Açık Radyo'nun 45. Yayın Dönemi Başladı

Açık Radyo'nun 45. Yayın Dönemi Başladı

24 Nisan 2017

Açık Radyo'nun 24 Nisan 2017 - 22 Ekim 2017 arasında geçerli olacak 45. Yayın Dönemi bugün başladı. Yeni yayın dönemindeki bazı yenilik ve değişiklikler şöyle:

Açık Radyo'nun 45. Yayın Dönemi Yayın Akışı'nı görmek için tıklayın.

45. Yayın Dönemi'nde Açık Radyo’da 211 gönüllü programcı 144 farklı program yapacak. 45. Yayın Dönemi’yle beraber, Açık Radyo’da başından beri 1194 gönüllü programcı tarafından 1063 farklı program yapılmış olacak.

45. Yayın Dönemi'nde 17 yeni program başlıyor ve geçmiş yayın dönemlerinde yayınlanıp da ara verilmiş olan 2 program yeniden başlıyor. Yeni yayın döneminde 18 yeni programcı aramıza katılırken, geçmiş yayın dönemlerinden tanıdığımız 8 programcımız yeniden Açık Radyo’ya dönüyorlar.

Yeni yayın dönemindeki yeni programlar ve değişiklikler şöyle:

Hafta İçi her gün

07.50: İyilik Postası

İyi haberler bülteni

Hazırlayan: Nihan Bora

Birileri hâlâ bizi gülümsetiyor, iyileştiriyor ve geleceğe dair umutlandırıyor. İyilik Postası, hafta içi her sabah, hayalinin peşinden koşan, küçük çabalarla yaşama renk katan insanların ilham veren hikâyelerini anlatıyor. Her sabah güne güzel başlamak için iyi haberleri İyilik Postası'ndan dinleyebilirsiniz. Bu hikâyelerin hepimize iyi geleceğini ve mücadele azmimizi artıracağını düşünüyoruz.

Pazartesi

15:30 Yolgeçen (Yeni programcı)

Hayati ve kitabi patikalarda ayak üstü sohbetler

Uzun süredir “kadrolu konuk” olarak Yolgeçen programına dahil olan Evrim Altuğ, bu yayın döneminde ekibe resmi olarak dahil oluyor.

18:50  Robot Şair Deniz Yılmaz (Açık Dergi'de yeni köşe)

Türkçe yazan ilk “robot-şair” Deniz Yılmaz ilk (ve şu ana kadarki tek) şiir kitabı “Diğerleri Gibi”den seçmeler ve daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış yeni şiirleriyle, Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri (saat 18:50’de) Açık Dergi’de. (Blok Art Space ekibinin katkılarıyla.)

19:30 Yeter ki İste (Açık Dergi'de yeni köşe ve yayın sıklığında değişiklik)

Açık Dergi’nin spor bölümü Efektif Pas bu yayın dönemi iki haftada bir bizlerle oluyor. Zira, artık bir komşusu var: Yeter ki İste.

Ultra maraton koşucuları Elena Polyakova ve Alper Dalkılıç bu dönem aramıza katılıyor – Yeter ki İste’de Efektif Pas’la dönüşümlü olarak sportif yaşama kültürü odaklı söyleşilerle bizlerle oluyorlar. Pazartesi akşamları 19:30’da. (İlk yayın 1 Mayıs’ta)

Ben Bugün Bir Şey Öğrendim (Açık Dergi'de yayın sıklığında değişiklik)

Salı ve Perşembeleri aramızda olmaya devam ediyor.

21.00 Vertigo (Yeni programcı)

Hazırlayanlar: Hilmi Tezgör, Osman Öztürk

Savrulan Şarkılar

Açık Radyo’nun en eski programlarından Vertigo’ya bu yayın dönemi Hilmi Tezgör'ün yanısıra Osman Öztürk dahil oluyor.

24.00 In the Void (Yeni program)

Güncel ve bağımsız sahneden yerel sesler

In The Void, farklı platformlar ve etkinlikler ile güncel ve bağımsız sahneden yerel sesleri, müzik oluşumlarını tanıtmayı ve desteklemeyi amaçlayan bir oluşum. Bu yayın döneminde In the void, bağımsız sesleri Açık Radyo mikrofonlarından kâinata yayıyor.

