Açık Gazete: 26 Aralık 2017

Açık Gazete: 26 Aralık 2017

26 Aralık 2017
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Programın ilk bölümünde Gezegenimizde hayatın muhtemel başlangıç ânı ile muhtemel bitiş ânı arasındaki yaklaşık 3,5 milyar yıllık zaman mesafesini yaklaşık 3.5 dakikalık yayınla katetmeyi başardık! Batı Avustralya'da bir kayanın içinde yeni keşfedilen mikroskopik canlı kalıntıları yaklaşık 3 buçuk milyar yaşında. Bugüne kadar keşfedilmiş en eski fosiller olan Arkea bakterileri, bizim ecdadımız oluyor. Bu keşifle aynı zamanlarda inşası bitirilen 488 metre uzunluğundaki dev doğalgaz platformu Prudence, dev petrol şirketi Shell için gelecek yıl başından itibaren Batı Avustralya sahillerinde denizden doğalgaz çıkartıp işlemeye başlayacak. Bu faaliyetle de hem Büyük Mercan Resifi'nin ağarmasına, zengin hayat çeşitliliğinin çok kısa bir süre sonra tamamen sona ermesine katkıda bulunmuş olacak. Sıvı doğalgaz - 162 dereceye soğutulacak. Soğutma sistemlerinin yeryüzündeki hayatı yakın gelecekte büyük ölçüde sona erdirecek küresel iklim yıkımına en çok katkıda bulunan etken olduğu da yeni bir araştırmada saptanmıştı. İşte biz de o 3,5 dakika içinde yazar, tarihçi ve filozof William James'i hasretle andık ve onun şu saptamasını hatırladık: "Çağdaş uygarlığın en belirleyici özelliği geleceğin şimdiki zaman uğruna kurban edilmesidir; bilimin varolan tüm gücü de bu hedef uğruna fahişeleştirilmiştir."

Ardından Cumhuriyet davasına baktık: 5. duruşmada özetle şunlar oldu: 264 gündür tutuklu bekleyen Ahmet İper'in telefonu ile ilgili bilirkişi raporunun hâlâ gelmediği anlaşıldı, sanık yakınları salona alınmadı, sarı basın kartı olmayan gazeteciler salona alınmadı, Ahmet Şık konuşturulmadı ve duruşma salonundan çıkarıldı, çıkarılırken "umarım, siz böyle bir mahkemede yargılanmazsınız" dedi, Akın Atalay ve Murat Sabuncu savunma yapmak ve tahliye talep etmek yerine aşağıda tek başına tutulan Şık'ın yanına inmek istedi, Cumhuriyet'çilerin avukatları reddi hakim talebinde bulundu, mahkeme heyeti gazetecilerin tahliye taleplerini reddetti, duruşmayı tam 2,5 ay sonraya erteledi ve kent merkezindeki Adliye sarayından kilometrelerce uzaktaki Silivri'ye naklettiği o duruşmaya da en fazla 3 avukat sınırlaması getirdi. "Dışarıdaki Gazeteciler İnisyatifi de buna tepki açıklaması yaptı: "9 Mart'ta Silivri'ye alınan duruşma belli ki sanıksız olarak yapılmak isteniyor ... Son gazeteci çıkana kadar mücadelemize devam edeceğiz ve mutlaka kazanacağız."

Son bölümde de yeni yeni çıkarılan 695 ve 696 sayılı KHK'ların ışığında ülkenin hukuki durumuna baktık:12 Barodan ortak KHK tepkisi geldi, tek tip kıyafetin Anayasaya aykırı olduğu, masumiyet karinesinin ihlali anlamına geldiği, genel ve özel af ilanının KHK'larla değil ancak TBMM kararıyla olabileceği, OHAL rejimine son verilmesi gerektiği belirtildi. AİHM eski yargıcı Rıza Türmen, 696 sayılı KHK ile hukuk devletinin resmen sona erdiğini, hukuk devletini ortadan kaldırıp, tekrar ilkel insan toplumu durumuna döndüğümüzü, devletin resmen cezasızlık politikası kurmasının ülkede anarşi ve kaos doğuracağını belirtti ve Türkiye'nin hiçbir zaman bu kadar vahim bir hukuksuzluk durumuna düşmediğini söyledi. Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), 696 s. KHK ile getirilen "ucu açık düzenleme"nin hukuk devleti ilkelerine uygun olmayan neticeler doğurabileceğini, toplumda zaten mevcut olan bölünme ve güvensizlik ortamını daha da derinleştirebileceğini, OHAL ortamının geride kalmasını temenni ettiklerini belirtti. CHP'nin "silahlı çete kurmamaya izin veren" 696'yı AYM'ye taşıyacağı belirtildi. CHP Milletvekili Ceyhun İrgil 696 ile Gemlik'te "zeytinliklerin ölümü" fermanının verilmiş olduğunu açıkladı. Eski Cumhurbaşkanı Gül 696'yı hukuk devleti ve muğlaklık açılarından kaygı verici bulduğunu açıkladı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise 696 KHK'sındaki düzenlemenin sadece 2 günle, 15-16 Temmuz darbe girişimi ile sınırlı olduğunu, sonraki olguları kapsamadığını açıkladı.

"Ufuk Turu" saatinde, tatilde olan Ahmet İnsel'in kendisinin yerine yazısı yayınlandı: İnsel'in 3 gün önce (23 Aralık 2017) Cumhuriyet gazetesinde yayınlanmış olan "Demirtaş kararı ve düşman ceza hukuku" başlıklı kapsamlı hukuki ve politik analiz yazısını dinleyicilerle paylaştık.

Güven Güzeldere ile "Açık Bilinç"te Prof. Dr. Meliha Korkmaz'la, "Geleneksel, Alternatif, ve Tamamlayıcı Tıp" serisinin 6. ve son bölümünde:Hacamat uygulamaları, tıp tarihinden ilginç vak'alar, alternatif tedavilerde güvenilirlik, etik, ve hekim sorumluluğu üzerinde konuştuk.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Quilapayún
Que la Tortilla
Nat "King" Cole
Smile
Four Tops
If I Were A Carpenter