Greta Açık Radyo'da: Varoluşsal bir krizle karşı karşıyayız, bir şeyler yapmak zorundayım

Açık Gazete
-
Aa
+
a
a
a

Polonya'nın Katowice kentinde yapılan İklim Zirvesinde BM Genel Sekreteri ve dünya liderlerine seslenen 15 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg, Açık Radyo'dan Ümit Şahin'e konuştu.

Fotoğraf: Açık Radyo

5.12.2018, Katowice @COP24

Benim adım Ümit Şahin, Türkiye’den, İstanbul’dan. Eylemini başlangıcından bu yana Açık Radyo’da takip ediyoruz. Bu mülakatı yaptığımız için çok mutluyuz. Bize bu okul grevi eylemine neden başladığını anlatabilir misin? Ana mesajın neydi?

Evet, bu eyleme başladım, çünkü kimse hiçbir şey yapmıyordu. Hiçbir şey olmuyordu. Varoluşsal bir krizle karşı karşıyayız, ama hiçbir şey olmuyor, bu nedenle ben bir şeyler yapmak zorundayım. Yapabileceğim şey neyse onu yapmak benim ahlaki sorumluluğum. Büyüdüğüm zaman geriye bakıp harekete geçmedim demek istemiyorum.

Toplumda ve diğer insanlar arasında farkındalığın artmasını sağladığına inanıyor musun? Mesela Avustralya’da da benzer eylemler başladı. Eyleminin etkisi hakkında ne düşünüyorsun?

Sanırım en azından birazcık bir etkisi oldu, yani umarım olmuştur, ama çok da bir şey değişmiş değil. Belki şimdi bu konu hakkında biraz daha fazla konuşmaya başladık ve insanlar durumun aciliyetini fark etmeye başladılar.

Burada, COP24’ta gerçekten bir şeyler yapıldığını düşünüyor musun? Sence Birleşmiş Milletler ve bütün bu politikacılar ve bilimciler tarafından yapılanlar iklim değişikliğinin çözümüne yeterince hizmet ediyor mu?

Yani, açıkçası yeterince bir şeyler yapmadıkları ortada, çünkü emisyonlar yükseliyor. Oysa bu konferans çok faydalı olabilirdi. Ama şimdi göründüğü kadarıyla bir şeyin başarıldığını düşünmüyorum. Sorunun çözümüne yaraması için büyük bir şeylerin yapılması lazım.

Sonuçta buraya gelerek bu konferanstan beklentin nedir? Bu gidişatı değiştirmek için ne yapmalıyız?

Krizi kriz olarak ele almakla başlamak ve durumun acil olduğunu fark etmek zorundayız.

Son olarak, Türkiye’deki gençlere mesajın nedir, zira Türkiye’de çok sayıda genç iklim aktivisti var. Onlara ne mesaj göndermek isterdin?

Şu anda neler olduğunu anlamaya ihtiyacımız var. Bizden yaşlı kuşakları yarattıkları ve bizim de içinde yaşamamızı bekledikleri bu keşmekeşten sorumlu tutmamız gerekiyor. Ve sesimizin duyulur olmasını sağlamamız ve değişim sağlamaya çalışmamız gerekiyor. Çünkü tehlikede olan bizim geleceğimiz.

Çok teşekkürler, Greta, teşekkür ederiz.

Söyleşinin İngilizce orijinali:

My name is Ümit Şahin, I am from Istanbul, Turkey, and we are following your action from the beginning at Açık Radyo. We are very happy that we do this interview with you. Can you tell us why did you start this school strike action and what was your main message?

Yes, I started it because no one is doing anything. Nothing is happening. We are facing an existential threat, but nothing is happening, so I have to do something. It is my moral duty to do what I can. When I grow older, I don’t want to get back and say I didn’t act.

Do you think that it really raised an awareness among your society and also other people like they started a similar action in Australia? What do you think about the impact of your action?

I think it has at least a bit impact, I hope it had, but not so much has changed. Maybe we are talking about it little bit more now than before and people slowly started to realize the emergency.

Do you think something is really happening here in COP 24? Do you think what is being done by United Nations and all these politicians and scientist are enough addressing climate change?

I mean, obviously they are not doing enough because emissions are increasing. But this conference could be very useful. But as it looks now, I don’t think we achieve. Something big needs to happen to address this.

So, what is your expectation from this conference, by coming here? What should we do to change this course?

We should start treating the crisis as a crisis and realize that the situation is emergent.

Last but not least, what is your message to the young people in Turkey, because in Turkey there is a lot of young climate activist. What would be your main message to them?

We need to understand what is happening right now and we need to hold the older generations accountable for this mess they created and expect us to live with. And we need to make our voices heard and try to change. Because our future is at stake.

Thank you very much Greta, thank you.