katılan 15 yeni programcımız ve aramıza dönen 12 eski programcımıza da “hoşgeldiniz” diyoruz.

Böylece bu dönem itibariyle, Açık Radyo’da başından beri 969 gönüllü programcı tarafından yapılan 859 değişik program yayınlanmış olacak.

Açık Radyo’nun bu yeni yayın döneminde yayınlanacak yeni programlar, saat ve programcı değişiklikleri kısaca şöyle: 

 

Hafta içi hergün

 

10:00 Don Kişot, Okuma (İki ay süreyle) Yazan: Cervantes, Çeviren: Reşat Nuri Güntekin, Okuyan: Tilbe Saran

 

Pazartesi

 

10:30 Açık Beyin

 

Oğuz Tanrıdağ ve Hakan Gürvit’in hazırlayıp sunduğu programın konuları, nörofelsefe, nöroekonomi, nöropolitika ve nörosanat olacak. İnsan beyniyle ilgili bilinenlerden yola çıkılarak, insanın bireysel ve toplumsal düşünce ve davranışlarını yorumlama, ve bireysel ve toplumsal fenomenlerden yola çıkılarak bunun tersini yapma amaçlı ve içeriğinde son yıllarda gelişme gösteren nörofelsefe, nöroekonomi, nöropolitika, nörosanat bilgilerinin örneklenip tartışıldığı periyodik bir program.

  

15:35 Tunciz Taner ve Osman Gazi Baykal’ın hazırlayıp sunduğu Uçuşan Şeyler, iki yıl aradan sonra tekrar Açık Radyo mikrofonlarında. (Uçuşan Şeyler, Rahmi Öğdül’ün hazırlayıp sunduğu Yolgeçen programı ile 15 günde bir dönüşümlü olarak yayınlanacak.)

 

Salı

 

13:00 Musica Brasileira

 

Jozi Levi’nin hazırlayıp sunduğu programın teması, popüler Brezilya müziği, Bossa Nova ve Brezilya müziği ile jazz sentezi. Çalınan gruplar ve solistlerden örnekler: Caetano Veloso, Marcos Valle, Antonio Carlos Jobim, Vinicius de Moraes, Gilberto Gil, Chico Pinheiro, Elis Regina, Maria Rita, Ivan Lins, Toninho Horta, vs.

 

19:30 Açık Dergi’de yeni köşeler:

 

Ölümünün 30 Yılında Vladimir Vysotsky. St. Petersburg Akademisi oyunculuk bölümü mezunları Ömer Akgüllü ve Maria Merlzyakova Akgüllü, Rus ozan Vladimir Vysotsky’i 30. ölüm yıldönümünde, gün ışığına çıkmamış kayıtlarıyla anlatıyorlar. Program Temmuz sonuna kadar devam edecek.

 

Temmuz ayından sonra, aynı saatlerde Açık Dergi’de Altıdan Sonra Tiyatro ile Çehov 150 Yaşında köşesini dinleyeceğiz.

 

Çehov köşesi sona erince de aynı saatlerde yayın döneminin sonuna kadar devam edecek olan, Enis Batur’un Anlatımıyla Ölümünün 50. Yılında Albert Camus başlayacak.

 

31. Yayın Dönemi’nde Salı geceleri saat 20:00’de yayınlanan Açık Şemsiye ekibine yeni bir programcı katılıyor: Mehmet Yusuf

 

Çarşamba

 

12:00 Funkynoon

 

Hafta içi 12:00 ile 13:00 arasındaki cazımsı müzik kuşağının yeni üyesi Aslı Usta, Funkynoon’da Funk-caz ağırlıklı müzik çalacak.

 

14:30 Konçertino

 

17.ile 19. yy arasındaki dönemleri kapsayan, ağırlıklı olarak konçerto ve oda müziği biçimlerinin, tarih boyunca gelişimi ve ilginç yorumlarının tanıtılacağı programı Cem Erözü hazırlıyor.

 

19:30 Çarşamba günleri 19:30’da Açık Dergi’nin içinde, Besteci Schumann’ın 200. doğum yılı için Ahmet Soysal’ın hazırladığı, Ahmet Soysal  ile Doğumunun 200. Yıldönümünde Robert Schumann’ı dinleyeceğiz.

 

Perşembe

 

11:30  Ama (Dünyaya fotoğrafça bir bakış)

M. Murat Yanık’ın hazırlayıp sunduğu program,  fotoğrafın genelde çevrilip bakılmayan arka yüzüne doğru yirmi beş dakikalık kısa bir yolculuk.  Gerek felsefi, gerek sosyal ve  gerekse toplumsal boyutuyla içinde bulunduğumuz yüzyıla ciddi imzalar atmış, kimi zaman  sanat, kimi zaman  belge, kimi zaman ise sadece hatıra olmuş, fakat her koşulda bir kanıt olmayı başarmış  bu ‘yeni’ sanat’ın icraatları ve düşündürdükleri, yine bu sanat’ın icracıları eşliğinde konuşuluyor. Program iki haftada bir yayınlanacak.

