Açık Gazete: 28 Aralık 2018

Açık Gazete: 28 Aralık 2018

28 Aralık 2017
28 Aralık 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Çarpıcı hava haberleri ile başladık: ABD'de Minnesota'da - 37 derecelik rekor soğuk, Pennsylvania'da 4 günde 1 buçuk metreden yüksek kar seviyesi rekoru, Florida'da dünyanın 3. büyük mercan resifinin yarısının "kaybolması". Sebep: insan kaynaklı iklim değişikliği. Beyaz Ev'in bahçesinde bulunan ve 39 Başkan "eskiten" 200 yıllık görkemli manolya ağacına kesilme fermanı First Lady Melania Trump'tan. Sebep: Başkanlık helikopteri havalandığında ağacın önünde duran gazetecileri ve ziyaretçileri tehlikeye sokması"; yani:Güvenlik! ABD Çevre "Bakanlığı" EPA başkanı Pruitt'in yeni çevrecilik tanımı: "Gerçek çevrecilik, doğal kaynakları (yani kömür, petrol ve gazı) dibine kadar kullanmaktır."

Çarpıcı eşitsizlik haberleri ile devam ettik: Bloomberg Endeksinin yıl sonu değerlendirmesine göre, yeryüzünün en zengin 500 kişisi, 2017'de 1 trilyon (yani bin milyar) dolar zenginleşti. Dünya erişkin nüfusunun yüzde 0.07'sini oluşturan bu zenginler, yeryüzünün toplam servetinin % 46'sını kontrol ediyorlar artık.

Çarpıcı çocuk haberleri okuduk: BM Çocuklara Yardım Fonu (Unicef), 2017'nin çatışma bölgelerindeki çocuklar için 'kabus yıl' olduğunu, çocuklara yönelik saldırılarınsa 'şok edici' bir seviyeye ulaştığını, savaş ve çatışmaların ortasındaki çocukların giderek daha fazla "savaş silahı" olarak kullanılmaya başlandığını açıkladı.

Çarpıcı KHK açıklamaları okuduk: Cumhurbaşkanı, KHK 696'nın dilinde muğlaklık olmadığını söyledi, Başbakan da dilinde filan sorun olmadığını, bir düzeltme yapılmayacağını söyledi, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı küçük değişiklik yapılabileceğini söyledi, Baro Başkanları olağanüstü toplandı 696 sayılı KHK'nın derhal geri çekilmesini istedi. Şehitler Köprüsü'nde ölen askerlerin aileleri 696 ile adalet arayışındaki son umutlarının bittiğini söyledi (bkz.: Günün Sözü)

Çarpıcı OHAL açıklamaları okuduk: Hak ve Adalet Platformu, bu konudaki raporunda OHAL tutuklularının yüzde 16'7'sinin intiharı düşündüğünü, intihar planı yaptığını, ya da intihar girişiminde bulunduğunu açıkladı.

"Bildiğiniz Ekonominin Sonu"nda Beşiktaş Kooperatif Girişimi'nden Cansu Başkaya ve Mert Tokur'u konuk ettik ve girişimin pratik ve teorik boyutlarını ele aldık.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Los Cadetes de Linares
La Tumba de Zapata The Beach Boys
The Beach Boys
Heroes and Villains
Freddie King
Woke Up This Morning
Fletcher Henderson Band
Gulf Coast Blues