Açık Dergi'de 65. Cannes Film Festivali'nden İzlenimler

s3_url_text: 
http://ia800303.us.archive.org/33/items/Ararsiv21052012_ugurHukumBolum4/UgurHukum4.Blm-21-05-2012.mp3

Açık Dergi'de 65. Cannes Film Festivali'nden İzlenimler

22 Mayıs 2012

65. Cannes Film Festivali’nin ilk haftası sona ermişken, 22 Mayıs’da Cannes’da festivali takip eden Uğur Hüküm’e bağlanarak, resmi yarışmada yer alan Alain Resnais, Michael Haneke ve Abbas Kiarostami gibi üç önemli yönetmenin filmleri de de dahil olmak üzere pek çok filmin gösterildiği haftasonu programıyla ilgili izlenimlerini aldık.

 Amour (Love) / Yönetmen: Michael Haneke

Haneke’nin Amour (Love) filmi ve 2007’de “4 Months, 3 Weeks and 2 Days “ le Altın Palmiye’yi kucaklamış olan yönetmen Cristian Mungiu’un son filmi Dupa Dealuri ( Beyond The Hills) şimdilik yarışmanın en güçlü adayları arasında yer alıyor. Haneke’nin Jean –Louis Trintignant ve Emanuelle Riva’nın başrolleri paylaştığı “Amour”u, Hüküm’ün belirttiği üzere  yönetmenin en hümanist ve romantik filmi olarak görülmüş. 90 yaşındaki efsanevi yönetmen Alain Resnais’in son filmi “Vous N’avez Encore Rien Vu” (You Ain’t Seen Nothin’ Yet) ise, tiyatro içinde tiyatro kurgusuyla izleyiciler arasında beğeni toplamışa benziyor.Seçkinin hayal kırıklığı yaratan filmleri ise, Hüküm’ün “sıradan bir Hollywood filmi”olarak tanımladığı John Hillcoat imzalı ‘Lawless’ ve Kiarostami’nin ana konusu aşk olan filmi “Like Someone in Love”.

Resmi yarışma filmleri arasında yer alan, en iyi erkek oyuncu ödülünün güçlü adaylarından Thomas Vinterberg’in “Jagten” (The Hunt) ve Koreli yönetmen Hong Sangsoo’nun Da-Reun Na-Ra-E-Suh (In Another Country) filmlerinin de konuşulduğu bu bölümde, Hüküm “Belirli bir Bakış” seçkisinde gösterilen filmlerden de bahsetti. Ayrıntılı bilgileri söyleşi kaydından bulmak mümkün; fakat bölümün şimdiye kadarki en ilginç filmelrinden birinin,  Katrina kasırgasından 6 ay sonra Louisiana eyaletine yerleşen genç yönetmen Benh Zeitlin’in kasırga felaketini yansıttığı “Beasts Of  The Southern Wild” olduğunu not düşelim.

Dinlemek için:

İndirmek için: mp3, 24.6 Mb.

21 Mayıs tarihinde Açık Radyo’da Açık Degi programında yayınlanmıştır.

Açık Dergi Söyleşileri’nin podcast servisine abone olmak için tıklayın.

Uğur Hüküm'le geçtiğimiz hafta da 65. Cannes Festivali izlenimlerini konuşmuştuk:

Uğur Hüküm'le Açık Dergi'de festivalin ikinci günü olan 18 Mayıs'ta yaptığımız bağlantı

Uğur Hüküm'le Açık Dergi'de festivalin açılış gününde, 17 Mayıs'ta yaptığımız bağlantı