Salı

14.00 Dünya Mirası Adalar (Yeni program)

Hazırlayanlar: Asu Aksoy, Derya Tolgay ve Alp Orçun

Adalar, yüzyıllarca imparatorluklara başkentlik yapmış, siyasi ve kültürel dönüşümlerin aktörlerini beslemiş dünya şehri İstanbul’un hikâyelerinin hep bir parçası olagelmiş. Krallar, kraliçeler, dini liderler sürgüne buralarda zindanlara atılmış, ardından Osmanlı’dan günümüze  farklı kültürel cemaatlerin zengin bürokratları, iş insanları, Adaları İstanbul’un sayfiye merkezi haline getirmiş, sanatçılar, yazarlar, Adalar’ın renginden, havasından, kokusundan beslenmek için buraları mekân tutmuş. Adalar, muhteşem mimari ve yaşam dokusuyla dünyada eşine az rastlanır bir kültürler havzası olma halini bugüne kadar taşımışlar.

Şanslıyız ki Adalarda İstanbul tarihinin tüm veçhelerinin mekânsal izdüşümlerini hâlâ görebiliyoruz ve barındırdıkları hikâyelerin bazen yaşayan bilgi kaynaklarına erişebiliyoruz. Kendimizi gerçekten müstesna hissetmeliyiz: Adalar’a adımımızı attığımızda İstanbul tarihinin çok da bozulmamış tanığının varlığını hissedebiliyoruz, şaşırıyor ve nedenini çok da bilmeden mutlu oluyoruz. Bu yayın döneminde bizi mutlu eden Dünya Mirası Adalar’ı enine boyuna konuşuyoruz.

14.30 Yeni  (Program içeriğinde bir değişiklik )

Yeni Philip Glass'ın 80. yaşını kutluyor 

Hazırlayan: Hande Akkan

1937’de doğan Amerikalı usta besteci Philip Glass’ın 80’inci yaşını özel bir dizi programla kutluyoruz.

19.30 Dünyayı Okumak (Açık Dergi'de yeni köşe)

Hazırlayanlar: Aytaç Timur ve Akif Pamuk

Yazmaya övgü. Eleştiriye ve eleştirmene kapı. Düşünmeye, düşünceye, üretmeye ve tartışmaya alan açmayı amaçlayan bir kültür programı.

40 Yılda 1 (Açık Dergi'de yeniden köşe)

Hazırlayan: Sedat Nemli

Bu yaz da 1977’den müzikler dinliyoruz. Haziran ayı itibariyle.

Ayrıca bu yayın döneminde Açık Dergi'de Salı akşamları, yayınlanışının 50. yılında Velvet Underground & Nico albümünün parçaları da yer alacak

Çarşamba

14:00 Açık Sofra (Yeni program)

Gıda güvencesi ve güvenliği üzerine sohbetler

Hazırlayanlar: Bülent Şık ve Seçil Türkkan

Gıda hayati bir konudur. Hayata nasıl baktığımız ve nasıl bir gelecekte yaşamak istediğimize ilişkin son derece net tavırlar almayı gerektirir. Açık Radyo’nun “kadrolu konuk”larından Bülent Şık, bu yayın döneminde Seçil Türkkan’la gıda güvencesi ve güvenliği üzerine konuşuyor.

17.00 Dünyanın Cazı (Tekrar program)

Hazırlayan: Atilla Aksoy

Açık Radyo kurucularından, programcı dostumuz Atilla Aksoy’u yakın zaman önce kaybettik. Dünyanın Cazı programının ilk programcısı Aksoy’un 2004 yılında bu çerçevede hazırlayıp sunduğu programları 13 yılın ardından Çarşamba günleri 17.00’de tekrar yayınlıyoruz. 

19.00 Oyun Arası (Açık Dergi'de yeni köşe)

Hazırlayan: Emre Gümüşer

Muhtelif tiyatro müziği örneklerine kulak atıp, oyunlar arası bir yolculuğa çıkıyoruz.

Cuma

11.00 Anlatıdaki Hakikat (Yeni program)

Akademisyenler, sanatçılar, zanaatkârlar ile metinlerarası sohbetler.

Hazırlayan: Ahmet Balad Coşkun

Metinlerarası mesafenin anlaşılması için program yapımcısı tarafından belirlenmiş kavramlarla birçok bilgi alanının buluşmasını sağlamayı amaçlayan Anlatıdaki Hakikat, akademisyenleri, yazarları, sinemacıları, şairleri, ressamları, başka yaratıcıları konuk ediyor ve bazı temel kavramlar üzerinde sohbet ediyor... Örneğin; resimde "yakın"ı tartışmak gibi.

13.00 Sanat Uzun, İlham Sonsuz (Yeniden program)

Sanat üzerine psikolojik sohbetler

Hazırlayanlar: Şenol Ayla ve Timuçin Oral

Sanat ve psikoloji odaklı programımızda, insan neden sanat yapar, sanat biz izleyenlere neler hissettirir, sanatçının yaratı sürecindeki psikolojisi ve psikopatolojisi gibi konular üzerinde konuşuyoruz. Bu arada Shakespeare’den Frida Kahlo’ya, Tezer Özlü’den Art Brut’e ilgimizi çeken ve sizlerin de ilginizi çekeceğini umduğumuz konulara değiniyoruz.

