Açık Dergi: Kokular Kitabı

Açık Dergi: Kokular Kitabı

30 Ocak 2015

Kokular Kitabı Vedat Ozan Everest Yayınları / Deneme Dizisi

Nisan 2009 ile Nisan 2012 tarihleri arasında Açık Radyo’da yayınlanan Koku programından yola çıkılarak hazırlanan 4 ciltlik Kokular Kitabı’nın ilk cildi Everest Yayınları tarafından yayımlandı.

 

Kokular Kitabı’nı konuşmak üzere, Koku programının yapımcısı Vedat Ozan Açık Dergi’nin konuğu olarak yeniden Açık Radyo stüdyosundaydı.

 

Koku'nun geçmiş programlarını dinlemek için:

 

“Koku: Kokudan gelen ve kokuya giden şeylerin tartışıldığı bir program”’ın geçmiş bütün bölümlerine ulaşıp yeniden dinleyebileceğiniz podcast kanalına ulaşmak için tıklayın.

 

İndirmek için: mp3, 32.1 Mb.

28 Ocak 2015 tarihinde Açık Radyo’da yayınlanmıştır.

Açık Dergi Söyleşileri’nin podcast servisne ulaşmak için tıklayın.

 

Kokular Kitabı’nın tanıtımından:

Artık gönül rahatlığıyla “burnunuzun dikine” gidebilirsiniz.

Ama sanmayın ki kokular sadece doğruları söyler.

Kandığımız yalanlar için de bir kılavuz aynı zamanda

Kokular Kitabı.

“Koku” denince, Türkiye’de akla ilk gelen isim; Vedat Ozan.

İlk kitabı ve uzun soluklu çalışmasının ilk cildi Kokular Kitabı’nda meselenin hemen her cephesini kuşatıyor: mitoloji, kültürel tarih, kimya, ekonomi-politik, psikoloji, edebiyat, gündelik hayat...

Bu kitabı okuduktan sonra; bir bebeği severken, doğalgaz faturanızı yatırırken, başınızın üzerinden bir güvercin sürüsü geçerken, alışveriş yaparken, ansızın nostaljiye kapıldığınızda, kendinizi karşı cinsi etkilemeye çalışırken yakaladığınızda, hatta asansöre bindiğinizde, artık başka çağrışımlarla

düşünmeye başlayacaksınız.

Kokular Kitabı’nı dönüp dönüp okuyacaksınız;

burnunuzda tütecek...

Ama hepsi bu değil, merak etmeyin! Daha üç cilt sırasını bekliyor: bunun parfümü var, kültürel tarihi var, lezzet boyutu var. Annemizin karnındayken başlayan koku’yla maceramızın ayrıntılı hikâyesi, yine orada başlayan lezzet’le tamamlanacak.

İnsanın gizli pusulası burnun, dolayısıyla koku’nun akla gelen, gelmeyen neredeyse her şeyimize sirayet eden

dünyasına hoşgeldiniz…

“Bir odaya girip o odanın duvarındaki bir resmi veya nesneyi tesadüfen görmemiş olabiliriz ama aynı odadaki kokuyu es geçmemiz, atlamamız imkânsız. Bu, kaçınılmaz bir uyaranla karşı karşıyayız, demek.”

(Kaynak: www.everestyayinlari.com)