Bilim Kazanı: Popüler Bilimin Esnaf Lokantası

Açık Radyo Kitapları
-
Aa
+
a
a
a

Alp Sipahigil, Aysu Uygur, İlker Öztop

Bilim ve Gelecek

 

Üç genç bilim insanı, Aysu Uygur, İlker Öztop ve Alp Sipahigil, önemli bir bölümü Açık Radyo'da yayınlanan haftalık programlarını kitaba dönüştürüp yayımladılar. Bu, adından da kolaylıkla anlaşılabileceği gibi, biz sıradan insanların da kolaylıkla anlayabileceği bir popüler bilim kitabı.

Neden şişmanlarız? Işın kılıcı nasıl çalışır? Motivasyonun ya da motivasyon eksikliğinin ardındaki biyolojik sebepler nelerdir? Peki canlılar neden milyonlarca yıldır seks yapıyor, hatta dişi ve erkek niçin var?

Elinizdeki kitabın her bölümünde, biz de kendimize birbirinden farklı ve iştah açıcı bu soruları sorduk; sizler için araştırıp, biraz baharatlayarak, servise hazır hale getirdik!

Genetik, Viroloji ve Fizik bölümlerinde doktoramızı yaptığımız Harvard Üniversitesi'nin kafeteryasından sizlere sesleniyoruz. Macerasına 2013'te çevrimiçi cepyayını olarak başlayan, 2014'te Açık Radyo'da haftalık programa dönüşen, şimdi de kitaplaşan Bilim Kazanı'nda amacımız bilim camiasının Robin Hood'ları olmak, bilgiyi akademinin fildişi kulesinden alıp halka sunmak. Bilim Kazan, Biz Kepçe. Kepçeler fora!