Açık Gazete:10 Ağustos 2018

Açık Gazete:10 Ağustos 2018

10 Ağustos 2018

İnsancıl Hukuk Tarihinde Yeni Bir Sayfa: 50 Ölü Çocuk

10 Ağustos 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Günün tek olay üzerinden mikrokozmik özetidir: 

ABD silah ve istihbaratı, Britanya pilotluk eğitimi ile maddi-manevi donanmış ve eğitilmiş Müslüman Suudi Arabistan ordusu, müslüman BAE ile ittifak yaparak, 2015’ten beri feci bir saldırı savaşı yürüttüğü, binlerce insanın ölümüne onbinlercesinin yaralanıp sakat kalmasına, ayrıca halk kitlelerinde açlık, kıtlık ve kolera salgınına yol açtığı Müslüman Yemen’in kuzeyinde korkunç kanlı bir bombardımanla dün yeniden gündeme geldi. Bir pazar yerinden geçen okul otobüsü, içindeki canlılarla berhava edildi, hepsi 15 yaşın, bir kısmı 5 yaşın altında sayısız çocuk öldü, toplam ölü sayısının en az 50, aralarında öğretmenlerin de bulunduğu en az 77 yaralı bulunduğu, isyancı Husilere ait El Mesira TV’de belirtildi, ayrıca uluslararası Kızılhaç yardım örgütü de bu bilgiyi doğruladı: Onlarca ölü ve yaralı olduğunu resmî twitter hesabından bildirdi.

Bakılması ve seyredilmesi büyük metanet isteyen fotoğraflar ve videolar eşliğinde Sputnik haber ajansı ve Reuters fotoğraf ajansı tarafından haber yapılan olayın hemen ardından saldırıyı düzenler tarafından dünyaya yapılan yazılı açıklama ise her türlü takdirin üzerinde bir “kıymet-i harbiye” taşıyacak, insanlık tarihinde mümtaz ve unutulmaz bir yer tutacaktı.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'nın haberine göre, Suudi silahlı güçler sözcüsü Albay Turki el-Maliki yazılı bir açıklama yaptı ve açıklamasında “Sada ilinin hedef alınması, meşru bir askeri eylemdir” ifadesini kullanarak dünyaya ve insanlığa kısaca, ama özlü bir uluslararası hukuk dersi verdi. Maliki, Suudi eyleminde daha önce Suudi sivillere saldırı planlayan ve bu saldırıyı uygulayan birtakım unsurların hedef alındığını belirtti.

Albay, insanlık, hukuk, vicdan, mantık ve adalet kavramlarının hepsinde birden devrimci bir dönüşüm gerçekleştiriyordu aslında. Okul otobüsünde seyahat eden küçük çocukları ve onları gözeten öğretmenlerini pazar yerinin ortasında kendi okul otobüslerinde paramparça eden bu eylemin, “uluslararası insancıl hukuka ve teamüllere uygun” olduğunu net bir dille yazmıştı!

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201808091034683157-suudi-abd-ucak-yemen-cocuklari-tasiyan-otobus-saldiri/

Ayrıca bkz.: Açık Radyo, Günün Sözü: 10 Ağustos 2018

Vakanüvisiniz hakir de der ki: “Başka sözümüz yok sayın okur, tanık senindir.”

Vakanüvis ÖM