İngiltere’de İklim İsyanı: İlk Adım Atıldı

İngiltere’de İklim İsyanı: İlk Adım Atıldı

13 Kasım 2018
Fotoğraf: Twitter/@damiengayle

Geçen haftadan beri ön haberlerini vermeye çalıştığımız barışçı iklim eylemleri haftası Pazartesi günü, Britanya’da Enerji Bakanlığı binası önünde sıkı bir protesto hareketi ile başladı. 

Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Geçen haftadan beri ön haberlerini vermeye çalıştığımız barışçı iklim eylemleri haftası Pazartesi günü, Britanya’da Enerji Bakanlığı binası önünde sıkı bir protesto hareketi ile başladı. Kendilerini Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) ve Christian Climate Action (Hıristiyan İklim Eylemi) diye adlandıran iki hareketi temsil eden aktivistler, birlikte organize eylemdeydiler. Anacaddede trafiği de tıkadılar. Toplamda 22 kişi gözaltına alındı.

Bir protestocu, tam adıyla Ticaret, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanlığı (BEIS) binasının Westminster daki döner giriş kapısının üstüne tırmanarak silinebilir spray boya ile “frack off” (“çatla patla”) sloganını yazarken, bir diğeri Victoria Caddesine bakan pencerelere kırmızı silinebilir boya ile “Yokoluş” (RX) amblemini çiziyordu. 

Gün boyunca protestocuların bir kısmı  – kartla girilen – personel giriş kapılarına ellerini süper zamkla yapıştırarak girişi engellerken, bir diğer bölümü de Victoria caddesinde yerlere yatmak suretiyle batı yakası trafiğini engellemekteydi.

Başka bir giriş kapısının önünde Hıristiyan İklim Eylemi militanlarının lobi/giriş katına girmiş ve kendilerini bina armatürlerine zincirlemiş oldukları pencerelerden görülebiliyordu. 

Bu, tüm hafta boyunca devam edecek olan ve Cumartesi günü yoğun bir kitlesel sivil itaatsizlik eylemiyle taçlanması planlanan eylemler dizisinin ilkiydi. 

Eylemler, Birleşik Krallık hükümetinin kaya çatlatma (fracking) yöntemiyle gaz çıkaran şirketlere – 7 yıllık bir yasaklamadan sonra aniden ve yeniden –  izin vermesini protesto etmeyi hedef alıyor.Daha genel olarak da, hükümetin “iklim acil durumu ve  ekoloji krizi konusunda suç teşkil eden ataleti”ne karşı çıkıyor. Ana amaç, toplumu iklim değişikliği konusunda harekete geçirmek.

Kapıya elini zamkla yapıştırmış 48 yaşındaki Bell Selkie, iklim değişikliğinin artık görmezden gelinemeyecek hale geldiğini belirtiyordu: “Ekim’de Hükümetlerarası İklim Değişikliği Kurulu bize 6 yıl ile 12 yıl arasında mühlet biçti. Üstelik bunun ılımlı bir dille yazılmış bir rapor olduğu da biliniyor. Eğer şu anda savaş seferberliği gibi bir uğraşla buna karşılık vermezsek, ayvayı yemişiz demektir – hem de hepimiz!” diyor. Ve ekliyor: “Kalbim kırık, mutlaka birşeyler yapmam lazım. Bütün hayatımı askıya aldım.”

Yeleğinde kocaman okunaklı harflerle “Vicdani Korumacı” yazan bir başka eylemci de “vicdani reddini” şöyle izah ediyor: “Benim bir vicdanım var ve daha önce hiç böyle birşey yapmadım ben; ama birşey yapmamız lazım. Çevreyi korumamız lazım. Çünkü bunu yapmazsak, tüm öteki sorunlar, varolan tüm öteki davalar, hepsi anlamsız kalır. Bundan başka herşey anlamsız.”

Lancashire’de Preston New Road’daki yeni kayagazı alanındaki protesto alanından taze gelen eylemci Becky Daniels da tastamam aynı noktayı vurguluyor: “Şimdi eyleme geçmezsek, yokoluşla yüzyüze geleceğiz. En azından, bildiğimiz haliyle toplumun çökmesine tanık olacağız. İklim adaletsizliğinin etkileri dünyanın her herinde hissedilecek. Yalvarıyoruz bizimle dayanışma halinde başkaldırın ve bizimle birlikte iklim OHALi ilan edin.”

(https://www.commondreams.org/news/2018/11/12/political-system-failing-us-british-energy-dept-blockaded-protest-climate-inaction; https://www.theguardian.com/environment/2018/nov/12/climate-activists-glue-hands-to-uk-government-building-in-new-protest

***

Evet ey okur, Batı Cephesi’nde yeni birşey var. Kesin!

 

Vakanüvis ÖM

 
Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
The Beatles
Birthday
Timmy Thomas
Why Can't We Live Together