 

13:00 Oyun İçinde Oyun

 

Mehmet Emin Barsbey ve Cem Duran’dan zekâ ve şans oyunları hakkında bir program. Programın amacı, oyunları tanıtmak, ilgili oyunun dünyada ve ülkemizdeki yeri, varsa turnuvaları ve oynamak isteyen kişilerin oyuncular ve uzmanları ile iletişim kurmasına yardımcı olmayı sağlamak, oyunların ilgi çekici yönlerini ve konukların başından geçmiş eğlenceli hikâyeleri dinleyicilerle paylaşmaktır. Her oyun, uzmanlaşmış bir konuk ile birlikte ele alınıyor.

 

13:30 8-Bit

 

Çağrı Akyurt, Anıl Çelik ve Güneş Seymen iki yıl aradan sonra video oyunları ve bunların müzikleri hakkındaki programla tekrar Açık Radyo’da.

 

14:30 Notalarla Sohbet

 

Zerhan Gökpınar’dan açıklamalı ve karşılaştırmalı bir klasik müzik programı. Programda çalınacak eserle ilgili dinleyiciye ön bilgiler veriliyor. Çalınan eserlerin farklı yorumcular tarafından nasıl yorumlandığı ve aralarında nasıl bir yorum farkı olduğu konusu inceleniyor. Belirli aralıklarla da, klasik müzik camiasından sanatçılar bu yorumları canlı yapmak amacıyla konuk ediliyorlar.

 

Cuma  

 

12:00 Caz Türbülans (Cazda serbest dolaşım)

 

Recep Şencan bir dönem aradan sonra yine Açık Radyo’nun öğlen “cazımsı” kuşağında.

 

13:00 Aheng-i Hengâme

 

Alper ve Esra Kaliber’in hazırlayıp sunduğu programda Soul ve Psychedelic-soul, Funk ve Jazz Funk, Latin Funk, Afrobeat, Afrosoul, Mandinka, Ethio-jazz ve tüm bu müziklerin kesişme durakları yer alacak.

 

Hafta arası her gün 17:00 yayınlanan Dünyanın Cazı programına, bir dönem aradan sonra, eski programcımız Harun İzer tekrar katılıyor. Harun İzer, Cuma günleri mikrofon başında olacak.

 

Cumartesi

 

09:00 Sörf Çantası

 

Çiğdem Öztabak’tan sörf kültürü ve müzikleri üzerine bir program. Programın konusu sörf (dalga sörfü) kültürü,kısa sörf haberleri ve sörf müzikleri... Müzik türleri olarak sörf pop ve surf rock ve surf punk’ı sayabiliriz.

 

Sörf, Hawaii Polinezya adalarında başlayan yolculuğundan, 60'larda California'da hippi, özgürlük ve dalgalar üzerine kurulu gençliğin kendini yeniden bulduğu bir akım.

 

15:00 Ma’nın Tınısı

 

Hakan Ünseven’den Anadolu müziğinin çağdaş yorumları. Geçtiğimiz dönemlerde Pazar sabahları 10:00’da yayınlanan Ma’nın Tınısı bir dönem aradan sonra yeni gün ve saatinde Açık Radyo’da.

 

Pazar

 

19:00 Geçtiğimiz döneme kadar Pazar günleri saat 20:00’de yayınlanan ve  Erdem Tecer’in hazırlayıp sunduğu Ters Yön programı, bu dönem saat 19:00’da

 

 

20:00 Geçtiğimiz dönem Pazar günleri saat 21:00’de yayınlanan ve  Robert Schild’in hazırlayıp sunduğu Kare As programı, bu dönem saat 20:00’de

 

21:00 Punk’art

 

Dağhan Irak’tan Punk müziği ve alt-kültürü üzerine bir program. Punk'Art, Punk'ı bir müzik türü değil bir alt kültür olarak algılayan bir program. Punk, işçi sınıfının çocuklarının 1970'lerin sonunda sürüklendikleri umutsuzluğun bir dışa vurumu olarak doğdu

Her programda dünya işçi sınıfı hareketinin tarihinden bir kesit, ayrıntısıyla aktarılıyor. Cable Street Savaşı, 84-85 İngiltere Madenci Grevi, Paris Komünü, Varşova Getto Ayaklanması, 1977 1 Mayıs'ı gibi.

 

02:00 Karanlığın Çocukları

 

Aylin Ünal’dan vampir müzikleri. Tarihsel akışı içerisinde, klasik müzikten death metal’e kadar uzanan bir çerçevede, vampir müzikleri. Müzik ve vampirler arasındaki bağlantı. Vampirlerin birer metafor olarak müzik eserleri içindeki yerleri. Eserlere, tarihsel ve estetik bir inceleme.