Açık Gazete: 22 Kasım 2017

Açık Gazete: 22 Kasım 2017

22 Kasım 2017
22 Kasım 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Seks - şiddet - entrika üçgeninde hızlı ve heyecanlı bir dünya turu yaptık: ABD'nin ünlü TV sunucusu Charlie Rose 8 kadının kendisini cinsel tacizle suçlamasının ardından işinden kovuldu. NYTimes gazetesi muhabiri Glenn Thrush birçok kadının kendisini cinsel tacizle suçlamasının ardından görevden alındı. Demokrat senatör Al Franken'i cinsel tacizle suçlayan 2. kadın ortaya çıktı. Demokrat milletvekili John Conyers'in, yardımcılarından birine cinsel taciz iddialarını açık etmesin diye27 bin dolar "sus payı" ile susturduğu ortaya çıktı. Cumhuriyetçilerin Senato adayı "silahlı yargıç" Roy Moore, kendisine 9 kadın tarafından cinlel tacir ve saldırı suçlaması gelmesine rağmen, Trump ve sözcüleri tarafından hararetle desteklenmeye devam etti.

Britanya muhalefet lideri Corbyn, Yemen'deki insani felakete katkısı durdurması için ülke hükümetine açık mektup yazdı. (Bkz: Günün sözü). Zimbabwe'nin 37 yıllık otokrat lideri Mugabe nuhayet istifa mektubunu yazdı. Lübnan Başbakanı S. Arabistan'da istifasından 17 gün sonra ülkesine -yeniden başbakan olarak?- Bağımsızlık Günü'nde döndü.Nijerya'da camiye intihar saldırısında en az 50 kişi öldü, ABD'nin Iraklı sivilleri öldürme oranının resmî açıklamalardan 6 kat fazla olduğu açığa çıktı!

Fransa'da kuş gribi yüzünden, Noel sofralarında kaz ciğeri sıkıntısı çekilebileceği yolunda bir endişe belirdiyse de, kaz ciğeri üreticileri birliği, azıcık daha pahalıya gelse bile kaz ciğeri kıtlığı olmayacağı yolunda müşterilere garanti vererek onları rahatlattı: "Sadece alışverişinizi son dakikaya bırakmayın!" Polonya'da Avrupa'nın son kadim ormanını kereste ticareti için kesen hükümete Avrupa Adalet Divanı günde100 bin avro ceza kesmeye başlıyor. Polonya çevre bakanı "kesmiyoruz tedavi ediyoruz, hem zaten orman da kadim filan değil" mealinde konuştu. Türkiye'de Cumhurbaşkanı nükleer santralları da kömürlü enerji santrallarını da yapmaya devam edeceklerini, çevreci sıfatını da da istismarcılara bırakmayacağını söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanı kentsel dönüşüm politikalarında yanlış gördüğü bir uygulama olmadığını açıkladı.

Zarrab davası hakkında Cumhurbaşkanı, 17-25 aralık "tezgâhının aynısını ABD'de kurdular" dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye'nin suçlaması "gülünç" dedi. Davayı yürüten başsavcı "Gülenci olduğumuz iddiaları gülünç" dedi. Türkiye'nin 4 yıl sonra hava sahasını açtığı, "kargo var" denen uçaktan Suriye diktatörü Esad'ın çıktığı yazıldı. Cumhuriyet gazetesi internet sitesi yayın yönetmenine 3 yıl 1 ay hapis cezası verildi. Zaman muhabirine 7,5 yıl hapis cezası verildi. DİHA muhabiri gazetecilere 8 aylık tutukluktan sonra tahliye kararı çıktı.

Cengiz Aktar ile "Nereye Doğru"da NATO ile kriz, ABD ile Zarrab davası krizi, AB ile para kesintisi ve kriz ihtimali, Almanya'da yeni seçim ve azılı sağın yükselme ihtimali üzerinde konuşuldu.

Doğan Çetinkaya ile "Ekim Devrimi"nde Şubat devriminden, "sovyet salgını"ndan, Temmuz isyanından, barışa karşı çıkan Milyokov'un istifasından, Kornilov'un darbe girişimlerinden, Lenin'in İsviçre'den dönmesinden, Finlandiya'ya kaçmasından ve Eylül'de tekrar ülkeye dönmesinden bahsederek Ekim devrim günlerine geldik.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
los straitjackets and Peter Zaremba
que mounstros son
Simon Langois
Le Bistrot Du Port
Rəşid Behbudov
Yalgızam yalgız (Sene de galmaz)
Рабочая Марсельеза (Workers' Marseillaise)