Açık Gazete: 13 Kasım 2017

Açık Gazete: 13 Kasım 2017

13 Kasım 2017

Güne Açık Radyo'nun 23. yaş günü kutlaması ile başladık. Türkiye'nin ilk --ve tek-- çok ortaklı kolektif radyosunun 13 Kasım 1995 tarihli ilk yayınının açılışından ve ilk AG programı yayınından kesitler ve sesler dinlettik, AR'nin 22 yıllık tuhaf serüveni, program(cı)ları, sesleri, kelimeleri, müzikleri hakkında küçük bir bilanço verdik.

13 Kasım 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Sonra güncel global haberlere geçtik: Irak-İran sınırındaki 7,3 büyüklüğündeki deprem, BM' sorumlusunun Rohingya (Arakan) halkı üzerinde ordunun sistemli cinsel şiddet suçlarından dolayı Myanmar ordusunu baş sorumlu olarak Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sevketme kararını ele aldık.

Yine ilk saattte Bronz çağından kalma12 bin kil tabletle birlikte Asur tüccarlarının 4 bin yıl önce Anadolu'da kurdukları pek çok antik kentin bulunmasını konu edindikten sonra 4 bin yıllık zaman tünelinden geçip günümüzün Türkiye ekonomi ve siyasetine geçtik, Japon kredi derecelendirme kuruluşunun OHAL tedirginliği ve demokrasi eksikliği sebebiyle ülkede seri iflaslar görünebileceği tehlikesi konusundaki uyarılarını ele aldık.

Birinci saat içinde ayrıca iklim yıkımı tehlikesine eğilmeye devam ettik: İsveçli düşünce kuruluşu FORES'in bünyesinde Türkiyeli uzman E.B. Karakitapoğlu öncülüğünde hazırlanan ‘İklim Mültecileri; Bilim, İnsanlar, Hukuk ve Gelecek’ başlıklı raporda dünya, insanlık ve Türkiye üzerindeki tehlikeli etkileri hakkındaki uyarıları ele aldık. (Bkz.: "Günün Sözü")

Ali Bilge ile "Ekonomi Politik"te "Misak-ı Milli"ye Cumhurbaşkanı ve diğer iktidar yetkililerinden bazılarının "yeniden sahiplenmesi, COP23 iklim zirvesinin tam ortasında Türkiye'de enerji bakanının yerli kömürü yine sahiplenmesi, TC'nin bölgede ve dünyada dış politikasındaki belirsizlik ve kırılganlığ sürdürmesi durumlarını ele aldık.

Son yarım saatte Bonn'daki iklim zirvesini Ümit Şahin'e bağlanarak ele aldık. Pasifik'te mercan adaları ülkeleri sular altına düşme tehdidi altındayken petrole,kömüre ve nükleer enerjiye yüklenen ABD, yerli kömüre yüklenen Türkiye, ABD'den Trump'ın kararına rağmen Paris anlaşmasına bağlılık bildiren şehirler, belediyeler, eyaletler; ayrıca halk delegasyonlarının ve bilumum iklim aktivistlerinin yükselen direnişi konuşuldu.

İkinci saatin sonlarında ve "uzatmalar"da: Katalunya'da siyasi mahpuslara özgürlük isteyen yüz binlerin yürüyüşü, Polonya'da göçmenlere, Müslümanlara, Yahudilere karşı "Saf, Beyaz Polonya" isteyen milliyetçi faşist on binlerin yürüyüşü, Irak ordusunun IŞİD'den geri aldığı Havice yakınlarında yüzlerce kişinin yattığı toplu mezarlar bulması, Türkiye'de yaklaşık 14 aydır hapiste yatan yazar-gazeteci-akademisyen Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak'ın da aralarında bulunduğu 17 sanıklı davanın 3. duruşması, son olarak da HDP sözcüsü Baydemir'in hava limanında gözaltına alınıp ifadesi alındıktan sonra bırakılması ele alındı.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
The Beatles
Birthday
Neşet Ertaş
Kendim Ettim Kendim Buldum
The Coasters
Yakety Yak
Marika Ninou
Amanes