Açık Gazete: 13 Haziran 2018

Açık Gazete: 13 Haziran 2018

14 Haziran 2018

Grev ve OHAL, “Ustalık” ve Çıraklık, Miting ve İstihbarat karşısında

Diyalog, Emek, Kardeşlik, Değerler, Dostluk, Dayanışma ve Nezaket

Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Erdoğan: “Greve Yeltenme Olduğunda OHAL’le Karşısına Çıkıyoruz.” Cumhurbaşkanı Erdoğan, TGRT Haber'deki "Seçim Özel" programında konuştu: “Bundan 16 yıl önce geldiğimizde ... fabrikalar hep grevlerle karşı karşıyaydı. Şimdi bizim dönemimizde herhangi bir fabrikada bir grev söz konusu mu? Tam aksine, böyle bir greve yeltenme olduğu zaman biz OHAL’le karşısına çıkıyoruz.” (https://bianet.org/bianet/siyaset/198105-greve-yeltenme-oldugunda-ohal-le-karsisina-cikiyoruz)

Erdoğan: “Bu çırak anlar mı bunlardan?” Meydandaki AKP'liler: “Evet...” Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Niğde'de AKP mitinginde konuştu. CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'yi kastederek "Bu çırak anlar mı bunlardan?" diye sordu. Partililerden "Evet" yanıtını alınca “Ne alakası var? Anlamaz!” tepkisini gösterdi. (http://t24.com.tr/haber/ince-tepkisi-erdogan-bu-cirak-anlar-mi-bunlardan-meydandaki-akpliler-evet,649447)

Erdoğan: “İnce’nin Diyarbakır mitingine katılanların hepsi HDP’li.” Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Eskişehir’deki mitingde konuştu. CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Diyarbakır mitingiyle ilgili olarak: “İstihbarattan aldığım bilgiye göre katılanların neredeyse tamamı HDP'li. Hakkari'de hiç Türk bayrağı yoktu. Şimdi ders almışlar ama önlerde başka bayraklar var” dedi.

(https://bianet.org/bianet/siyaset/198110-secim-gunlugu-12-haziran-2018)

İnce: “Mitingimde AKP’liler de vardı” CHP cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Erdoğan’ı yanıtladı: “Diyarbakır'da benim mitingimde AK Partili kardeşlerim de vardı...81 milyon herkesi kucaklayacağız" dedi. Kişisel Twitter hesabında da ilave etti: “İstihbarattan bilgi almış! İstihbaratın görevi muhalefeti izlemek midir? İstihbaratı siyasi amaçla kullandığın için darbe girişimini ENİŞTENden öğrenmek zorunda kaldın!” (https://bianet.org/bianet/siyaset/198110-secim-gunlugu-12-haziran-2018)

Gazeteci Mahmut Bozarslan: “Diyarbakır İnce’ye ‘Diyaloga Açık Olana Bizim de Kapımız Açık’ dedi” dedi. “CHP için muazzam bir kalabalıktı. HDP mitingleri dışında son zamanlarda gönüllü olarak toplanılan en kalabalık miting” diyen Bozarslan… Kılıçdaroğlu’nun salonda bile yeterli kalabalığı toplayamadığını aktardı ve ekledi: “Kimse tahmin etmiyordu. Ben yıllardır bölgede gazetecilik yapıyorum, yıllardır miting takip ederim. İnce'nin böylesi bir kalabalık toplamasına ben de şaşırdım.” (https://bianet.org/bianet/siyaset/198096-diyarbakir-ince-ye-diyaloga-acik-olana-bizim-de-kapimiz-acik-dedi)

Türkan Elçi: “Kardeşlik mirasının resmidir!” Bir TV programında dile getirdiği “PKK terör örgütü değildir” sözlerinin ardından bir kesimin saldırısına uğrayan ve 2015'te öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi, İnce'nin Diyarbakır mitingini değerlendirdi. Mitingde çekilen bir fotoğrafı kişisel Twitter hesabından paylaşan Elçi, "Yüzyıllardan beri süregelen kardeşlik mirasının resmidir. Hukukun egemen olduğu bir dünyada kardeşler arasında mirası eşit bölüşmek esastır" diye yazdı. (http://t24.com.tr/haber/turkan-elci-muharrem-incenin-diyarbakir-mitingini-degerlendirdi-kardeslik-mirasinin-resmidir,649948)

Türkan Elçi: “Diyarbakır'da güven veren bir kalabalık varsa bunda Sezgin Tanrıkulu'nun emeği büyüktür.” Tahir Elçi'nin yakın arkadaşlarından CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun, Diyarbakır'daki mitingle ilgili olarak büyük emeği olduğunu twitter hesabında dile getiren Türkan Elçi, "Çoğu kişinin eleştirisine rağmen inandığı yolda devam eden Sezgin Tanrıkulu’nun hakkını teslim etmek lazım" dedi.

(agy)

Ülkü İnce: “Bu insani bir görüşmeydi.” Diyarbakır’a miting için gelen Muharrem İnce'nin eşi Ülkü İnce, CHP Eskişehir milletvekili Gaye Usluer ile birlikte, cezaevinde bulunan HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş'ı evinde ziyaret etti. Ülkü İnce, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada: “Bu siyasi bir görüşme değildi. İnsani bir görüşme. Başak hanım öğretmen biliyorsunuz. Ben de öğretmenim. Bir kadın dayanışması, bir öğretmen dayanışması şeklinde yaptık" dedi.

(http://www.hurriyet.com.tr/ulku-ince-basak-demirtasi-evinde-ziyaret-etti-40864788)

Başak Demirtaş:  “İnsani değerlerimiz oydan daha kıymetlidir.” 4 Kasım 2017’den beri hapiste tutulan HDP Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, sosyal medya hesabından şöyle yazdı: “Siyaset düşmanlıkları değil, dostlukları büyütmelidir. Seçimlerden sonra da herkes birbirinin yüzüne bakabilmelidir. Her şey oy değildir, oydan daha kıymetlidir insani değerlerimiz. Ülkü Hanım ve Gaye Hanım'a, dayanışma ve nezaketlerinden dolayı teşekkür ediyorum.”

(agy)

Karmaşık bir hayat örgüsü vesselam!

Vakanüvis ÖM