Açık Gazete: 7 Mayıs 2018

Açık Gazete: 7 Mayıs 2018

07 Mayıs 2018

4 Günde Birkaç Manşet ve Haber: Medya, Basın Özgürlüğü, Seçim, Barış, Şiddet, Doğa...

07 Mayıs 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Türkiye Cumhuriyeti’nin en eski gazetesi Cumhuriyet’in 94.yıldönümünde, son 4 günün olaylarını gene onun sayfalarından seçtiğimiz birkaç manşet ve başlıkla vermeyi deneyelim

 4 Mayıs 2018 Cuma:

“İşte bu Bizim Hikâyemiz”: Üç Mayıs Basın Özgürlüğü Günü’nde Türkiye’de 150’den fazla gazeteci tutuklu:

“Basın Hapishanesi : Avrupa Parlamentosu Türkiye’de ifade özgürlüğü özel oturumu yaptı”

“Kapsayıcı Kampanya: Cezaevinde bulunan HDP Adayı Demirtaş için Avukatlar YSK’ye ‘serbest bırakın’ başvurusu yapacak. Demirtaş, kKampanyasında tüm Türkiye’ye Hitap Edecek.”

“Cerrahpaşa Nöbette: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde öğrenciler, öğretim üyeleri, asistanlar, doktorlar, hastalar bölünmeye karşı nöbete başladı”

“BM’den Savaş Uyarısı: ABD’nin İranla nükleer anlaşmadan çekilmemesi yönünde ikna çabalarına BM Genel Sekreteri de katıldı. Uzlaşının korunmaması halinde savaş riski...”

5 Mayıs 2018 Cumartesi:

“İnce Rüzgârı: CHP, Cumhurbaşkanı Adayını Güçlü Bir Çıkışla İlan Etti.”

“Dünya Birleşiyor: TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Raşit Tükel ... 2010-2015 yılları arasında Avrupa’daki 92 Üniversite’nin birleştirildiğine dikkat çekti.”

 “En Büyük Açık Hava Hapishanesi: Gazze’de dün de İsrail karşıtı protestolar vardı. İsrail güçleri Filistinli eylemcilere gerçek mermi ve gözyaşartıcı gazla müdahale etti. En az 350 kişi yaralandı.”

Cezaevinde Üniversite: Tutuklu Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Silivri’de aileleriyle görüştü: ‘Barış için bedel öderiz.’”

“Ege’nin Kalbi Alarm Veriyor: Çevresinde tarım yapılan Büyük Menderes nehri, evsel ve endüstriyel atıklar nedreniyle kırmızı akıyor... Kurtarma kampanyası başlatıldı.”

6 Mayıs 2018 Pazar:

“Demirtaş’a Gidecek: Muharrem İnce, adil bir seçim mesajı için Edirne Cezaevi’nde HDP adayını ziyaret edecek.”

“Faşizmi Yeneceğiz: Demirtaş, tüm baskılara rağmen 24 Haziran’dan zafer bekliyor.”

“Dokuz Yıl Sonra Seçim: Bir yanda Suriye krizi, diğer yanda Riyad-Tahran mücadelesi ve İsrail arasında sıkışan Lübnan’da gözler Hariri-Hizbullah çekişmesinde.”

“10 Dakikalık Felaket: Ankara Mamak’ta sel suları dere yatağı olan caddedeki her şeyi önüne katıp sürükledi.”

7 Mayıs 2018 Pazartesi:

“İntihar Dosyası Soylu’ya Uzandı: Silivri Emniyet Müdürü’nün intiharında bakan da soruşturuluyor... Usulsüz serbest bırakma... ‘Dosyayı Kapat’ baskısı yapıldı.”

“Siyasette tehlikeli Kutuplaşma: İYİ Parti’ye silahlı saldırı: Beş Yaralı... Saldırıda dördü bıçakla, biri silahla 5 kişi yaralandı.”

“Çelişkili Vaatler: Erdoğan dün seçim manifestosunu büyük, ancak ‘heyecanını beğenmediği’ bir kalabalığa açıkladı. Vaatler arasında ... demokrasi ve özgürlüklerin kuvvetlendirilmesi de yer aldı.”

“Ruhani Yine Uyardı: İran lideri, ABD’ye [nükleer] anlaşmadan çekilirseniz ‘tarihi bir pişmanlık yaşarsınız’ sözleriyle yüklendi.”

“Hindistan’da Vahşet: Her saatte bir kadının taciz veya tecavüze uğradığığ Hindistan’da yaşanan son çocuk cinayeti, ülke çapında infial yarattı.”

“Yoğun Yağış Teslim Aldı: Sağanak Erzurum, Kars, Yozgat, Eskişehir ve Ardahan’da sele neden oldu. Şanlıurfa’da 13 yaşında bir çocuk sel sularına kapılarak yaşamını yitirdi.”

Vakanüvis ÖM

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Gustavo Santaolalla
De Ushuaia a la Quiaca
The Worst That Could Happen
Brooklyn Bridge
Abba
Arrival - Fernando