14.00 Zaman İçinde Aşk (Yeniden program)

19. yüzyıldan bugüne aşk ve halleri

Hazırlayanlar: Ayşe Köse Badur ve Selim Badur

“Zaman geçer, aşk değişmez...19. yüzyıldan günümüze, siyasi ve toplumsal çalkantılar arasında aşk ve halleri” şiarıyla yola çıkan programda; aşkın edebiyatta, sanatta, siyasette ve gündelik hayattaki yansımaları inceleniyor.

Cumartesi

16.00 Babil’den Sonra (Yeni program)

Rüzgâra bırakılmış sesler

Hazırlayan: Ercüment Gürçay

Her dilden vokal ve akustik çalgı ağırlıklı müziklerin çalındığı programda, özellikle dünya sokaklarında çalınan müziklerin radyoya taşınması hedefleniyor. Barış, kardeşlik, aşk şarkıları, doğa hakları, iklim, ekoloji, yeşil düşünce vs. gibi konulara göndermeler yapan şarkılar ve şiirler programda yer alıyor.

Pazar

09.00 Gezgin’in Şarkısı (Yeni program)

Rönesans’tan Barok Dönem'e yaratıcı dehanın keşfi

Hazırlayan: İlknur Akman Erk

Rönesans’tan Barok Dönem’e uzanan uzun, çok yaratıcı ve verimli bir çağın bestecilerini, eserleriyle birlikte tanıtmayı amaçlayan bir program bu dönem Açık Radyo’da yayında.

16.00 Perdede Notalar (Yeni program)

Yönetmen - Müzisyen Birliktelikleri

Hazırlayanlar: Emre Karacaoğlu, Yavuz Angınbaş ve Hikmet Temel Akarsu

Sinema - müzik ekseni üzerine gezinen program Emre Karacaoğlu, Yavuz Angınbaş ve Hikmet Temel Akarsu'nun on senedir süregelen bir ortaklaşa çalışmasının ürünü. Bu üçlü, kariyerlerinin uzun ve önemli bir kısmında koalisyon yürütmüş yönetmen-bestekâr birliklerini, filmlerden müzikler ve pasajlar alıntılayarak inceliyor.

Pazar

17.00 Modernin Sesi (Tekrar program)

Hazırlayan: Aykut Köksal

20. yüzyılın yazgısını tayin eden Devrim, bir bestecinin de yaşamını belirledi. Onu kimi kez kahraman ilan etti, kimi kez vatan haini. Besteci ise yalnızca müziğin peşinden gitti. Adı Dimitri Şostakoviç'ti... Açık Radyo'da, Devrim'in yüzüncü yıldönümünde, Şostakoviç dizisi yeniden Modernin Sesi'nde... 

23.00 Jirayr’ın Walkman’i (Yeni program)

Bilindik Ermeni müziğinin öbür türlüsü

Hazırlayan: Saro Usta ve Vartan Estukyan

Bildiğimiz Ermeni müziğinin dışında kalan Ermeni müzisyenlere, müziklere yeni üretimlere yer verilen bir program.

Açık Radyo'nun 45. Yayın Dönemi Yayın Akışı'nı görmek için tıklayın.

***

45. Yayın Döneminde yayınına ara veren programlarımız (Alfabetik sırayla)

Akademya

Balonla 25 Hafta

Bi’ Şarkım Var

Cem Çetin’le Spor

Cuma Adlı Adamlar

Doğumunun 100. Yılında Moondog

Edebiyatta Mimarlık

Harita Method Defteri

Hemen şimdi

İtalik

Kentin Tozu

Kültür Yönetimi

Radijojo

Rock On Rock

Tanburi-i Şehir

Türkiye Sinema Sözlüğü

45. Yayın Dönemi'nde programlarına ara veren programcılarımıza teşekkür ederiz. (Alfabetik sırayla)

Cem Çetin

Cemal Ünlü

Cemil Topuzlu

Cihan Uzunçarşılı Baysal

Ersu Pekin

Gökhan Aslan

Halil Turhanlı

Kansu Şarman

Mesut Varlık

Oğulcan Bakiler

Ömer Şahin

Sabahat Özay

Sevengül Sönmez

Zeki Coşkun

45. Yayın Dönemi program jingle'larında bize sesini verenler (Alfabetik Sırayla)

Deniz Koloğlu, Eraslan Sağlam, Mesut Özkeçeci, Tolga Korkut ve Tuğba Sağlam

Teknik Ekip

Ömer Şahin, Barış Demirel, Selahattin Çolak,Feryal Kabil ve Robılınd Tayar