Açık Gazete: 23 Kasım 2017

Açık Gazete: 23 Kasım 2017

23 Kasım 2017
23 Kasım 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Güne iklim yıkımı, mülteci krizi ve şirket lobilerinin aldatmacaları ile başladık: Depremden kaçan Haiti'li mültecileri 7 yıl sonra Trump ABD'den kovuyor. Yazar ve aktivist Naomi Klein, yakın gelecekte dünyanın iklim mültecilerini ne zalim bir muamele beklediğini bu olayın ortaya koyduğunu yazdı. Türkiye'de 44 yıldan beri en büyük kuraklığın yaşandığını belirten Ormancılık ve Su İşleri Bakanı, yapılan yatırımlar sayesinde bunu kimsenin fark etmediğini, içme suyu sorunu olmadığını söyleyerek yeni bir Türk mucizesini dünyaya muştuladı.

Şekerin zararları yarım yüzyıl önce bilimsel araştırmada ortaya çıkmış, ama uluslararası şeker endüstrisi lobisinin --bizzat finanse ettiği-- araştırmanın yayınını durdurup sonuçlarını gizlemiş olduğu açığa çıktı. Tütün lobisinin sigaranın zararları, petrol endüstrisinin fosil yakıtların zararlarını, hayvancılık endüstrisinin de hayvan yemenin zararlarını yaklaşık yarım yüzyıldır gizlediklerdi ortaya çıkmıştı.

Savaş-barış meseleleri ile devam ettik: Soçi'deki 3lü zirveden Suriye'ye barışçı siyasi çözümün -neredeyse- geldiğini manşetten muştulayan gazeteler vardı; ama aynı zamanda zirvede PYD çıkmazı olduğunu vurgulayanlar da az değildi. Milli Savunma Bakanı Afrin'e operasyon sinyali verirken, YPG sözcüsü de böyle bir müdahale karşısında büyük direniş gösterileceğini belirtiyordu. Milli Savunma Bakanı Rusya'dan 2 adet S-400 silahı alınacağını, teslimatın 2019'da olacağını açıkladı, Washington Post gazetesi de ABD'nin yasal süreç gereği Türkiye'ye yaptırım uygulayıp uygulamayacağını sorguluyor, Yeni Akit gazetesi ise yabancı "ajanlar"ın yırtık blucinle mesajlaştığını, ama bu kirli oyunun Türk istihbaratı tarafından tespit edildiğini vurguluyordu.

Seyfettin Gürsel ile "Ekonomik Gidişat"ta sürekli büyüme ile gezegeni mutlak yıkımdan koruyabilmenin imkânsızlığı üzerine konuşuldu. Türkiye'de Cumhurbaşkanı, Başbakan, Enerji Bakanı, Çevre Bakanı, Ormancılık Bakanı gibi önde gelen yetkililerin sürekli büyümeyi vurgulayan demeçlerinin bütün dünyada siyasetçilerin hedefleriyle aynı olduğu konuşuldu; yeni ekonomik raporlar ve makalelerden örneklerle sınırsız ve bitmek bilmez tüketimin gezegeni hızla bitirdiği gerçeği üzerinde duruldu.

Son yarım saatte: New York'ta görülecek Zarrab/Sarraf davasının hukuki, siyasi, ekonomik, finansal, kriminel ve ahlakî boyutlarıylaTürkiye Cumhuriyet tarihinin gördüğü en büyük uluslararası skandalına dönüşmesi olasılığını ele alan düzinelerce haber, yazı, analiz, resmî açıklama ve demeçten bir bölümü elden geçirildi.
 

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Jorge Reyes -
Danza del Tambor
R.L. Burnside
Poor Black Mattie
The Rolling Stones
The Rolling Stones - It's Only Rock 'N Roll
Jr Walker and All Stars
(I'm a) Roadrunner