Açık Gazete: 30 Kasım 2017

Açık Gazete: 30 Kasım 2017

30 Kasım 2017

Bugün Açık Gazete'nin girişinde, sınıfsal sorunlara değindik: ABD'de ve dünyanın geri kalanında %1 zengini büsbütün zenginleştiren, geri kalanı da büsbütün yoksullaştıran yasal düzenleme girişimlerini, küresel ısınmanın büsbütün yoksullaştırdığı çiftçilerin küçük kızlarını evermek zorunda kalmasıyla yeni bir "çocuk - gelin kuşağı" yaratıldığını, Brezilya'da yağmur ormanlarının kâr amacıyla kesilip yakılması dolayısıyla, yağmur ormanının yanıbaşındaki devasa Sao Paulo kentinin yağmur(su)suz kaldığını, iklim değişikliğinin fena "ısırdığı" küresel ekonomi dolayısıyla Avustralya maliye otoritesinin bankaları, sigortacıları vb yeni düzenlemeler yapmaları konusunda uyardığını konuştuk.
 

30 Kasım 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Girişte, sınıfsal sorunlara değindik: ABD'de ve dünyanın geri kalanında %1 zengini büsbütün zenginleştiren, geri kalanı da büsbütün yoksullaştıran yasal düzenleme girişimlerini, küresel ısınmanın büsbütün yoksullaştırdığı çiftçilerin küçük kızlarını evermek zorunda kalmasıyla yeni bir "çocuk - gelin kuşağı" yaratıldığını, Brezilya'da yağmur ormanlarının kâr amacıyla kesilip yakılması dolayısıyla, yağmur ormanının yanıbaşındaki devasa Sao Paulo kentinin yağmur(su)suz kaldığını, iklim değişikliğinin fena "ısırdığı" küresel ekonomi dolayısıyla Avustralya maliye otoritesinin bankaları, sigortacıları vb yeni düzenlemeler yapmaları konusunda uyardığını konuştuk.

Saatin geri kalanında 2 ana konu, bunlarla bağlantılı 2 de baba soru vardı:

Konu 1: Zarrab/Sarraf davası: Eski sanık/yeni tanık Reza Zarrab/Rıza Sarraf, eski AB Bakanı Egemen Bağış'ın Aktif Bank'ta hesap açmasına yardımcı olduğunu, eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan kendisini geri çevirince dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a 45 - 50 milyon avro, 7 milyon dolar ve 2,5 milyon Türk Lirası rüşvet verdiğini, Çağlayan'ın da İran ile ticaretten yarı yarıya kâr paylaşımı istediğini söyledi.

Konu 2: "Man Adası" belgeleri: Ana muhalefet Partisi CHP lideri, TBMM çatısı altında kürsüden gösterdiği belgelerde, bunların Cumhurbaşkanı'nın birinci dereceden akrabalarının ve yakınları tarafından "vergi cenneti" Man Adası'nda bir şirkete 2011 sonu ile 2012 başı arasında 20 gün içinde 15 milyon dolara yakın bir meblağın transfer edildiğini iddia etti. Bu dekontların ve swift denen takip belgelerinin araştırılması yolunda HDP önergesi TBMM'de AKP oyları ile reddedildi. CHP de belgelerin araştırılması için TBMM'ye önerge verdi, sonuç belirsiz.

Soru 1: Zarrab/Sarraf'ın mahkemedeki ifadesinde söyledikleri gerçek mi, yalan mı?

Soru 2: Kılıçdaroğlu'nun TBMM'de kürsüde gösterdiği belgeler gerçek mi, sahte mi?

"Bildiğimiz Ekonominin Sonu"nda Bengi Akbulut Kanada'da Montreal'de Concordia üniversitesi öğrenci kooperatiflerinin kuruluş, işleyiş ve sosyal ve siyasal etkileri ile ilgili bilgileri paylaşmaya devam etti.

Son yarım saatte İstanbul Aydın Haber Ajansı haber atölyesinin yönetmeni, haber koordinatörü ve muhabirleri ile röportaj dalının önemi, ve Paşabahçe gemisi röportaj ve kampanyası ile ilgili konuştuk.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Los Kjarkas
Saya Cochabamba
The Cure
The End of the World
George Harrison
What is Lİfe