Umudun davası*

-
Aa
+
a
a
a
Fotoğraf: Ana Brigida / AP

27 Eylül'de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (iklim krizi söz konusu olduğunda) insanlık tarihinin en etkileyici davalarından biri görülmeye başlanacak. Yaşları 11 ila 24 arasında değişen Portekizli iklim aktivistleri, 32 Avrupa ülkesine karşı dava açtı. Gerekçeleri ise, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bu ülkelerin iklim krizinin ciddiyetini görmezden gelerek insan haklarına aykırı hareket etmesi.

Taşın altına elini koyup sorumluluk alanların yine çocuklar ve gençler olmasını (üstelik gezegenin geleceğini faciaya sürükleyenlerin asıl sorumluluk sahipleri olmasına rağmen) utançla izliyor, ancak artık şaşırmıyoruz.

Açık Yeşil’de Ömer Madra ve Ümit Şahin, dünyanın iklim gündeminin yanı sıra Portekizli iklim aktivistlerinin bu son derece etkileyici hamlesini değerlendirdiAçık Gazete’de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin eski yargıcı Rıza Türmen’le söz konusu davayı detaylarıyla konuştukİklim Kuşağı Konuşuyor'da ise Atlas Sarrafoğlu, avukat Deniz Bayram’la dava sürecini inceledi.

Web sitesinden…

  • Ekonomi Politik'te Ali Bilge'nin gündeminde Antalya Film Festivali kapsamında yaşanan skandal vardı. Bu gündemin ardından Bilge, Cumhuriyet Halk Partisi’nin tarihini aktarmaya devam etti.
     
  • İklim İçin'de Ömer Madra ve Özdeş Özbay, gittikçe vahimleşen küresel iklim kriziyle ilgili dünyadaki ve ülkemizdeki son gelişmeleri paylaştı.
     
  • Açık Dergi’de festival direktörü Banu Tunçağ ile izleyicisini altıncı yılında fotoğrafın yanı sıra farklı disiplinlerin de dahil olduğu kapsamlı programıyla İstanbul'un farklı rotalarında ağırlamaya hazırlanan 212 Photography Istanbul’u konuştuk.
     
  • Burcu Biçer'le Spor Gündemi'nde, Burcu Biçer A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın 2023 senesi içerisinde yaşadığı başarıları dile getirirken, aynı zamanda 14 Ekim tarihinde başlayacak Voleybol Sultanlar Ligi hakkında da bilgi verdi.

Öte yandan

Açık Gazete ekibinin gündem odaklı önerdiği makale ve analizlere ulaşmak için Açık Radyo’nun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Haftanın karikatürü

Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Dave Granlund'ın çizimi haftanın karikatürü seçildi.

Haftanın Kitabı

Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, Colm Tóibín'in yapıtlarında insan ilişkilerinin inceliklerine ve psikolojik derinliklere ışık tutmasıyla bilinen yazar Henry James’in kişiliğinin ayrıntılarına, yalnızlığına, arzularına ve umutlarına yakından baktığımız Üstad romanı üzerine konuştu.

Haftanın sözü

"Hiçbirimizin suçu yoktu. Bu nasıl bir adalet anlayabilmiş değilim. Ben burada canlarımı bıraktım çıkıyorum.” — Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 8 sanıklı Gezi Parkı davasında, Osman Kavala'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis ile Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater’e verilen 18'er yıl hapis cezalarını onadı. Hakan Altınay, Yiğit Ekmekçi ve Mücella Yapıcı ise tahliye edildi. Yapıcı, tahliye sonrası bu açıklamayı yaptı. (Artı Gerçek)

* Hükûmetlerin yüzlerce avukattan oluşan hukuk ekipleriyle karşı karşıya kalacakları dava için Portekizli iklim aktivistleri “Bu davayı kazanmak umudun olduğu anlamına gelecek” diyorlar.

Açık Radyo podcast